Dziecko w operze i w filharmonii – czy warto?

dziecko w filharmonii

Opera i filharmonia na pierwszy rzut oka mogą kojarzyć się z miejscem elitarnym, przeznaczonym dla wybranej grupy odbiorców, w którym obowiązują sztywne zasady zachowania. Sama muzyka poważna, która zazwyczaj rozbrzmiewa na ich scenach może wywoływać podobne uczucia. Na szczęście stereotyp …

Podróż z dzieckiem bez telefonu? Jest to możliwe!

podróż z dzieckiem

Nareszcie mamy wakacje! Nadszedł czas na różne wycieczki, wyjazdy, spotkania. Niestety czasem przygotowanie się do podróży z dziećmi to nie lada wyzwanie. Dlatego przychodzę dzisiaj z propozycjami, co zabrać ze sobą do samochodu, samolotu, restauracji, na piknik, żeby dziecko nie …

Dramat muzyczny oraz dalsze losy opery

dramat muzyczny

Czy na przestrzeni wieków znalazł się kompozytor na tyle odważny, by skomponować cykl muzyczny trwający aż 14 godzin? Odpowiedź brzmi: tak. Dokonać tego mógł jedynie człowiek o niebanalnej osobowości i charyzmie, przepełniony ambicją, a także przekonany o swojej misji do …

Immersyjna wystawa KLIMT – czy warto ją zobaczyć?

wystawa Klimt

Czy zastanawialiście się kiedyś, jakby to było wejść do obrazu? Zobaczyć, co jest po drugiej stronie ramy, płótna. Gdyby tak można było obserwować z bliska sytuację, która przedstawiona jest na obrazie. Może właśnie takie myśli pojawiają się, gdy jesteście w …

Książki dla dzieci o muzeach – 8 propozycji

książki o muzeach, książki dla dzieci

Muzea to wyjątkowe miejsca, w których dzieci mogą rozwijać swoją wiedzę i rozbudzać ciekawość świata. To w muzeach mamy możliwość bezpośredniego zbliżenia się do sztuki i historii. Muzea i sztuka to także wdzięczny temat wielu książek dla dzieci. Książki dla …

Balet – 10 najlepszych spektakli dla dzieci

balet dla dzieci

Balet to rozbudowana forma, łącząca w sobie trzy piękne dziedziny sztuki: muzykę, taniec i teatr. Często fabuła spektaklu opiera się również na wielkich dziełach literackich. Z pomocą tej syntezy widz wybiera się w piękną podróż po krainie fantazji. Poszczególne balety …

Jak czytać nuty? Wprowadzenie

Dla wielu dorosłych zapis nutowy jest często abstrakcją. Tym bardziej małe dzieci, mogą nie rozumieć tej graficznej formy zapisu dźwięków. Nuty są postrzegane, jako małe czarne kółeczka z kreskami, zapisane na kilku liniach. Jak zatem rozpocząć przygodę z nauką czytania …

Stadia akulturacji i ich znaczenie

stadia akulturacji

Akulturacja posiada 3 stadia, które polegają głównie na słuchaniu i otaczaniu się muzyką. Stadia akulturacji są progresywne, płynnie przechodzą między sobą i wzajemnie wspierają swoje efekty. Różnią się natomiast sposobem reagowania dziecka na muzyczne dźwięki otoczenia. Etapy te są fundamentalne …

Akulturacja, czyli otaczanie się muzyką

akulturacja

Akulturacja to pierwszy i niezwykle ważny typ audiacji wstępnej. Dotyczy on najmłodszych dzieci poddawanych nieformalnemu (strukturyzowanemu bądź nie) kształceniu muzycznemu. Zazwyczaj trwa od narodzin lub też nawet okresu prenatalnego, do mniej więcej 2-4 roku życia. Akulturacja sama w sobie dzieli …