Układanka – kompozytorzy

ukladanka - kompozytorzy - cover

Układanka kompozytorzy to rewelacyjne narzędzie do:

  • zabawy;
  • pierwszych kroków w nauce czytania (zgodnie z metodologią Montessori, aby najpierw łączyć wyrazy);
  • nauki najważniejszych światowych kompozytorów (oczywiście jest to lista subiektywna, zakłada osiem postaci, aby nie przytłoczyć dziecka);
  • kojarzenia ludzi z miejscami na świecie (jest to świetne uzupełnienie do oglądania map i atlasów lub Biblioteczki Montessori ŚWIAT i MAPA ŚWIATA);
  • utrwalania wyglądu flag.

Wprowadzenie do muzyki dla dzieci

Układanka kompozytorzy wprowadza dzieci w świat muzyki, pokazując, że tworzą i tworzyli ją zwykli ludzie. Mieszkali oni w miastach jak my, pracowali, chodzili do szkoły. Dziecko dzięki niej, będzie kojarzyć kompozytorów z ich dziełami, krajami, z których pochodzą, utrwali flagi. Układanka daje ogromne spektrum możliwości dalszego rozwoju.

Jak się bawić?

Przykład:

  1. Idziemy z dzieckiem do Opery na “Dziadka do orzechów” lub “Jezioro łabędzie”, jeśli nie ma takiej możliwości odtwarzamy mu ten balet na laptopie lub włączamy sam dźwięk.
  2. Opowiadamy dziecku, że balet skomponował Piotr Czajkowski, który już w wieku 4 lat napisał swój pierwszy utwór — piosenkę pt. Nasza mama w Petersburgu. 
  3. Pokazujemy dziecku na mapie, gdzie jest Rosja i wspomniany Petersburg i Moskwa (tam pracował i jest to stolica Rosji).
  4. Rozsypujemy karty i omawiamy każdą po kolei: to jest Piotr, jego imię, zaczyna się na “P”, to jest Czajkowski, jego nazwisko, zaczyna się na “Cz”, rozmawiamy o naszych imionach i nazwiskach. Pokazujemy zdjęcie Piotra oraz flagę Rosji.

Ważne, aby na początku dziecko kojarzyło kompozytora z jednym konkretnym utworem. Można (jak w przykładzie) zacząć od oglądania, słuchania, czy Opery. Można też rozmawiać o kompozytorze podczas słuchania jego wielkiego dzieła. Ważne, aby za każdym razem wracać do tego samego utworu.

Materiały dodatkowe

  1. Wszyscy Ci kompozytorzy są narysowani w atlasie MAPY ŚWIATA dostępnym TUTAJ. Dzieci, które obeznają się z tymi ośmioma postaciami, chętnie szukają ich na mapach, zaczynają kojarzyć kraje z konkretną muzyką i flagą.


Pobierz układankę

 

Sztuka bez zadęcia, geografia i szachy

loader-image

Liczba komentarzy: 3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *