Olga Boznańska – to wspaniała artystka, zupełnie poświęciła się swojej pasji – malowaniu. Jej portrety to nie tylko obrazki przedstawiające postaci – to wgląd w ludzką duszę. Malarka osiągnęła światową sławę, w Polsce była jakby nieodkryta i niedoceniona.
Odkrywanie pasji
Olga Boznańska była pierwszym dzieckiem Adama Boznańskiego (herbu Nowina) i Francuzki Eugenii de Mondant. Urodziła się 15 kwietnia 1865 roku w Krakowie. Miała tylko jedną siostrę – Izę. Mama sama zajęła się edukacją córek. Dziewczynki mówią w domu po francusku, angielsku i niemiecku, rzadziej po polsku. Pani Boznańska odkrywa i pielęgnuje talenty swoich pociech: malarstwo starszej Olgi oraz muzykę młodszej Izy.
Olga Boznańska w Monachium
Olga, niestety tak jak inne kobiety, nie może podjąć nauki w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dlatego rodzice wysyłają ją do Monachium. Tam uczy się w pracowni Carla Kricheldorta. To tam powstają: „Autoportret w stroju żałobnym” (powstały po śmierci matki), “W Oranżerii”, czy nagrodzony złotym medalem na wystawie w Wiedniu „Portret Pawła Nauena”. Wtedy również powstaje „Dziewczynka z chryzantemami”.
Dziewczynka z chryzantemami
Olga Boznańska namalowała w 1894 roku swój najsłynniejszy obraz. Przedstawia on dziewczynkę, która trzyma pęk chryzantem. Mała ma bardzo przejmujące oczy, kto raz na nią spojrzy – nigdy nie zapomni jej spojrzenia, Tło oraz sukienka dziewczynki są szare – w ulubionym kolorze artystki. Olga Boznańska potrafiła wydobyć z tego „nudnego” koloru fontannę wrażeń – ogromną ilość tonów i odcieni.
Nowy dom Olgi Boznańskiej
Na przełomie XIX i XX wieku każdy artysta chciał tworzyć w stolicy Francji – w Paryżu. Nie inaczej było z Olgą, choć dostała kuszące oferty powrotu do kraju (małżeństwo z Józefem Czajkowskim czy praca w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych), to wyprowadziła się z Monachium do Paryża. W Paryżu skupiła się przede wszystkim na malowaniu portretów. Praca pochłaniała ją bez reszty, malowała autoportrety, kwiaty, swoją pracownię, martwą naturę oraz portrety kobiet, dzieci i mężczyzn – tych znanych oraz tych mniej znanych osobistości Paryża.
Stary styl Boznańskiej
W przededniu wielkiej wojny Boznańska ubiera się w stroje z minionej epoki, długich spódnic nigdy nie zamieniła na krótsze czy na spodnie. Najlepiej czuje się w swojej pracowni, ze swoimi zwierzętami (psami, ptakami i nierzadko z myszami!).
Uznanie za Oceanem
Olgę Boznańską odkryto także za Oceanem, jej prace prezentowane były w 1923 roku w Pittsburgu. Moda na Boznańską przemijała powoli w Europie, jeszcze tylko przed II wojną światową dostała nagrody w Paryżu i Wenecji. Umarła w samotności 26 października 1940 roku w Paryżu.
Bądź jak Boznańska
Zapraszam do zrobienia pracy inspirowanej pracami Olgi Boznańskiej.
Przygotuj:
- szarą kartkę A4,
- zdjęcie przedstawiające twoją twarz,
- klej,
- nożyczki,
- pastele olejne,
- rudą włóczkę,
- chusteczki higieniczne.
Instrukcja:
- Na stronie Muzeum Narodowego w Krakowie znajdź obraz “Dziewczynka z chryzantemami” – ten obraz będzie naszą inspiracją.
- Na siwej kartce pastelami olejnymi namaluj delikatne refleksy w kolorach: białym, błękitnym, czarnym oraz brązowym.
- Ze zdjęcia wytnij swoją twarz i naklej ją na tło (jeśli nie masz swojego zdjęcia, użyj fotografii z gazet).
- Dorysuj postać dziewczynki (szarą sukienkę).
- Doklej rude włosy z włóczki.
- Domaluj cień dziewczynki.
- Z chusteczek higienicznych wytnij kółeczka i ponacinaj je dookoła.
- Kółka przyklejaj formując chryzantemy.
Gotowe!
Prace wykonane przez dzieci
Chcę wiedzieć więcej
Dodatkowe informacje o artystce znajdziesz w książkach:
- “Dziewczynka z chryzantemami Olgi Boznańskiej” Marta Dobrowolska – Kierył, Justyna Mrowiec (dla młodszych czytelników)
- “Boznańska. Non finito” Angelika Kuźniak (dla starszych czytelników)
oraz na stronie: Muzeum Narodowego w Krakowie
Polecamy również puzzle z “Dziewczynką z chryzantemami”, znajdujące się w naszej ofercie.
Źródła zdjęć:
https://jenikirbyhistory.getarchive.net/amp/media/olga-boznanska-1886-mloda-z-parasolka-faf979
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Dziewczynka_ze_s%C5%82onecznikami.jpg
https://jenikirbyhistory.getarchive.net/amp/media/olga-boznanska-1-k-2307-4121da