Opera i filharmonia na pierwszy rzut oka mogą kojarzyć się z miejscem elitarnym, przeznaczonym dla wybranej grupy odbiorców, w którym obowiązują sztywne zasady zachowania. Sama muzyka poważna, która zazwyczaj rozbrzmiewa na ich scenach może wywoływać podobne uczucia. Na szczęście stereotyp …
WYSZUKIWANKI obrazów – zadania dla dzieci w muzeach
W muzeach jest mnóóóóstwo obrazów. Dla młodego człowieka (dla starszego często także) jest to przytłaczająca liczba. Jak sobie z tym poradzić? Prezentujemy WYSZUKIWANKI OBRAZÓW. Dzięki wyszukiwankom: dziecko ma misję w muzeum – zabawia się w detektywa, dziecko skupia uwagę na …
Solista operowy – tenor, baryton, a może bas?
Choć wielkie dzieła operowe wypełniają piękne arie przeznaczone dla wybitnych śpiewaczek, trudno wyobrazić sobie spektakl, w którym na scenie nie pojawia się również męski solista operowy. Wybitne partie tenorów, barytonów oraz basów są filarami niejednej dramatycznej akcji sceniczej. Solista operowy, …
Jaki jest największy obraz Jana Matejki?
Na myśl przychodzi Ci “Bitwa pod Grunwaldem”? To naturalne, bo obraz jest dość popularny. Często wykorzystuje się go do ilustrowania Bitwy pod Grunwaldem w książkach, ponadto obraz przedstawia polską historię i jest wyeksponowany w Muzeum Narodowym w Warszawie. “Bitwa pod …
Podróż z dzieckiem bez telefonu? Jest to możliwe!
Nareszcie mamy wakacje! Nadszedł czas na różne wycieczki, wyjazdy, spotkania. Niestety czasem przygotowanie się do podróży z dziećmi to nie lada wyzwanie. Dlatego przychodzę dzisiaj z propozycjami, co zabrać ze sobą do samochodu, samolotu, restauracji, na piknik, żeby dziecko nie …
Śpiewaczka, diwa, primadonna – poznaj wybitne artystki operowe
Wybitne artystki operowe wyróżniają się nie tylko wyjątkowym wokalem, ale także wrażliwością muzyczną i umiejętnościami aktorskimi. Każda śpiewaczka operowa jest przedstawicielką jednego z kilku rodzajów głosu ludzkiego. Różnią się one od siebie przede wszystkim skalą, ale także barwą, a nawet …
Dramat muzyczny oraz dalsze losy opery
Czy na przestrzeni wieków znalazł się kompozytor na tyle odważny, by skomponować cykl muzyczny trwający aż 14 godzin? Odpowiedź brzmi: tak. Dokonać tego mógł jedynie człowiek o niebanalnej osobowości i charyzmie, przepełniony ambicją, a także przekonany o swojej misji do …
130. rocznica powstania Panoramy Racławickiej
W tym roku świętujemy 130. rocznicę powstania Panoramy Racławickiej. Przybliżymy Wam dziś kulisy jej tworzenia. 131 lat temu we Lwowie rozpoczęto tworzenie ogromnego obrazu olejnego – pierwszej polskiej panoramy. Inicjatorem powstania tego dzieła i jednym z dwóch głównych twórców był …
Immersyjna wystawa KLIMT – czy warto ją zobaczyć?
Czy zastanawialiście się kiedyś, jakby to było wejść do obrazu? Zobaczyć, co jest po drugiej stronie ramy, płótna. Gdyby tak można było obserwować z bliska sytuację, która przedstawiona jest na obrazie. Może właśnie takie myśli pojawiają się, gdy jesteście w …
Opera – wielka forma muzyczna
Opera to jedna z największych i najbardziej złożonych form w dziejach muzyki. Na przestrzeni wieków sięgali po nią najwybitniejsi kompozytorzy, tworząc dzieła w stylach charakterystycznych dla siebie i swojej epoki. Starali się oni opowiadać historie za pomocą niesamowitych możliwości głosu …