Muzyka jazzowa dla dzieci – 3 albumy na początek

muzyka jazzowa dla dzieci

Muzyka jazzowa kojarzyć się może z czymś trudnym, zawiłym, być może niezrozumiałym. Tymczasem jazz wraz z całym wachlarzem swoich odmian, stylów i nurtów to ogromna paleta muzycznych barw i kopalnia wartości muzycznych.

Skoro jednak muzyka jazzowa powszechnie nie jest uznawana za najłatwiejszą w odbiorze, jak przemycić ją do dziecięcej playlisty? Co zrobić, aby odczarować niewdzięczną aurę “trudności” krążącą wokół tego gatunku? Jak zachęcić dzieci do słuchania jazzu i sprawić, by stało się to przyjemnością zarówno dla nich, jak i dla rodziców?

Z pomocą przychodzą tutaj albumy muzyki jazzowej, dedykowane dla dzieci. Znajdziemy na nich znane i lubiane utwory w świetnych, wartościowych aranżacjach. Wykonywane są one przez wspaniałych muzyków, niejednokrotnie nawet przez największe gwiazdy światowego jazzu. Oto kilka naszych propozycji.

“Jazz for Kids: Sing, Clap, Wiggle and Shake”

myszka jazzowa dla dzieci
Źródło: empik.com

Skoro już o mistrzach muzyki jazzowej mowa, to album “Jazz for Kids: Sing, Clap, Wiggle and Shake” otwiera utwór w wykonaniu królowej gatunku – Elli Fitzgerald. Legenda jazzu wraz z zespołem pokusiła się tutaj o interpretację kultowej piosenki dziecięcej “Old McDonald has a farm”. To jednak nie jedyna perełka dostępna w albumie. Cała płyta to fantastyczne aranżacje popularnych utworów takich jak “The Muffin Man”, “Doop-Doo-De-Doop (A Doodlin’ Song), “Rag Mop”, czy “Chicken Rhytm”. Całość wieńczy dobrze wszystkim znany “What a Wonderful World” Luisa Amstronga.

Album nie wymaga przesadnej rekomendacji. Zestawienie lubianych przez dzieci utworów ze świetnymi aranżacjami oraz interpretacjami wykonawców z najwyższej półki bronią się same. Mimo że piosenki opracowane są według najlepszych jazzowych standardów są one bardzo przyjemne i “lekkie” w odbiorze. Przystępna forma i znane melodie od razu zachęcają do śpiewu, tańca i wspólnej zabawy.

“Jazz For Kids” Jazz at Lincoln Center Orchestra & Wynton Marsalis

jazz dla dzieci
Żródło: https://wyntonmarsalis.org

Wynton Marsalis to kolejne nazwisko, którego miłośnikom świata jazzu nie trzeba przedstawiać. Artysta wraz z Jazz at Lincoln Center Orchestra nagrał płytę “Jazz For Kids” w 2011 roku. Album ujrzał światło dzienne w 2019 roku.

W tym zestawieniu po raz kolejny spotykamy się z hitami muzyki dziecięcej i nie tylko. “Old McDonald”, “Itsy Bitsy Spider” i “Wheels on the Bus” to tylko niektóre z kultowych piosenek. Do tego dochodzą jeszcze tak znane utwory jak “La Cucaracha”, czy “Ma Na Mah Na’.

Trzeba jednak uczciwie przyznać, że aranżacje zawarte na płycie są już nieco bardziej wymagające niż te, wspominane w poprzednim albumie. Nie oznacza to absolutnie, że płyty trzeba unikać. Wręcz przeciwnie. Należy jednak nastawić się na nieco mniej oczywiste rozwiązania, rytmy czy harmonie. Niemniej jednak płyta to kopalnia wartości muzycznych ukrytych w dziecięcych piosenkach.

“Jazzowanki”

jazz dla dzieci

Muzyka jazzowa dla dzieci to również pole do popisu dla polskich wykonawców. Świetnym przykładem będą tutaj “Jazzowanki”. To nie jeden, a cała seria albumów. Znajdziemy w nich zarówno piosenki o podróżach, jak i utwory edukacyjne lub świąteczne. Piosenki wykonywane są w języku polskim, angielskim, a nawet duńskim.

Do części utworów autorka dodatkowo nagrała filmiki, z prostymi układami choreograficznymi. Na płytach znajdziemy popularne i znane piosenki, a także utwory autorskie lub takie, dzięki którym przemycimy dzieciom trochę wiedzy np. o kontynentach lub układzie słonecznym.

Główną zaletą płyty są przepiękne opracowania i aranżacje, a także kojący głos autorki. Magda Maduaka, bo o niej mowa, w swoich kompozycjach wykazuje ogromny szacunek do małego odbiorcy. Aranżacje utworów są proste, nie ma w nich przesady czy niepotrzebnego chaosu. Jednocześnie są świetnie przemyślane i bardzo bogate muzycznie, dodatkowo wnoszące element edukacyjny. Jest to bardzo dobra propozycja do wspólnego słuchania i zabawy z dzieckiem w domu lub w podróży.

Sztuka bez zadęcia, geografia i szachy

loader-image

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *