Muzeum Mazowieckie w Płocku to wyjątkowe miejsce, które zwiedzającym oferuje różnorodne wystawy czasowe i stałe. Poczynając od dawnej historii miasta Płocka, poprzez secesję, Art déco, aż po azjatyckie inspiracje – szeroki wachlarz tematyczny, prawda?
Wraz z córką odwiedziłam Muzeum Mazowieckie w Płocku jeszcze w wakacje, ale przecież muzea to opcja idealna na każdą porę roku. Tym bardziej teraz, gdy pogoda nas nie rozpieszcza, warto skryć się w budynkach wypełnionych sztuką i wspaniałymi eksponatami.
Zapraszam na sporą dawkę zdjęć i informacji z naszej wizyty w płockim Muzeum Mazowieckim i w jego oddziałach.
Płock – miasto z ciekawą historią
Płock to miasto, o którym warto pamiętać podróżując po północnej części Mazowsza. To urokliwe miejsce z ciekawą historią, piękną, choć małą starówką i nadwiślańską skarpą, skąd rozpościerają się wspaniałe widoki. Latem odbywa się tu wiele plenerowych atrakcji – koncerty, festiwale, Jarmark Tumski.
Prawa miejskie Płock otrzymał w roku 1237, wcześniej był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego, a nawet stolicą Polski w latach 1079 – 1138. Płocka katedra jest jedną z najstarszych w Polsce. W Kaplicy Królewskiej spoczywają szczątki władców Polski – Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego, zaś w krypcie – szczątki 15 książąt mazowieckich. Ciekawym obiektem na terenie miasta jest także najstarsze liceum w Europie im. Marszałka Stanisława Małachowskiego. W wielu zakątkach tego miasta czekają na zwiedzających historyczne smaczki.
Warto jednak podczas pobytu w Płocku zajrzeć do Muzeum Mazowieckiego, które pozwala także poznać historię miasta.
Muzeum Mazowieckie – oddziały
Nie tylko płocka katedra i liceum „Małachowianka” cieszą się wieloletnią historią. Również Muzeum Mazowieckie może pochwalić się faktem, iż jest najstarszym muzeum publicznym w Polsce. Jeśli jesteście ciekawi szczegółów historii Muzeum Mazowieckiego w Płocku, odsyłam Was tutaj.
Zbiory Muzeum Mazowieckiego możemy podziwiać w poszczególnych oddziałach:
- Główna siedziba muzeum znajduje się w pięknej, zabytkowej kamienicy przy ul. Tumskiej 8. To tutaj zwiedzający mogą zapoznać się z dwiema wystawami stałymi (o naprawdę pokaźnych rozmiarach), są to: „X wieków Płocka” oraz „Secesja”;
- Spichlerz (ul. Kazimierza Wielkiego 11B) – wystawy: Kultura Mazowsza w ludowej wizji świata oraz Sztuka Dalekiego Wschodu;
- Art déco (ul. Kolegialna 6) – wystawy: Sztuka dwudziestolecia międzywojennego oraz Galeria Themersonów;
- Muzeum Żydów Mazowieckich (ul. Józefa Kwiatka 7);
- Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim;
- Muzeum Wisły w Wyszogrodzie.
Muzeum Mazowieckie w Płocku – informacje ogólne
Adresy poszczególnych oddziałów podałam wyżej. Można je także znaleźć wchodząc na stronę muzeum, w zakładkę: oddziały.
- Muzeum jest otwarte od wtorku do niedzieli, godziny otwarcia poszczególnych oddziałów znajdziecie pod tym linkiem.
- Ceny biletów są zależne od wieku zwiedzających oraz od rodzaju wystaw, szczegóły przeczytacie na stronie muzeum.
- Wstęp do oddziału Art déco jest bezpłatny.
- Dzieci do lat 7 mają wstęp bezpłatny do wszystkich oddziałów.
- W każdy czwartek – wstęp wolny.
- Bilety można kupić wyłącznie stacjonarnie.
- Wystawy obejmują zazwyczaj kilka pięter, dostępne są windy (oprócz oddziału Spichlerz)
SPICHLERZ (oddział etnograficzny)
Naszą podróż po płockim muzeum rozpoczęłyśmy od Spichlerza. Jest to oddział, w którym znajdują się dwie wystawy stałe: „Kultura Mazowsza w ludowej wizji świata” oraz „Sztuka Dalekiego Wschodu. Płockie skarby buddyjskiej Azji”.
Kultura i sztuka azjatycka bardzo nas interesuje. Mieliśmy ostatnio okazję wybrać się całą rodziną do Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie (ciekawych zapraszam na opis tutaj). Tematyka wystawy w płockim Spichlerzu bardzo nam pasowała, ponadto zobaczyłyśmy również wystawę czasową poświęconą tradycyjnym zabawkom japońskim.
Japońskie zabawki prezentowane w muzeum były różnorodne. Widziałyśmy lalki, maski, figurki przypominające różne zwierzęta, m. in. słynne koty (z uniesioną jedną łapką).
To piękne i kolorowe zabawki wykonane z drewna, a nawet papieru. Wiele z nich ma też swoje określone, nieraz symboliczne znaczenie.
Na pierwszym piętrze znajduje się wystawa poświęcona krajom Azjatyckim. Wnętrza są bardzo klimatyczne i nastrojowo zaaranżowane. W tle słychać tybetańskie śpiewy. Dostęp do multimediów umożliwia poznanie szczegółów na temat znajdujących się tutaj eksponatów.
W części poświęconej japońskiej kulturze możemy przyjrzeć się z bliska wyjątkowemu dziełu – drzeworytowi „Wielka fala w Kanagawie”, którego autorem jest Katsushika Hokusai.
Kolejne piętra Spichlerza to wystawa prezentująca siedem regionów etnograficznych, m. in.: Stare Mazowsze, Kurpie, tereny łowickie oraz gąbińskie. Piękne kolorowe stroje, przedmioty codziennego użytku, archiwalne fotografie i wiele innych eksponatów prezentują się w sceneriach niczym ze skansenu.
Tutaj również możemy zobaczyć, jak bliska była ludziom religia oraz różne obrzędy – związane z rocznym kalendarzem, czy rodzinnymi uroczystościami.
Czas zwiedzania Spichlerza to ok. 1,5 godziny.
ART DÉCO
Kolejnym punktem naszej wycieczki po oddziałach płockiego muzeum była wystawa Art déco, którą bardzo lubimy. To była nasza trzecia wizyta na tej wystawie, której atmosfera nas po prostu przyciąga. Ja osobiście czuję wyjątkową aurę tego miejsca, jest ono bliskie moim upodobaniom i estetyce. W tym oddziale Muzeum Mazowieckiego możemy obejrzeć wyjątkowe wnętrza odtworzone w stylistyce Art déco, stroje i biżuterię pochodzące z dwudziestolecia międzywojennego, salę kinową, a nawet samochód marki Jowett.
Mnie najbardziej przyciągają wnętrza i ich aranżacje. Za każdym razem zachwycam się oryginalnymi kształtami mebli, tkaninami, dekoracjami.
Na pierwszym piętrze również możemy obejrzeć wnętrza a stylu Art déco. Gdy byłyśmy tu z córką pierwszy raz, Ala zaproponowała wyszukiwanie na ekspozycjach poszczególnych elementów wystroju wnętrz, których opisy wraz ze zdjęciami znajdowały się w skrzyneczkach. To rewelacyjna zabawa dla dzieci, dzięki której możemy zatrzymać się w tym miejscu na dłużej.
Ponadto zobaczymy tu bogatą kolekcję ceramiki, a także prace polskich malarzy m.in. Stryjeńskiej, Witkacego oraz Łempickiej.
Na pierwszym piętrze tego oddziału Muzeum znajduje się także bardzo ciekawa wystawa poświęcona zasłużonym Płocczanom XX wieku. Warto tu zajrzeć, aby zapoznać się z historią osób, których życie i działania wpłynęły na losy miasta. Dla dzieci polecamy multimedialną grę, w której możemy wcielić się w rolę detektywów i poznać m.in. Władysława Broniewskiego oraz Mirę Zimińską-Sygietyńską.
Oddzielna część wystawy poświęcona jest twórczości Franciszki i Stefana Themersonów.
Zwiedzenie tego oddziału Muzeum Mazowieckiego, gdzie wstęp jest bezpłatny, zajęło nam ok. 1,5 godziny.
Muzeum Mazowieckie – BUDYNEK GŁÓWNY
Na koniec zwiedzania zostawiłyśmy sobie główny budynek Muzeum Mazowieckiego. To tutaj na zwiedzających czekają dwie duże wystawy stałe, są to: X wieków Płocka oraz Secesja.
Na wystawie “X wieków Płocka” byłyśmy kilka lat temu. Moja córka miała wtedy około trzech lat i niestety ta wizyta nie należała do najlepszych. Ala była za mała na zwiedzanie tej wystawy i zwyczajnie nie była nią wtedy zainteresowana. Dlatego polecamy ją dzieciom w wieku szkolnym – myślę, że zrozumieją i zapamiętają więcej, niż przedszkolaczki. Wystawa jest bardzo ciekawa, możemy zobaczyć na niej: makietę osady z VI w., średniowieczne zabytki archeologiczne z terenów Starego Płocka i Wzgórza Tumskiego (w tym zabytkową fidel – pierwowzór skrzypiec). Ponadto prezentowane jest tu wnętrze XVIII-wiecznego mieszkania, makieta Płocka z końca XVIII w., a także zabytki i eksponaty pochodzące z czasów I i II Wojny Światowej. Zachęcam do zajrzenia na stronę Muzeum, gdzie przeczytacie więcej informacji na temat wystawy “X wieków Płocka”.
My natomiast tym razem poświęciłyśmy czas na zwiedzenie Secesji, której jeszcze nigdy moja córka nie widziała. Wystawa obejmuje cztery piętra wypełnione sztuką, meblami, strojami, biżuterią, ceramiką, rzemiosłem artystycznym z przełomu XIX i XX wieku.
Możemy tu zobaczyć również dzieła wielkich polskich malarzy, takich jak: Malczewski, Wyspiański, Mehoffer, Chełmoński, Podkowiński, Fałat – to nie lada gratka dla wszystkich fanów malarstwa. Ten oddział Muzeum zachwycił moją siedmiolatkę najbardziej. Do tej pory w jej rankingu wygrywała wystawa Art déco, teraz na prowadzenie wyszła Secesja. Ja również od wielu lat lubię odwiedzać to miejsce. Secesyjne zbiory robią wielkie wrażenie na zwiedzających.
Dodatkowo polecam zajrzeć również na wystawę prac Bolesława Biegasa, która znajduje się w tym samym budynku. Więcej informacji przeczytacie tutaj.
Zwiedzanie wystawy poświęconej Secesji zajęło nam nieco ponad 1 godzinę.
Muzeum Mazowieckie w Płocku – podsumowanie
Na zwiedzenie powyżej opisanych oddziałów Muzeum Mazowieckiego poświęciłyśmy łącznie prawie cały dzień. To był cudowny czas wypełniony poznawaniem historii, sztuki i kultury. Wszystkim, którzy nie mieli jeszcze okazji odwiedzić Płocka i oddziałów Muzeum Mazowieckiego – polecamy nadrobienie tych zaległości. A może już tu byliście i chcecie podzielić się swoimi spostrzeżeniami?