Giuseppe Arcimboldo

Giuseppe Arcimboldo, Bibliotekarz

Giuseppe Arcimboldo to artysta mało znany, ale niezwykle utalentowany. Jego malarstwo jest inspiracją dla wielu artystów, a wszechstronność godna podziwu. Zapraszam do poznania sylwetki tego wyjątkowego malarza.

W pracowni z ojcem

Giuseppe Arcimboldo urodził się w Mediolanie w 1527 roku, był synem Bagio Arcimboldo, który od wczesnych lat dziecięcych uczy go malarstwa. Ojciec pracując dla Warsztatów Katedry w Mediolanie, pokazuje młodemu Giuseppe pracę rzemieślników, ale również artystów pracujących w katedrze. Młody Arcimboldo zaczyna naukę i współpracę z ojcem. Najwcześniejszym dziełem podpisanym imieniem i nazwiskiem artysty jest szkic do witraży katedry, przedstawiający św. Katarzynę Aleksandryjską oraz historię Starego Testamentu.

Pierwsze zlecenia Giuseppe Arcimboldo

Malarz pierwsze indywidualne zlecenie dostaje w 1551 roku – ma wykonać tarcze herbowe dla Ferdynanda Czeskiego, który w przyszłości będzie cesarzem rzymsko – niemieckim. Inne zlecenia dostaje od kilku rodów w Mediolanie oraz zostaje zaangażowany w budowę katedry w Como. Giuseppe Arcimboldo jest już w latach 50 – tych i 60 – tych znanym i cenionym malarzem.

Giuseppe Arcimboldo, Cztery pory roku – Lato

Długotrwała współpraca

Artysta zaczyna współpracę z dworem Ferdynanda I, co początkuje dożywotnią służbę dla rodu Habsburgów. Dla Ferdynanda I maluje przede wszystkim portrety rodziny cesarza oraz bardzo istotną serię obrazów „Cztery pory roku”. Obrazy, na których twarz człowieka, jest jakby ułożona z roślin, zwierząt czy przedmiotów są bardzo charakterystyczne dla twórczości Giuseppe Arcimboldo. Te alegoryczne obrazy są w zasadzie jego znakiem rozpoznawczym. Pierwsza seria „Cztery pory roku” powstała w 1563 roku, druga natomiast dziesięć lat później. Ta druga do dziś prezentowana jest w Luwrze (zachęcam do obejrzenia obrazów: tutaj).

Na dworze Maksymiliana II

W 1564 roku cesarzem zostaje syn Ferdynanda I – Maksymilian II, który nadal zatrudnia artystę na stanowisku malarza nadwornego. Portrety z otoczenia Maksymiliana II często malowane są przez Arcimboldo w sposób alegoryczny – nadworny bibliotekarz – z książek, prawnik – z manuskryptów, kucharz z potraw. Co ciekawe ten ostatni obraz można odwrócić o 180° i widzimy martwą naturę z pieczonym mięsem. Podobnie możemy oglądać obraz Ortolano, który przedstawia ogrodnika oraz martwą naturę w misce.

Giuseppe Arcimboldo w służbie u Rudolfa II

Po cesarzu Maksymilianie II, na tron wstępuje jego syn Rudolf II, który również ma zaufanie do Giuseppe Arcimboldo. Artysta poza malowaniem zajmuje się powiększaniem kolekcji obrazów, muszli, antyków, minerałów oraz zwierząt.

Giuseppe Arcimboldo, Rudolf II

Powrót do rodzinnego gniazda

W 1587 roku malarz ma już sześćdziesiąt lat i trudno mu pracować, dlatego powraca do Mediolanu. Tam nadal tworzy dla rodziny Habsburgów. Maluje portret Rudolfa II jako Vertumnusa. Jego postać w całości składa się z owoców, warzyw, kwiatów oraz zbóż. Jest to ostatnie dzieło mistrza, umiera 11 lipca 1593 roku.

Giuseppe Arcimboldo jest wyjątkowym artystą, jego obrazy były inspiracją między innymi dla Salvadora Dali, który również wykonuje alegoryczne portrety z przedmiotów. Choć po artyście pozostało tylko kilkadziesiąt obrazów jest on szczególnie cenionym i fantastycznym artystą.

Bądź jak Giuseppe Arcimboldo

Zapraszam do wykonania portretu inspirowanego twórczością Giuseppe Arcimboldo.

Przygotuj:

  • kartkę kolorowego papieru technicznego A4,
  • klej,
  • nożyczki,
  • ołówek,
  • gazetki promocyjne z dowolnego sklepu.

Instrukcja:

  1. Na kartce naszkicuj zarys twarzy.
  2. Z gazetek wytnij artykuły spożywcze (owoce, warzywa, pieczywo).
  3. Podziel wycięte artykuły według kolorów, wybierz te artykuły, które zastąpią oczy, nos, usta oraz brwi.
  4. Naszkicowaną twarz wyklej artykułami w jednym kolorze.
  5. Doklej fryzurę artykułami w innym kolorze .
  6. Naklej oczy, nos, usta i brwi. Praca jest gotowa!

Prace wykonane przez dzieci

Iga, 12 lat
Helena, 11 lat
Alicja, 12 lat

Źródła zdjęć:
https://pl.frwiki.wiki/wiki/Vertumne_(Arcimboldo)
https://picryl.com/media/giuseppe-arcimboldo-italian-summer-1572-30e8db
https://www.wikidata.org/wiki/Q17021187

Sztuka bez zadęcia, geografia i szachy

loader-image

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *