Cena kolorowanek – ile kosztuje ich wydanie?

cena kolorowanek

Czy zastanawiasz się, dlaczego jedne kolorowanki kosztują 5 zł, a inne 20 zł?  Różnica między cenami produktów papierniczych jest bardzo duża. Dziś chcieliśmy wyjaśnić dokładnie, skąd biorą się ceny naszych produktów. 

Skąd bierze się cena kolorowanek?

Na cenę książki składa się bardzo wiele czynników. Na przykładzie kolorowanek zaprezentujemy całą ścieżkę powstawania takiego produktu w małym wydawnictwie.

Na cenę kolorowanek składają się:

1. Praca prawnika

Konsultujemy z prawnikami możliwość tworzenia kolorowanek, które bazują na obrazach wielkich malarzy. Wgryzamy się w prawo autorskie, możliwość wykorzystania dzieła, poznajemy zasady i decydujemy, których obrazów możemy użyć, a których nie. Trwa to kilka tygodni, jest to bardzo ważny proces, ale jest to jednorazowa praca i korzystamy z niej przy kolejnych projektach. Dodatkowo prawnik przygotowuje umowy dla grafików, którzy tworzą dla nas rysunki.

2. Czas grafika

Wymyślamy i spisujemy dokładnie co ma znaleźć się na każdej stronie kolorowanek. Trwa to zazwyczaj kilka tygodni. Następnie grafik rysuje kolorowanki. Obrazy musi przerysować. Jeśli są to np. kompozytorzy, to musi wymyślić całą kompozycję w oparciu o niezbędne elementy, które wcześniej wyszczególniliśmy. Trwa to zwykle około miesiąca. Gotowe prace oceniamy wraz z gronem ekspertów. Zgłaszamy maksymalnie dwie tury poprawek – trwa to dodatkowe kilka tygodni.

3. Skład czyli przygotowanie pliku do druku

Gotowe prace umieszczamy w odpowiednim programie graficznym, określamy parametry i zapisujemy gotowy plik do wysłania do drukarni. Tworzymy także PDF do druku w domu – dodajemy adres naszego sklepu, zmieniamy format i rozmiar. Przygotowujemy też okładkę, zwykle kilka wzorów i wybieramy z nich jeden.

4. Drukarnia – papier i druk

Gotowe pliki wysyłamy do drukarni. Stawiamy wyłącznie na polskie firmy. Czekamy na dostawę od trzech tygodni do miesiąca. Koszt druku zależy m.in. od wybranego papieru, nakładu i formatu. Dziś (sierpień 2022) w związku z problemami z dostępnością papieru na rynku, jego cena rośnie każdego dnia. Jako małe wydawnictwo drukujemy niskie nakłady na bieżąco, w związku z czym cena jednej sztuki jest droższa. Do kolorowanek wybieramy też grubszy papier o gramaturze 90g, który jest droższy.

5. Marketing

Mamy magazyn pełen gotowych kolorowanek, o których nikt nie wie. Co teraz? Musimy się bardzo postarać, aby dotrzeć do rodziców, szkół, bibliotek i muzeów, które są zainteresowane korzystaniem z różnych narzędzi podczas poznawania sztuki. Które chcą zamienić zwykłe kolorowanki, na takie, które zostawiają ślad. Robimy zdjęcia, piszemy teksty produktowe, wiadomości mailowe do różnych instytucji oraz reklamujemy się w social mediach. Do tego należy dołączyć utrzymanie strony internetowej, oraz strony na Allegro. Gros naszych kosztów to właśnie marketing. Wiemy też, że jest to inwestycja, która przyciąga do nas stałych klientów, którzy chcą brać aktywny udział w kształtowaniu swoich dzieci czy podopiecznych.

Co jeszcze wpływa na cenę kolorowanek?

Podatki, potrącenia, ubezpieczenia oraz opłacenie osoby, która codziennie skrupulatnie pakuje i wysyła Wasze zamówienia.

Cena kolorowanek

Jesteśmy małą rodzinna firmą, wiele rzeczy możemy i chcemy zrobić sami, jednak wiele spraw trzeba oddać w ręce profesjonalistów. W efekcie czego powstaje produkt, który przygotowaliśmy z pełnym zaangażowaniem, którego produkcja od pierwszego dnia do premiery trwa często kilka miesięcy, który jest sprawdzany na każdym etapie i cały czas dopracowywany zgodnie z Waszymi sugestiami i naszymi spostrzeżeniami.

Wiemy, że w sklepach stacjonarnych znajdziecie kolorowanki za kilka złotych. Bardzo zależało nam na tym, abyście poznali cały proces powstawania naszych kolorowanek. Abyście mogli ocenić, czy produkt, który tworzymy, jest tym, który chcecie mieć w swoim domu. Abyście dowiedzieli się, że wykorzystywanie dzieł innych twórców jest sprawą skomplikowaną i wymagającą analizy prawnej, że druk w Polsce jest droższy, a niskie nakłady jeszcze droższe, że profesjonalne narysowanie obrazów trwa, a reklama to dźwignia handlu, ale także spory koszt. Tak właśnie powstają kolorowanki z obrazami mistrzów lub z wizerunkami kompozytorów. Takie, które bawią i uczą mimochodem – podczas świetnej zabawy.

 

Sztuka bez zadęcia, geografia i szachy

loader-image

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *