Top 5 – nietypowe muzea w Polsce dla małych i dużych

ekspozycja w Muzeum Życia w PRL

Podróżowanie z dziećmi to wyzwanie, ale może też pozytywne zaskoczenie dla rodziców? Planując wycieczki warto zwrócić uwagę na nietypowe muzea w Polsce, dzięki którym wprowadzimy najmłodszych, ale i nieco starszych, w świat szeroko rozumianej kultury oraz sztuki. Oto propozycje 5 miejsc, w których świetnie będą się bawić zarówno dzieci, jak i rodzice!

1. Muzeum Archeologiczne w Wiślicy

Odwiedzając Wiślicę i pobliskie miejscowości można zaplanować wycieczki na cały dzień. Same miasteczko ma wiele do zaoferowania, ale z pewnością muzeum jest największą atrakcją. Dlaczego?

Znajduje się pod ziemią. Jego główną ekspozycję stanowią fundamenty, m. in.  dawnych romańskich świątyń, na których wzniesiono gotycki kościół w 1350 roku, do dziś górujący nad miasteczkiem. Tu znajduje się jeden z najcenniejszych zabytków polskiej sztuki romańskiej – płyta wiślicka.

Nieco grozy, ale i ciekawości, wzbudzą ludzkie kości częściowo odkryte wokół fundamentów. Całość dopełniają multimedialne opowieści o historii miejsca, w którym się znajdujemy. Część informacji historycznych i praktycznych można znaleźć na stronie: https://mnki.pl/wislica/

Niedaleko od Wiślicy jest Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie, mające również wiele do zaoferowania.

Droga łącząca Wiślicę z Pacanowem to nie lada gratka dla miłośników architektury – po drodze wiele pięknych obiektów sakralnych (bardzo polecam przystanek w Nowym Korczynie i dokładne obejrzenie tamtejszych kościołów ze wszystkich stron).

płyta wiślicka
Zachowana średniowieczna posadzka z fragmentem płyty wiślickiej z przedstawieniami figuralnymi, archiwum prywatne.

2. Żywe Muzeum Piernika w Toruniu

Tu zamykając za sobą drzwi, natychmiast przenosimy się w czasie. I to aż do średniowiecza!

W muzeum dowiecie się, skąd się wziął piernik, jakie choroby leczy oraz sami upieczecie najprawdziwszego piernika wykorzystując tradycyjne foremki, niekiedy z nieco satyrycznymi ilustracjami. Do zabawy wciągnięci są wszyscy – nawet nieco ponad roczne dzieci przygotowują z pomocą rodziców ciasto na piernika (rozsypywanie mąki jest przecież super!).

Warto zarezerwować bilety wcześniej, bo chętnych do spróbowania prawdziwego piernika jest wielu. Więcej informacji: https://muzeumpiernika.pl/

W Toruniu jest też warty zobaczenia Dom Legend Toruńskich: https://domlegend.pl/.

Tradycyjne przyprawy do wypieku piernika, ekspozycja w Żywym Muzeum Piernika
Przyprawy potrzebne do wypieku prawdziwego piernika w tradycyjnych naczyniach. Źródło: https://pl.wikipedia.org

3. Dwór w Koszutach  – czy to wciąż nietypowe muzea w Polsce?

Wydawało mi się, że wnętrz dworskich widziałam już wiele i raczej nic mnie nie zaskoczy. To miejsce jednak skradło moje serce, dzieci również. Mamy tu do czynienia z ekspozycją, która ekspozycji nie przypomina.

Wchodzimy do późnobarokowego dworu, którego wnętrza urządzone zostały tak, jakby właśnie opuścili je mieszkańcy żyjący na przełomie XIX i XX wieku. Nie ma niczego, co ograniczałoby ruch i co stwarza dystans między zwiedzającym a oglądającym. Możemy swobodnie poruszać się między pomieszczeniami.

Dzieci z pewnością najbardziej zainteresuje pokój dziecięcy, pełen małych ubranek i zabawek. Jest magicznie. Polecam do zwiedzania w okresie wiosenno-letnim i wczesną jesienią – ze względów wizualanych – obiekt otoczony jest zielenią, ale również praktycznych. Ten dwór jest naprawdę urządzony jak dawniej, co oznacza, że nie znajdziemy tu toalety.

Więcej o Koszutach: https://koszuty.pl/

Dwór warto połączyć z wyprawą do Kórnika, w którym zwiedzimy m.in. słynny kórnicki zamek z owianym legendą portretem Białej Damy i Arboretum. I to wszystko nad samym Jeziorem Kórnickim!

dwór w Koszutach
Widok na dwór w Koszutach, archiwum prywatne

4. Muzeum Życia w PRL w Warszawie

Wycieczka sentymentalna dla współczesnych dziadków, a odkrywcza dla dzieci. Dobry pomysł na wspólne wyjścia międzypokoleniowe. Zyskamy przewodnika, który świetnie wytłumaczy, jak działa pralka Frania i jak używać telefonu z tarczą zamiast ekranu.

W ofercie muzeum również przejażdżki pojazdami z epoki po ulicach Warszawy.

Pełna oferta muzeum: https://mzprl.pl/

Ekspozycja Muzeum Życia PRL w Warszawie
Część ekspozycji muzealnej. Źródło: https://mzprl.pl/galeria/

5. Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach

Instytucja kultury, którą zdecydowanie można określić wizytówką Kielc. Ekspozycji stałych jest kilka i każdy znajdzie coś dla siebie. Dla dorosłych to na pewno podróż sentymentalna. Dla młodszych możliwość spotkania z zabawkami rodziców i dziadków.

Spieszcie się odwiedzić to miejsce, bo niebawem planowana jest jego spora modernizacja. Niewykluczone czasowe ograniczenia dla odwiedzających.

Praktyczne informacje dla planujących wizytę: https://muzeumzabawek.kielce.eu/

Uwaga, na zegarowej wieży Muzeum, pojawia się czasem na miotle świętokrzyska Czarownica 🙂

Ekpozycja z lalkami z Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach
Galeria lalek w stylowym pokoju. Źródło: https://muzeumzabawek.kielce.eu/show-item/miasto-zabawek/

Nietypowe muzea w Polsce. Które skradło Twoje serce?

Cieszy fakt, że wciąż przybywa instytucji kultury które rozszerzają swoją ofertę pod kątem odwiedzających je rodzin. Napisz w komentarzu, czy widziałeś/widziałaś któreś z wymienionych muzeów. A może masz inne muzealne “top 5”? Jestem bardzo ciekawa Waszych propozycji!

Sztuka bez zadęcia, geografia i szachy

loader-image
puzzle Eliza Pareńska Wyspiański

NOWOŚĆ!

Pierwotna cena wynosiła: 39,99 zł.Aktualna cena wynosi: 29,99 zł.

Najniższa cena z ostatnich 30 dni.

zakładka z obrazami
4,99 
4.84 out of 5

Wybierz opcje Ten produkt ma wiele wariantów. Opcje można wybrać na stronie produktu

zestaw muzycznych kart
69,99 
5.00 out of 5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *