Śpiewaczka, diwa, primadonna – poznaj wybitne artystki operowe

śpiewaczka operowa

Wybitne artystki operowe wyróżniają się nie tylko wyjątkowym wokalem, ale także wrażliwością muzyczną i umiejętnościami aktorskimi.

Każda śpiewaczka operowa jest przedstawicielką jednego z kilku rodzajów głosu ludzkiego. Różnią się one od siebie przede wszystkim skalą, ale także barwą, a nawet biegłością. Wyróżniamy następujące typy głosów żeńskich:

  • sopran (w tym sopran koloraturowy, liryczny, dramatyczny oraz spinto) – skala c1 – c3, niekiedy e3 (koloratura nawet do g3);
  • mezzosopran (w tym mezzosopran koloraturowy, liryczny, a także dramatyczny) – skala a – g2 (liryczny), g – c3 (dramatyczny);
  • alt (w tym kontralt) – skala g (czasem f) – g2, kontralt c – c2.

Wybitne artystki operowe – poznaj 13 kobiet

Wybitne artystki operowe swoim występem potrafią oczarować nawet najbardziej wymagających odbiorców. Grono wybitnych diw ciągle się powiększa, dlatego nie sposób napisać o każdej z nich. Poniżej przestawiamy 13 nazwisk, które w wyjątkowy sposób zapisały się na kartach historii muzyki.

1. Francesca Caccini – śpiewaczka, instrumentalistka i kompozytorka

Francesca Caccini
Źródło: https://www.classicfm.com/discover-music/periods-genres/baroque/francesca-caccini-earliest-opera-woman-composer/

Francesca Caccini (1587-1640) to niebanalna postać, o dużym znaczeniu w rozwoju muzyki, a także opery. Córka słynnego kompozytora Gulio Cacciniego (jdnego z założycieli Cameraty florenckiej), zwana “la Cecchina” od najmłodszych lat przejawiała żywe zainteresowanie muzyką. Jej matka, a później także córka również były wybitnymi śpiewaczkami.

Karierę wokalną rozpoczęła koncertując na dworze florenckim jako członkini rodzinnej kapeli. Co ważne, Francesca została zapamiętana nie tylko jako utalentowana śpiewaczka, ale także kompozytorka. W ówczesnych czasach tworzenie muzyki przez kobiety było zjawiskiem mało popularnym. Na szczęście nie powstrzymało to młodej artystki przed stworzeniem “Wyzwolenie Ruggiera z wyspy Alcyny” – pierwszej opery skomponowanej przez kobietę.

2. Maria Callas – światowa śpiewaczka greckiego pochodzenia

śpiewaczka operowa
Źródło: https://www.bbc.com/culture/article/20231208-what-made-maria-callas-the-worlds-greatest-diva

Maria Callas (1923-1977) to tak naprawdę Maria Anna Cecilia Sofia Kalos. Choć urodziła się w Nowym Jorku, jej rodzina pochodziła z Grecji i tam też artystka rozpoczynała swoją karierę sceniczną. Zasłynęła jako artystka o szerokim, kontrastującym repertuarze, a także kreatorka wybitnych, głębokich kreacji dramatycznych. Do dziś jej wyjątkowy kunszt aktorski jest doceniany przez światowych krytyków.

Choć obecnie nazwisko artystki jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych w historii muzyki operowej, jej kariera nie zawsze była usłana różami. Pierwsze sukcesy sceniczne śpiewaczka osiągała już w wieku nastoletnim. Jednak próby otrzymania kontraktów w czołowych operach światowych nie zawsze kończyły się powodzeniem. Zdarzyły się także sytuacje, w których publiczność okazywała się równie bezlitosna wygwizdując artystkę z powodu jej kontrowersyjnego życiorysu i niedyspozycji głosowych, spowodowanych problemami ze zdrowiem. Niemniej finalnie diwa stała się ikoną muzyki klasycznej, którą można było podziwiać m.in na deckach La Scali, opery w Paryżu, a także Metropolitan Opera w Nowym Jorku. W 2007 roku Marię Callas uhonorowano pośmiertnie nagrodą Grammy za całokształt swojej twórczości.

3. Montserrat Caballé – śpiewaczka ze słonecznej Hiszpanii

śpiewaczka operowa
Źródło: https://csoarchives.wordpress.com/2018/10/08/remembering-montserrat-caballe/

Maria de Montserrat Viviana Concepción Caballé i Folch to urodzona w 1933 roku w Barcelonie śpiewaczka operowa, obdarzona jednym z najrzadziej spotykanych głosów na świecie – sopranem spinto. Jej niezwykłe możliwości głosowe przyniosły jej pseudonim “La Superba”.

Artystka najlepiej czuła się w partiach oper bel canto, kompozytorów takich jak Dionizetti, Verdi, Bellini oraz Puccini. Nagrała ponad 30 pełnych oper, a także przynajmniej 50 recitali. W repertuarze miała ponad 100 utworów z gatunku operowego oraz dzieła oratoryjne i kameralne, w tym ponad 800 pieśni. Nie stroniła również od występów z czołowymi wokalistami inny stylów muzycznych, czego efektem był m.in album “Barcelona”, który razem z sopranistką nagrał Freddie Mercury.

Montserrat Caballé była promotorką młodych śpiewaków i przyczyniła się do rozwoju kariery wielu z nich, w tych José Carrerasa. Artystka prowadziła też działalność charytatywną oraz społeczną. W 1994 została wyróżniona zaszczytną funkcją Ambasadora Dobrej Woli UNESCO, w ramach której założyła fundację pomagającą dzieciom – ofiarom wojen.

4. Anna Netrebko – rosyjska diwa operowa

anna netrebko

Anna Jurjewna Netrebko urodziła się w 1971 roku w Krasnodarze. Obecnie uważana jest za jedną z topowych współczesnych śpiewaczek operowych.

Początki jej kariery nie były łatwe. Żeby móc opłacić indywidualne lekcje śpiewu, artystka pracowała podczas studiów jako sprzątaczka w Teatrze Maryjskim w Petersburgu. W tym samym czasie wzięła również udział w przesłuchaniach do tego samego teatru. Została tam rozpoznana przez dyrygenta Walerija Giergijewa, który został mentorem solistki.

Śpiewaczka ma w swoim repertuarze najbardziej wymagające arie sopranowe. W swojej karierze nagrała również kilka albumów studyjnych. Na swoim koncie ma także rolę filmową. Występowała na deskach Opery Kirowa, Teatru Maryjskiego, Opery Avangarda Akadēmija w Rydze, Opery w Tel Awiwie, Opery w San Francisco oraz Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Anna Netrebko jest również laureatką wielu prestiżowych nagród.

5. Diana Damrau – niemiecka śpiewaczka z sopranem koloraturowym

śpiewaczka operowa
Źródło: https://www.deezer.com/us/artist/175045

Diana Damrau jest obdarzona niezwykle biegłym sopranem koloraturowym. Artystka urodziła się 1971 roku w Günzburgu i obecnie podbija światowe sceny operowe swoją wirtuozerią.

Solistka występowała już na wielu deskach teatrów, m.in w Operze Wiedeńskiej, w Metropolitan Opera, a także w Covent Garden Theatre. Do jednych z jej najbardziej rozpoznawalnych partii należy słynne wykonanie “Arii Królowej Nocy” z opery “Czarodziejski Flet” W.A. Mozarta.

6. Ada Sari – polska śpiewaczka, aktorka i pedagożka

Ada Sari
Źródło: https://adasari.pl/

Ada Sari to kolejna właścicielka pięknego sopranu koloraturowego. Artystka urodzona w 1886 roku w Wadowicach miała na swim koncie występy w takich salach jak Teatr w Rzymie, La Scala w Mediolanie, czy też Carnegie Hall w Nowym Jorku.

Prowadziła bogate życie artystyczne, odbyła tournée po całym świecie, a w repertuarze posiadała najwybitniejsze partie przewidziane dla sopranu koloraturowego. Od czasu II wojny światowej poświęciła się głównie karierze pedagogicznej, zakładając w Warszawie własne studio operowe.

7. Ewa Podleś – unikatowy kontralt z Polski

śpiewaczka operowa
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ewa_Podle%C5%9B

Ewa Podleś była światowej sławy kontraltem. Urodziła się w 1952 roku w Warszawie. W tym samym mieście artystka debiutowała rolą Rozyny w “Cyruliku sewilskim” Gioacchino Rossiniego w 1976 roku. Przepustką do światowej kariery okazały się dla niej nagrody zdobyte w konkursach w Moskwie, Tuluzie i Barcelonie.

W 1984 roku zadebiutowała w Metropolitan Opera (rola tytułowa w operze “Rinaldo” G.F. Haendla), a w 1993 w mediolańskiej La Scali (partia tytułowa w operze “Tankred” G. Rossiniego). Występowała na największych scenach muzycznych, w tym Théâtre du Châtelet i Opéra Bastille w Paryżu,  Seattle Opera, San Francisco Opera, Vancouver Opera, a także w Operze Narodowej.

Jej dorobek artystyczny stanowiły nie tylko wybitne interpretacje ról operowych, ale także pieśni, dzieła oratoryjne oraz symfoniczne. Na przestrzeni lat zostałą laureatką wielu prestiżowych nagród oraz odznaczeń artystycznych.

8. Kristen Flagstad – norweska interpretacja Wagnera

śpiewaczka operowa
Źródło: https://scanmagazine.co.uk/kristen-flagstad-festival-the-flagstad-flagship/

Kristen Flagstad to urodzona w 1895 w Norwegii sopranistka koloraturowa, która po dziś dzień jest  uznawana za jedną z najlepszych interpretatorek muzyki Richarda Wagnera. Urodzona w muzycznej rodzinie artystka debiutowała na deskach Teatru Narodowego w Oslo. Pierwsze role w utworach Wagnera przyjęła w 1932 roku, za namową swojej koleżanki. Za jeden z jej najbardziej przełomowych sukcesów artystycznych uważa się występ w koncercie radiowym z Metropolitan Opera, z dnia 2 lutego 1935 roku. Solistka wykonała tam partię Sieglindy z opery “Walkiria” R. Wagnera.

Sopranistka występowała w Chicago, San Francisco, w Nowym Jorku, a także w Royal Opera House w Londynie. Niestety wybuch II wojny światowej mocno odbił się na rozwoju kariery diwy operowej. W tym czasie jej występy ograniczyły się głównie do Szwajcarii oraz Szwecji. W późniejszych latach pełniła również funkcję dyrektora generalnego opery w Oslo.

Po śmierci artystki w jej rodzinnym mieście otwarto muzeum poświęcone jej karierze. Artystka stała się niewątpliwie ikoną kultury norweskiej. W ramach upamiętnienia jej działalności, jej umieszczono na banknocie stukoronowym, a także na stateczniku jednego z samolotów linii Norwegian.

9. Leyla Gencer – “Diva turecka”

Leyla Gencer
Źródło: https://www.dailysabah.com/arts/portrait/leyla-gencer-soprano-with-dramatic-power

Leyla Grencer w świecie muzycznym nazywano “Królową” lub też “Divą turecką”. Ta sopranistka koloraturowa urodziła się w 1928 roku we wsi Polonezköy w Turcji, skąd pochodziła jej matka Alexandra Angela Minakovska, która była Polką. Artystka uznawana jest za jedną z najwybitniejszych śpiewaczek ról bel canto, szczególnie jako niedościgniona interpretatorka dzieł Gaetana Donizettiego. Prawdopodobnie to właśnie Leyla Grencer przyczyniła się do renesansu twórczości tego właśnie kompozytora, a także odkrycia jego nieznanych lub też dawno zapomnianych dzieł.

Jej talent szybko dostrzeżono w kraju rodzinnym, ale już po 3 latach solistka wyemigrowała do Włoch, gdzie chciała rozwijać swoją karierę. Przez lata była związana z La Scalą, a przez życia prowadziła przy niej szkołę dla młodych śpiewaków. Choć występowała na wielu scenach operowych Ameryki, nigdy nie nawiązała współpracy z Metropolitam Opera.

10. Joan Sutherland – “La Stupenda” z Australii

śpiewaczka operowa
Źródło: https://www.mprnews.org/story/2010/10/11/joan-sutherland-obit

Joan Sutherland to australijska śpiewaczka operowa urodzona w 1926 w Sydney. Swoją karierę zaczynała w kraju ojczystym, ale przełomem był dla niej wyjazd do Londynu.

Jej głos był niezwykle ceniony przez kolegów i koleżanki z branży muzycznej. Ze względu na możliwości wokalne artystkę nazywano “La Stupenda” (“Zdumiewająca”). Sam mistrz Luciano Pavarotti mówił o niej “głos stulecia”, a Montserrat Caballé nazwała go “niebiańskim”. Śpiewaczce zarzucano jednak czasami niewłaściwą dykcję i brak umiejętności aktorskich.

Artystka wspaniale odnajdowała się w partiach bel canto, ale w swoim repertuarze miała również bardziej dramatyczne opery, takie jak choćby “Traviata” G. Verdiego. Pozostawiła po sobie bogatą dyskografię.

11. Nathalie Stutzmann – śpiewaczka i dyrygentka z Francji

Nathalie Stutzman
Źródło: https://images.app.goo.gl/1pnaDB4Qu4DbRXE18

Nathalie Stutzman urodziła się we Francji w 1965 roku, rodzinie śpiewaków. Jej wyjątkowy głos klasyfikowany jest jako kontralt. Artystka nie poprzestała na karierze śpiewaczki operowej, ale z jeszcze większym powodzeniem rozwinęła się również w dziedzinie dyrygentury.

Jej repertuar obejmuje utwory barokowe, romantyczne i XX wieczne. Jako śpiewaczka zadebiutowała w 1985 w Salle Pleyel w Paryżu. Wzięła również udział w projekcie Tona Koopmana i Amsterdam Baroque Orchestra & Choir, który dotyczył nagrania wszystkich dzieł wokalnych Bacha. W 1995 roku artystka debiutowała w nowojorskim Lincoln Center, a zaledwie dwa lata później w Carnegie Hall.

12. Cecilia Bartoli – włoski sopran koloraturowy

ceclia bartoli\

Cecilia Bartoli jest przedstawicielką mezzosopranu koloraturowego. Urodziła się w 1966 roku w Rzymie. Jej pierwszymi nauczycielami byli rodzice – również profesjonalni śpiewacy. Już w wieku 8 lat pierwszy raz wystąpiła na scenie w operze “Tosca” G. Pucciniego. Jej profesjonalny debiut sceniczny nastąpiła w 1987 roku w Arena di Verona, a już 9 lat później artystka stawiała swoje pierwsze kroki na scenach Metropolitan Opera, śpiewając partię Despiny w “Così fan tutte”.

Śpiewaczka ma w swoim repertuarze utwory z wielu epok muzycznych, jednak szczególnie dobrze czuje się w repertuarze barokowym. Na wyjątkowe uznanie zasługują jej interpretacje muzyki Antonio Vivaldiego.

Cecilia Bartoli znana jest z energicznych, charyzmatycznych i brawurowych występów scenicznych. W 2010 została laureatką prestiżowej duńskiej Nagrody Fundacji Muzycznej Léonie Sonning.

13. Jessye Norman – sopran dramatyczny z Ameryki

jessye norman
Źródło: https://images.app.goo.gl/zCrwi4x4FE7RAKLL6

Jessye Norman to artystka, która urodziła się w 1945 roku Auguście. Była właścicielką niezwykle rzadko spotykanego sopranu dramatycznego, choć tak naprawdę jej głos był trudny do sklasyfikowania. Śpiewaczka z równą łatwością wykonywała partie sopranu dramatycznego, jak i mezzosopranu, a nawet kontraltu. Wyróżniała się doskonałą techniką oddechową, ciemną barwą głosy nietypową dla sopranistek oraz bardzo szeroką skalą.

Dramatyczne i wyraziste interpretacje śpiewaczki wzbogacone były również rewelacyjną grą aktorską. Jeddye Norman miała wyjątkowo wyrazistą i majestatyczną prezencję sceniczną, niezwykle silną charyzmę, a także doskonały kontakt z publicznością.

W 1968 roku dzięki zostaniu laureatką “Internationaler Musikwettbewerb der ARD”w Monachium uzyskała kontrakt w Deutshe Opera w Berlinie. Od tego czasu w zawrotnym tempie rozwijała karierę europejską. Zwiazana była z Berlien, z Royal Opera w Londynie, a także z La Scalą w Mediolanie. Jej amerykański debiut nastąpił w 1982 roku w Filadelfii, a rok później pojawiła się na deskach Metropolitan Opera w Nowym Jorku.

Repertuar pieśniowy, koncertowy i oratoryjny artystki jest równie szeroki i ceniony jaj jej role operowe. Jessye Norman wykonywała także negro spirituals, afroamerykańskie pieśni chrześcijańskie.

Wybitne artystki operowe

śpiewaczka operowa

Na przestrzeni wieków na światowych scenach muzycznych pojawiło się wiele wybitnych diw operowych, które swoimi występami wzbudzały cały wachlarz emocji wśród melomanów. Nie sposób tutaj wymienić ich wszystkich, natomiast niewątpliwie każdej z nich należy się ogromny szacunek za kunszt pracy i dostarczane wrażenia artystyczne. Zdecydowanie warto samemu wgłębić się w tajemniczy i emocjonalny świat opery i wybrać własne, ulubione interpretacje wybitnych pozycji z repertuaru operowego.

Sztuka bez zadęcia, geografia i szachy

loader-image

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *