Książki o rozwoju muzycznym dla rodziców

książki o rozwoju muzycznym dla rodziców

Z dnia na dzień w społeczeństwie i wśród rodziców zwiększa się świadomości tego, jak ważny jest rozwój muzyczny dzieci. Wpływa on nie tylko na aspekty ściśle związane z umiejętnościami muzycznymi, ale przede wszystkim wspiera wiele innych cennych obszarów rozwoju.

Niestety ogólnodostępna wiedza na ten temat wciąż jest dość mało spopularyzowana. Nie do końca wiadomo, gdzie szukać sprawdzonych i przydatnych informacji, a wyszukana i niezrozumiała terminologia potrafi zniechęcić do dalszego zgłębiania wiedzy.

Dziś przedstawiamy książki o rozwoju muzycznym, które nie tylko wyróżniają się wartościową treścią, ale także przystępnością i lekkością czytania. Zapraszamy do lektury.

“Karmieni miłością” Shinichi Suzuki

książki o rozwoju muzycznym
Źródło: tezeusz.pl

“Obdarzam wszystkich szacunkiem i przyjaźnią, a zwłaszcza małe dzieci”

Tak autor pisze w postscriptum swojej książki. Właśnie w takim duchu utrzymana jest cała lektura – w duchu szacunku, uważności i wiary w potencjał małego człowieka.

Doktor S. Suzuki to japoński skrzypek i nauczyciel, twórca popularnej “Metody Suzuki”, zwanej przez niego samego “Metodą Języka Ojczystego”. Jego publikacja to nie tylko książka o rozwoju muzycznym, ale także piękna historia o samorozwoju, o kształtowaniu siebie, o sile wpływu środowiska na rozwój potencjału oraz o ważnych wartościach.

Autor mocno podkreśla również ścisły związek pomiędzy nauką języka, a nauką muzyki. Lektura nie jest długa, choć chciałoby się jej więcej. Czyta się ją lekko, jak opowieść, która zwiększa wiedzę i świadomość, ale także wzrusza i skłania do refleksji.

“Teoria uczenia się muzyki. Niemowlęta i małe dzieci” Edwin E. Gordon

książki o rozwoju muzycznym dzieci
Źródło: alenuty.pl

Tutaj mamy do czynienia z książką o rozwoju muzycznym, która już w większym stopniu dotyka zagadnień teoretycznych. Profesor Gordon użył w niej słownika typowo muzycznego, ale trzeba przyznać, że jednocześnie całą terminologię wyjaśnił on w prosty i przejrzysty sposób. Nie trzeba być zawodowym muzykiem, żeby zrozumieć to, o czym mówi autor. Dodatkowo dla bardziej dociekliwych czytelników, na końcu książki umieszczony jest szczegółowy słowniczek.

Całość czyta się tak, jakby brało się udział w dobrej rozmowie przy kawie. Autor popularnej na całym świcie “koncepcji E.Gordona” przekonująco wyjaśnia podstawy swoich założeń. On również, podobnie jak S.Suzuki przedstawia tezę o ścisłym powiązaniu nauki mowy i języka z nauką muzyki. Co więcej, podkreśla, że muzyka tak naprawdę sama w sobie jest językiem i pierwszą formą wyrazu.

Książka idealna dla tych, którzy chcą zrozumieć koncepcję i strukturę popularnych zajęć umuzykalniających dla dzieci, tzw. “Gordonków”, a także dla wszystkich, dla których ważny jest rozwój muzyczny dziecka.

“Rok wychowania przez sztukę czyli jak żyć kreatywnie” Anna Weber

rozwój muzyczny
Źródło: pomelody.com

“Rok wychowania przez sztukę” to książka o rozwoju muzycznym, która patrzy na ten aspekt ze znaczniej szerszej perspektywy. Choć nie brakuje tutaj tematów poświęconych typowo muzycznym kwestiom, autorka zwraca przede wszystkim uwagę na to, jak ważna jest codzienna postawa twórcza i otwartość na kreatywność.

Pojęcie sztuki przestaje tu być nieosiągalne i przeznaczone jedynie dla niektórych. Autorka przekonuje, że sztuka, wartościowa muzyka, kreatywność to coś co może, a w zasadzie powinno towarzyszyć każdemu z nas w codziennym życiu. Pokazuje jak w prosty sposób otoczyć się sztuką i pobudzić kreatywność nawet w codziennych czynnościach.

Sztuka zostaje zdjęta z piedestału i wciąż z pełnym szacunkiem dla niej, oddana w ręce każdego z nas. Książka ta jest wspaniałą propozycją dla osób, które chcą odważyć się na otwarcie drzwi dla swojej kreatywności. Czyta się ją łatwo, przyjemnie, a podczas lektury nie raz dokonujemy wewnętrznych odkryć.

“Ruch rozwijający dla dzieci” Weronika Sherborn

książki o rozwoju
Źródło: ksiegarnia.pwn.pl

Ostatnia propozycja w tym zestawieniu to książka, która nie dotyczy bezpośrednio rozwoju muzycznego dzieci, ale jest z nim powiązana.  Muzyka to ruch. Sam prof. E. Gordon podkreślał, że nie da się zrozumieć rytmu i pulsu, zanim nie zrozumie i nie poczuje go nasze ciało.

Elementy “Metody Ruchu Rozwijającego” W. Sherborn często wykorzystuje się w pracy z dziećmi, również podczas zajęć muzycznych. Ciało potrafi wiele powiedzieć, wiele przejąć, zrozumieć i wyrazić. Ważne jest zatem, aby zadbać o świadomość własnego ciała i przestrzeni, którą dzielimy z innymi.

Dzięki temu wzrasta też poziom zaufania, świadomego zarządzania energią i gotowości do nawiązywania relacji. Książka ta jest ciekawym dodatkiem do uzupełnienia i poszerzenia swojej wiedzy o rozwoju dziecka, powiązanej również z rozwojem muzycznym.

Sztuka bez zadęcia, geografia i szachy

loader-image

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *