Czy rozwój muzyczny w dobie komputerów ma sens?

komputery, a rozwój muzyczny

Rozglądając się dookoła nie trudno zauważyć, że świat zmierza ku powszechnej cyfryzacji i automatyzacji. Już najmłodsze, kilkuletnie dzieci poprzez odpowiednią zabawę uczą się podstaw kodowania, a programowanie uznawane jest za przyszłość. Według naukowców z Uniwersytetu w Oxfordzie, mniej więcej 60% dzieci będzie kiedyś pracować w zawodach, które jeszcze nie istnieją. Natomiast prawie połowa obecnych profesji zupełnie zniknie z rynku pracy.

Gdzie zatem znaleźć w tym wszystkim miejsce na muzykę i sztukę? Czy obecny postęp technologiczny i społeczny zostawia jeszcze miejsce na rozwój muzyczny dziecka? Jeśli tak, to czy i do czego jest on w ogóle potrzebny? Może w dzisiejszych czasach jest to już jedynie fanaberią lub ekskluzywnym hobby?

Po co inwestować czas, energię i pieniądze w rozwój muzyczny dzieci?

Odpowiedź na to pytanie jest dość prosta i zaskakująco praktyczna. Otóż to właśnie poprzez rozwój muzyczny oraz artystyczny dziecka, możemy wyposażyć je w niezbędne cechy i narzędzia, które pozwolą mu wyróżnić się na przyszłościowym rynku pracy.

W momencie, w którym świat zmierza do automatyzacji, a ludzie i ich umiejętności wypierani są przez maszyny, najlepszym prezentem dla naszego dziecka jest rozwijanie w nim kompetencji, których nie zastąpi nawet najlepszy komputer. Na obecnym etapie ludzkość osiągnęła już taki wiele, że trudno wyobrazić sobie, co jeszcze może nastąpić. Dlatego właśnie przyszłość czeka na osoby o otwartym i wizjonerskim umyśle oraz szerokich horyzontach.

dzieci i komputery

Kreatywni wizjonerzy

Wiedza techniczna, choć nie jest łatwa do nauczenia jest powszechnie dostępna dla każdego. Obiektywnie można się jej nauczyć. W internecie dostępne są potrzebne dane lub programy, które sporą część pracy wykonają za nas.

Co więc sprawi, że dziecko wyróżni się w przyszłości na rynku pracy?

Kreatywność! Świat będzie potrzebował ludzi myślących szeroko, innowacyjne, wychodzących poza utarte schematy, widzących więcej. To właśnie takie osoby będą w stanie wnieść powiew świeżości, którego żadna maszyna nie będzie w stanie zastąpić.

Jak ma się do tego rozwój muzyczny?

Intuicyjne jest powiązanie obcowania z muzyką i sztuką z rozwojem kreatywności. Lista obszarów, na które pływa rozwój muzyczny i artystyczny jest bardzo długa. Oto kilka konkretów:

  • stymulacja całej kory mózgowej i koordynacja półkul mózgowych,
  • wspomaganie pamięci oraz rozwój podzielności uwagi,
  • wspomaganie zdolności matematycznych oraz logicznego myślenia,
  • zwiększenie predyspozycji do nauki języków,
  • rozwój wrażliwości i inteligencji emocjonalnej,
  • kształtowanie estetyki, wspieranie wrażliwości i rozwoju wyobraźni,
  • wsparcie rozwoju kompetencji poznawczych,
  • możliwość światowej ekspresji i wyrażania siebie.

rozwój muzyczny dziecka

W zależności od wyboru konkretnej profesji lub aktywności artystycznej, lista ta może się jeszcze znacznie wydłużyć. Być może powiązania z logiką i zdolnościami matematycznymi nie dla wszystkich są oczywiste, ale jako zawodowy muzyk mogę z całą odpowiedzialnością potwierdzić, że muzyka, a także analiza dzieł muzycznych to często czyta matematyka.

Jednak ten rodzaj matematyki, musimy nie tylko zrozumieć, ale także całym sobą poczuć.

Warto więc inwestować w rozwój muzyczny dzieci tym bardziej, że nie jest do tego wymagany konkretny poziom zdolności dziecka lub jego rodziców (więcej na ten temat przeczytasz tutaj).

Higiena psychiczna i emocjonalna dzieci i dorosłych

Oprócz czysto technicznych i naukowych walorów obcowania ze środowiskiem artystycznym pojawia się jeszcze jeden, bardzo ważny aspekt. Obecna otaczająca nas rzeczywistość jest często mocno przebodźcowana, a w masowej skali odbiorcom serwuje się emocjonalny i estetyczny fast food. Coraz częściej docierają do nas informacje o dzieciach i nastolatkach, które nie odnajdują się w wymogach i intensywności rzeczywistości i okupuje to np. depresją.

Sztuka to odskocznia. Bezpieczna przystań, gdzie można wyrazić siebie w sposób, jaki się potrzebuje.

Dając upust emocjom, wyciszając się można nabrać sił na podjęcie kolejnych wyzwań dnia codziennego i dorastania. Pozwala to zachować balans i równowagę. Dodatkowo rozwija empatię, wrażliwość i autentyczność, co jest niezwykle ważne w zachowaniu siebie w powierzchownym pędzie i w nauce dostrzegania drugiego człowieka. Wbrew pozorom to właśnie te kompetencje pozwalają ludziom sięgać wyżej i osiągać tak wiele.

 

Sztuka bez zadęcia, geografia i szachy

loader-image

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *