Muzeum Azji i Pacyfiku – ciekawe miejsce na mapie Warszawy

sztuka azjatycka

AZJA – największy kontynent, 48 krajów, sześć głównych grup etnicznych, różnorodna, ale również egzotyczna i odmienna (w porównaniu do europejskiej) kultura. O Azji można mówić wiele, ale jeszcze lepiej jest ją poznać – choćby odrobinę. A zatem kto by nie chciał wyruszyć w podróż i poznać wiele zakątków tego wyjątkowego kontynentu? Na to potrzeba i funduszy i czasu, ale Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie może nam to wszystko zaoferować w skondensowanej formie. To niewielkie muzeum, ale z największą w Polsce ilością eksponatów pochodzących z różnych stron Azji.

Sprawdźcie, co czeka na Was w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie. Dzisiaj dzielę się naszymi spostrzeżeniami i sporą ilością zdjęć z ostatniej wizyty.

Kilka słów o historii muzeum

Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie powstało w roku 1973. Początkowo prezentowało prywatne zbiory ofiarodawcy i jednocześnie pierwszego dyrektora muzeum – Andrzeja Wawrzyniaka. Przekazała on muzeum ogromną ilość dzieł sztuki i obiektów etnograficznych pochodzących przede wszystkim z Indonezji. Z biegiem czasu kolekcja muzeum zaczęła się powiększać o nowe eksponaty z kolejnych regionów Azji. Przez wiele lat Muzeum Azji i Pacyfiku działało bez ekspozycji stałej, dlatego organizowane były wystawy czasowe na terenie Warszawy, Polski, a nawet za granicą. Od roku 2013 Muzeum Azji i Pacyfiku znajduje się w nowym budynku przy ulicy Solec 24 w Warszawie.

Kolekcja Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie

Obecnie muzeum dysponuje ogromną ilością eksponatów, są to m. in.: broń, tkaniny, rzeźby, przedmioty użytku codziennego, maski, lalki, a nawet (co mnie bardzo zainteresowało) instrumenty muzyczne. Możemy poznać tutaj wiele regionów Azji, np. Mongolię, Indie, Wietnam, Chiny oraz kraje Azji Środkowej. Zobaczymy także zbiory pochodzące z Papui Nowej Gwinei, czy Vanuatu.

Muzeum Azji i Pacyfiku – informacje ogólne

  • Muzeum jest otwarte od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00 – 18.00 (ostatnie wejście na ekspozycję o godz. 17.30).
  • Cena biletów: dorośli – 20 złotych, dzieci, młodzież, emeryci – 12 złotych (dzieci do lat 7 bezpłatnie).
  • W każdy czwartek wstęp jest bezpłatny.
  • Bilety można kupić stacjonarnie lub online.
  • Muzeum znajduje się na parterze, jest możliwość zwiedzania z wózkami, jest to miejsce przystosowane dla osób niepełnosprawnych (więcej informacji tutaj).
  • Czas zwiedzania – ok. 1,5 godziny.

Na stronie Muzeum Azji i Pacyfiku możemy przeczytać (oraz obejrzeć filmiki) o tym, jak dojechać do muzeum.

Zwiedzanie – wystawa czasowa

Zwiedzanie muzeum rozpoczyna się od wystawy czasowej – my trafiliśmy na wystawę poświęconą mieczom japońskim. Wystawa choć niewielkich rozmiarów, ale była bardzo interesująca. Mogliśmy zobaczyć miecze różnych rozmiarów oraz jak zmieniał się ich wygląd z biegiem czasu. Na ścianach zaś znajdowały się opisy dotyczące historii poszczególnych mieczy. Duże wrażenie zrobiła na nas także zbroja Samuraja. Dzieci natomiast chętnie bawiły się magnetycznymi puzzlami, dzięki którym mogły poznać poszczególne elementy zbroi.

zbroja samuraja miecze japońskie

puzzle strój samuraja puzzle strój samuraja

O tym, jakie aktualnie prezentowane są wystawy czasowe przeczytacie tutaj.

Zwiedzanie – wystawa stała

Muzeum Azji i Pacyfiku prezentuje zwiedzającym różnorodne i niepowtarzalne (na terenie Polski) eksponaty pochodzące z różnych stron Azji. Wystawa stała podzielona jest na pięć stref, w tym cztery z nich poświęcone są różnym regionom Azji. Możemy zatem „zwiedzić”: Azję Południowo-Zachodnią, Azję Centralną, Mongolię, Indonezję. Wystawę zamyka tzw. „Strefa dźwięków”, gdzie znajduje się ogromny zbiór instrumentów z różnych krajów azjatyckich.

Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie

Na oficjalnej stronie Muzeum Azji i Pacyfiku możemy zapoznać się ze szczegółami dotyczącymi eksponatów prezentowanych w każdej części muzeum. Do pobrania jest także mapa muzeum z zaznaczonymi kierunkami zwiedzania oraz nagranie audio, które może posłużyć dzieciom, jako audioprzewodnik podczas zwiedzania strefy dotyczącej Indonezji.

Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie

Muzeum prezentuje tak wiele eksponatów, że nie potrafiliśmy zdecydować, co spodobało nam się najbardziej. W pamięci utkwiły na pewno piękne stroje, zaskakujące maski, orientalne posągi oraz naturalnych rozmiarów, w pełni wyposażona jurta.

jurta Muzeum Azji i Pacyfiku

sztuka azjatycka sztuka azjatycka

W Muzeum Azji i Pacyfiku mogliśmy zobaczyć także instrumenty wchodzące w skład tradycyjnej orkiestry jawajskiej.

orkiestra jawajska instrumenty azjatyckie

„Strefa dźwięków” również przykuła naszą uwagę na dłużej. Na dzieci czeka tutaj darmowa książeczka z zadaniami i łamigłówkami, które pozwalają lepiej zapoznać się z instrumentami prezentowanymi na wystawie, a jest ich całe mnóstwo.

instrumenty azjatyckie instrumenty azjatyckie

W kąciku są także udostępnione pojedyncze instrumenty, na których dzieci mogą zagrać.

Muzeum Azji i Pacyfiku

Na koniec zwiedzania polecamy wykonać zdjęcie na tle zmieniających się obrazów, niczym z azjatyckich tkanin.

Podsumowanie

Inspiracją do odwiedzenia Muzeum Azji i Pacyfiku była dla nas książka pt. „Zagadkowe muzea w Warszawie”, która jednocześnie stała się świetnym przewodnikiem po muzeum dla mojej córki. Widziałyśmy także inne rodziny z dziećmi korzystające podczas zwiedzania z tejże książki. Znajdują się w niej zadania, które należy zrealizować podczas zwiedzania – to świetna opcja na urozmaicenie wizyty w muzeum z dziećmi.

Myślę, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. To wyjątkowe miejsce dla osób zaciekawionych kulturą różnych regionów Azji. Bardzo polecamy wizytę w tym muzeum, zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Dla dopełnienia wizyty w muzeum polecamy zajrzenie do kawiarni, znajdującej się tuż przy wyjściu z muzeum, która oferuje wiele azjatyckich smakołyków. Na dzieci zaś czekają wielkie puzzle z azjatyckimi motywami.

puzzle puzzle

Sztuka bez zadęcia, geografia i szachy

loader-image
zakładka z obrazami
4,99 
4.82 out of 5

Wybierz opcje Ten produkt ma wiele wariantów. Opcje można wybrać na stronie produktu

wielka dawka sztuki
249,00 
5.00 out of 5
kartka z obrazem
7,99 
5.00 out of 5

Wybierz opcje Ten produkt ma wiele wariantów. Opcje można wybrać na stronie produktu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *