Frida Kahlo – Aztecka Bogini

Frida Kahlo to malarka bardzo znana, nie tylko z powodu sztuki, którą tworzyła, ale również z powodu swojej osobowości i siły charakteru. W jej obrazach ujrzymy piękno, ale również ból, który był nierozerwalną częścią jej życia. Zachęcam do poznania tej wspaniałej artystki.

Frida Kahlo

Niebieski Dom

6 lipca 1907 roku na przedmieściach Meksyku w Niebieskim Domu przychodzi na świat Frida. W dorosłym życiu twierdziła, że urodziła się w dzień wybuchu rewolucji w Meksyku (10.07.1910 r.). W domu, w którym wychowywało się 6 sióstr, pamiętano o indiańskich i niemiecko-węgierskich korzeniach rodziców. Czas upływał beztrosko, do czasu choroby, która odcisnęła piętno na życiu Fridy. Frida zachorowała na polio, spędza 9 miesięcy przykuta do łóżka. Jej jedna noga pozostaje już na zawsze krótsza, co malarka będzie starała się ukrywać pod długimi meksykańskimi sukniami.

Niebieski Dom (zapraszam na wirtualny spacer po domu Fridy Kahlo: https://www.recorridosvirtuales.com/frida_kahlo/museo_frida_kahlo.html)

Wypadek

Frida marzy o tym, aby zostać lekarzem, ale w wieku 18 lat uczestniczy w wypadku drogowym. Autobus, którym podróżuje zderza się z tramwajem. Frida odnosi wiele obrażeń – ma połamane między innymi żebra i kręgosłup. Znowu zostaje przykuta do łóżka – najpierw szpitalnego, później w Niebieskim Domu. Wtedy odkrywa swoją pasję – malarstwo! Rodzina konstruuje dla niej specjalny pulpit, na którym może malować na leżąco. To wtedy powstają jej pierwsze autoportrety.

Diego Rivera

Frida maluje coraz więcej, ale zastanawia się, czy to co robi, ma sesns. Ojciec bardzo wspiera ją w tych działaniach, ale Frida potrzebuje opinii eksperta. Zanosi swoje obrazy do znanego meksykańskiego malarza – Diego Rivery. Malarz jest pod wrażeniem nie tylko prac Fridy, ale również jej urody, temperamentu i osobowości. Zostają małżeństwem w 1929 roku.

Wystawy

Małżeństwo przeżywa cudowne chwile, ale również wiele burzliwych momentów. Jednak ich twórczość podbija obie Ameryki oraz Europę. Diego dostaje zlecenia od amerykańskich bogaczy, natomiast Frida propozycje indywidualnej wystawy w Nowym Jorku oraz zbiorowej w Paryżu.

Frida – autoportret

Frida – Nauczycielka malarstwa

Wiele z obrazów malarki to autoportrety, widzimy na nich Fridę w meksykańskich strojach, które uwielbiała, uśmiechniętą, ale przeważnie z wyrazem bólu na twarzy. Frida cierpiała nie tylko fizycznie (z powodu kręgosłupa), cierpiała w czasie wojny w Europie i z powodów osobistych. Wielkim pocieszeniem i radością było dla niej nauczanie. Najpierw w siedzibie szkoły malarstwa, a w późniejszym okresie w Niebieskim Domu, do którego przyjeżdżali studenci.

Wystawa w Meksyku

Bardzo ważną wystawą, którą dla niej zorganizowano, była wystawa w Meksyku. Artystka już wtedy bardzo cierpiała i nie poruszała się samodzielnie, dlatego na wernisażu pojawiła się na szpitalnym łóżku. Mimo bólu, humor i pozytywna aura jej nie opuszczały. Frida zmarła 13.07.1954 roku.

Prace Fridy są inspiracją dla wielu artystów, goszczą w wielu muzeach na całym świecie oraz osiągają niebagatelne ceny. Malarka jest ceniona na całym świecie, a zrośnięte brwi są jej znakiem rozpoznawczym.

Bądź jak Frida Kahlo

Zapraszam do wykonania portretu inspirowanego twórczością Fridy.

Przygotuj:

.

  • kartkę papieru technicznego A4
  • kredki świecowe
  •  temperówkę
  •  czarny marker
  •  klej na gorąco
  •  kolorowe kwiatki

Instrukcja:

  1. Markerem narysuj portret Fridy (pamiętaj o jej charakterystycznych brwiach).
  2. Portret pomaluj kredkami.
  3. W miejscu tła nałóż strużyny kredek.
  4. Lekko rozetrzyj strużyny placem, łącząc kolory.
  5. Naklej kolorowe kwiatki na głowie Fridy za pomocą kleju na gorąco. Praca jest gotowa!

Prace wykonane przez dzieci


Źródła zdjęć:
https://www.flickr.com/photos/libbyrosof/2267022653
https://miejsca.org/miejsce/la-casa-azul-dom-muzeum-frida-kahlo-meksyk
https://picryl.com/media/frida-kahlo-by-guillermo-kahlo-682378

Sztuka bez zadęcia, geografia i szachy

loader-image

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *