Filmy o obrazach – sztuka na wielkim ekranie!

filmy o obrazach

Sztuka jest fascynująca i potrafi wciągnąć. Reżyserowie od lat sięgają do biografii wielkich artystów, aby tworzyć filmy o ich życiu i twórczości. Poznajcie filmy o obrazach i o wielkich malarzach!

Sukcesywnie będziemy powiększać poniższą listę. Te filmowe propozycje są dla dorosłych.

1. Dziewczyna z perłą (Girl with a Pearl Earring)

“Dziewczyna z perłą” to film w reżyserii Petera Webbera z 2003 roku. Główne role zagrali w nim: Colin Firth i Scarlet Johansson.

Johannes Vermeer to znany malarz w Delfcie. Tworzy na zlecenie swojego mecenasa. Kiedy w jego domu pojawia się nowa służąca, artysta ma blokadę twórczą. Dziewczyna – Griet, która ma siedemnascie lat staje się jego muzą, a blokada pryska.

– Spójrz na chmury. Jakiego są koloru?
– Są białe. Nie… nie białe. Żółte, niebieskie i szare.
– Teraz rozumiesz.

Film gra obrazem, bez wielu słów pokazuje nam sztukę, proces twórczy, poświęcenia. To film inny niż wszystkie – nie znajdziesz tam rozbudowanych dialogów, ale grę światłem, cieniem i emocjami.

dziewczyna z perłą film
źródło: https://www.filmweb.pl/

2. Obrońcy skarbów (The Monuments Men)

Reżyserem filmu “Obrońców skarbów” jest George Clooney. W gwiazdorskiej obsadzie znajdują się: reżyser George Clooney, Matt Damon, Bill Murray, Cate Blanchett i Hugh Bonneville. Film powstał w 2014 roku.

Kiedy podczas II wojny światowej naziści zaczęli grabić dzieła sztuki, wśród których były dzieła Michała Anioła czy Leonarda da Vinci, kilku historyków i miłośników sztuki przemieniło się w agentów do zadań specjalnych. Wyruszyli na wojnę z misją odnalezienia i uratowania zrabowanych skarby kultury. Nieporadni, przestraszeni i niepewni przeszli krótkie szkolenie wojskowe. Kiedy misja się rozpoczęła, wykazali się wielką odwagą i ocalili wiele tysięcy lat dziedzictwa kulturowego.

Jedna ze scen pokazuje, jak żołnierze niemieccy palą stosy obrazów – w tym “Portret młodzieńca” autorstwa Rafaela. Było to jedno z nielicznych bezcennych arcydzieł, które znajdowało się w polskich zbiorach. Obraz nie odnalazł się do dziś i możliwe, że spłonął tak, jak zostało to pokazane w filmie. Do dziś na ścianie Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie znajduje się pusta rama – pamiątka po tym właśnie obrazie.

obrońcy skarbów film
źródło: https://www.filmweb.pl/

3. Frida

Julie Taymor w 2002 roku wyreżyserowała film “Frida”. Tytułową bohaterkę zagrała Salma Hayek.

Frida w 1925 roku uległa wypadkowi, przeszła wiele operacji i ostatecznie została przykuta do łóżka. Już wtedy wiedziała, że na skutek wypadku, nigdy nie zostanie matką. Podczas rekonwalescencji chwyciła za pędzle i farby. Jej talent docenił malarz Diego Rivera, pobrali się. Film przedstawia związek artystów, który był inspiracją jej dzieł. Frida została przedstawiona barwny ptak – pewna siebie i silna mimo ciężkich doświadczeń. Taki też jest ten film: barwny i wciągający.

frida film
źródło: https://www.filmweb.pl/

4. Twój Vincent (Loving Vincent)

Reżyserami filmu “Twój Vincent” są Dorota Kobiela i Hugh Welchman. Jest to pierwsza na świecie pełnometrażowa animacja malarska. Składa się ona z 65 000 obrazów olejnych namalowanych na płótnie przez ponad 100 malarzy. Dzieła powstawały przez 7 lat. Ponad 120 obrazów Vincenta van Gogha wkomponowano w film.

Akcja filmu rozpoczyna się po śmierci Vincenta van Gogha. Syn jego przyjaciela próbuje dostarczyć list do rodziny malarza. Dociera do kolejnych jego znajomych i dowiaduje się coraz więcej na temat okoliczności śmierci Vincenta.

Film realizowany był we Wrocławiu i w Londynie.

źródło: https://www.filmweb.pl/

Sztuka bez zadęcia, geografia i szachy

loader-image

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *