Wielu z nas zdaje sobie sprawę jak ważny jest rozwój muzyczny naszych dzieci (więcej na temat korzyści z tego płynących przeczytasz tutaj). Jednym z jego podstawowych elementów jest otaczanie dziecka wartościową muzyką, a co za tym idzie – słuchanie jej. Akulturacja, czyli zanurzenie dziecka w odpowiednim środowisku muzycznym ma kolosalny wpływ na jego rozwój, o czym pisali już tak znani badacze jak prof E.E. Gordon czy S.Suzuki. Dlatego właśnie odpowiednio dobrana playlista dla dzieci ma tak duże znaczenie.
Czasami trudno jest jednak sprecyzować, czym dokładnie jest ta “wartościowa muzyka” i jak umiejętnie wybrać dla dziecka utwory do słuchania. Obecnie media zalewają nas potokiem muzyki, dźwięków i animacji dla dzieci. Niestety nie wszystkie te utwory mogą pochwalić się wysoką jakością i dobroczynnym wpływem na rozwój muzyczny dzieci. Oto kilka wskazówek, które pomogą ocenić, czy przygotowana przez nas playlista dla dzieci jest odpowiednia.
Różnorodność
To nadrzędna i podstawowa cecha, jaką powinna wyróżniać się nasza playlista. To bardzo ważne, aby utwory, które się na niej znajdują pochodziły z różnych stylów, epok, gatunków oraz kultur muzycznych. Im bardziej różnorodna jest nasza biblioteka muzyczna, tym bogatszy stanie się słownik muzyczny naszych dzieci.
Warto pamiętać, że nie musimy, a wręcz nie powinniśmy ograniczać się tylko do muzyki “poważnej”.
W prawie każdym gatunku muzycznym możemy odnaleźć wartościowe i bogate muzycznie pozycje, ale także natknąć się na te mniej ciekawe.
Kontrasty
Dzieci, zwłaszcza te malutkie, uczą się i poznają świat na zasadzie różnic i kontrastów. Tak samo jest z muzyką. Utwory, które zawiera dobra playlista powinny być na niej ułożone na zasadzie przeciwieństw, czyli np. szybki utwór po utworze wolnym, wesoła piosenka po smutnej piosence itp. Bardziej zaawansowani mogą pobawić się już takimi niuansami jak metrum, skale i tonacje. Tego typu playlista pozwoli dziecku szybciej wyłapać różnice i muzyczne niuanse.
Długość utworów
W idealnym świecie playlista dla małych dzieci (przy dzieciach starszych nie jest to już konieczne) nie zawierałaby utworów (lub ich fragmentów) dłuższych niż 1 minuta. Takie pozycje są oczywiście możliwe do znalezienia, ale nie jest ich aż tak dużo. Można więc spróbować wycinać fragmenty z kompozycji, ale tak naprawdę warto skupić się na tym, żeby playlista zawierała możliwie jak najkrótsze utwory. Dzięki temu dziecko będzie w stanie efektywnie skupić na nich swoją uwagę.
Jakość
Podczas wyboru utworów dla dzieci stawiajmy na wysoką jakość zarówno samego nagrania jak i wykonania. Playlista w wysokiej jakości nagraniami pozwala dziecku usłyszeć odpowiednie niuanse w utworach i wyrabia w słuchaczu poczucie estetyki i wrażliwości muzycznej. Jeśli nie czujemy się na siłach sami ocenić jakość wykonania, na początek sięgnijmy po uznanych światowych klasyków danego gatunku, czy to jeśli chodzi o solistów czy zespoły albo orkiestry. Raczej unikajmy płyt dostępnych w supermarketach, w stylu ” The best of classical music”. 😉
Przyjemność słuchania
Ostatnia, ale bardzo ważna wskazówka. Każdy gatunek czy rodzaj muzyki zasługuje na to, żeby dać mu szansę. To, że jeden z utworów do nas nie przemawia nie oznacza, że z następnym musi być tak samo. Nie powinniśmy jednak robić niczego na siłę i zmuszać się do czegoś tylko dlatego, że uznane jest to za “wartościowe”. Słuchanie i obcowanie z muzyką ma być przede wszystkim przyjemnością, która pobudza naszą wyobraźnię, emocje i pozwala wyrazić siebie. Warto posłuchać z dzieckiem tego, czego sami lubimy i zaprosić go do naszego muzycznego świata. Dzięki temu nie tylko poszerzymy jego muzyczne horyzonty, ale także wzmocnimy nasze więzi i relacje.
Bardzo ciekawy i wartościowy artykuł na pewno bardziej się przyjmę listę muzycznej której słucha nasz JAS 🙂
Fantastycznie! 🙂 🙂 🙂