Immersyjna wystawa KLIMT – czy warto ją zobaczyć?

wystawa Klimt

Czy zastanawialiście się kiedyś, jakby to było wejść do obrazu? Zobaczyć, co jest po drugiej stronie ramy, płótna. Gdyby tak można było obserwować z bliska sytuację, która przedstawiona jest na obrazie. Może właśnie takie myśli pojawiają się, gdy jesteście w muzeum i przyglądacie się wybranemu dziełu?

A gdybym powiedziała, że jest to możliwe?!

Immersyjna wystawa KLIMT w Warszawie – to o niej dzisiaj opowiem

wystawa Klimt

Czym jest wystawa immersyjna?

To połączenie współczesnych technologii cyfrowych ze światem sztuki. Dzięki nim uczestnik wystawy ma możliwość dosłownie wniknięcia w obrazy, otaczania się nimi i obserwowania każdego detalu w ogromnym powiększeniu.
To wirtualne przeniesienie się w inną przestrzeń – przestrzeń sztuki.

Wystawa “Klimt – The Immersive Exhibition”

Wystawa, jak sama nazwa mówi, poświęcona jest twórczości Gustava Klimta. Od samego wejścia możemy poczuć klimat estetyki malarza, gdyż w kasie z biletami są do nabycia pamiątki i różnego rodzaju akcesoria przedstawiające obrazy malarza. Poczynając od plakatów, puzzli, aż po filiżanki, poduszki i inne gadżety.

Na początku wystawy mamy możliwość poznania naszego głównego bohatera. Na ścianach przedstawione zostały zdjęcia Klimta, reprodukcje dzieł oraz najważniejsze informacje dotyczące życia i twórczości malarza.

Gustav Klimt Klimt życie i twórczość Klimt życie i twórczość Klimt obrazy Klimt obrazy

Nawet jest możliwość zrobienia sobie zdjęcia z Klimtem (niczym z muzeum figur woskowych 😉 ).

Klimt figura woskowa

Po drodze warto zatrzymać się w małej sali, gdzie czekają na nas fotele z goglami i słuchawkami. W tym miejscu technologie pozwolą nam wniknąć do obrazów Gustava Klimta.

Po założeniu wspomnianych urządzeń przenosimy się do malarskiej krainy, do parku, w którym czekają na nas najwybitniejsze dzieła złotej ery twórczości artysty. Najprzyjemniejsze uczucie jest wtedy, gdy wchodzimy do obrazu, możemy dosłownie w nim się zatopić, rozglądać się na wszystkie strony i cieszyć oczy każdym detalem obrazu. To wyjątkowe przeżycie trwa około 10-15 minut, ale kto zabroni obejrzeć tę projekcję jeszcze raz? Mojej siedmiolatce ta atrakcja spodobała się najbardziej i skorzystała z niej trzy razy.

wystawa immersyjna

Najsłynniejsze obrazy Klimta

Radość towarzyszyła również po wejściu do kolejnej sali, gdy na ścianach można było zobaczyć reprodukcje tych samych obrazów, które przed momentem podziwialiśmy w cyfrowej przestrzeni.

W tej sali możemy zobaczyć obrazy, takie jak:

  • Pallas Atena,
  • Portret Adele Bloch-Bauer I,
  • Pocałunek,
  • Spełnienie,
  • Dziewica,
  • i jeszcze kilka innych dzieł.

Pallas Atena portret Adele Bloch-Bauer IPocałunek Spełnienie Dziewica Klimt obrazy

Przy każdej reprodukcji znajduje się opis, który pozwala lepiej poznać i zrozumieć intencje malarza.

Jeśli interesują Was dzieła Gustava Klimta to polecam zajrzeć na tę stronę – znajdziecie tutaj wiele informacji dotyczących twórczości malarza.

Relaks w otoczeniu sztuki

Na końcu wystawy czeka na nas sporych rozmiarów pomieszczenie z wieloma ekranami oraz wygodne pufy. Tutaj można w pełni zrelaksować się i pozwolić dosłownie otaczać się sztuką. Multimedialna projekcja to połączenie sztuki, muzyki oraz technologii. Dzięki lektorowi mamy możliwość poznania najważniejszych informacji dotyczących życia i drogi artystycznej Gustava Klimta. To wyjątkowe doświadczenie.

immersyjna wystawa Klimt immersyjna wystawa Klimt

Warto zrobić tu także pamiątkowe zdjęcie – jak moja Ala 😉

immersyjna wystawa Klimt

Praktyczne informacje o wystawie

Miejsce: Soho Art Center, Warszawa
Dojazd: od strony ul. Chodakowskiej. Polecamy wpisać w nawigacji Orlen ul. Chodakowskiej. My niestety najpierw wpisaliśmy adres Soho Art Center i zabłądziliśmy.
Godziny otwarcia: codziennie, w godzinach: 10.00 – 20.00
Cena biletu: normalny 60 zł, ulgowy (studencki) 50 zł, szkolny 40 zł, rodzinny 150 zł, dzieci do lat 6 wchodzą za darmo.
(W soboty, niedziele i święta ceny wzrastają o 10 zł, a bilet rodzinny kosztuje 180 zł)

Niestety jest zakaz wchodzenia z wózkami.
Dostępne są audioprzewodniki. My wyjątkowo nie skorzystaliśmy, czego później żałowałam. Audioprzewodnik pozwala cieszyć oczy tym, co wokół się znajduje i słuchać tego, co autorzy wystawy chcą nam przekazać.

Czas trwania wystawy: ok. 1,5 – 2 godziny (informacja ze strony wystawy). My spędziliśmy na wystawie nieco ponad godzinę, chociaż ja osobiście mogłabym delektować się wizualizacjami znacznie dłużej.

Podsumowanie wizyty

Wystawa przyciąga tłumy, dlatego przedłużono jej termin do 4 sierpnia 2024 r. My byliśmy pierwszy raz na tego typu wystawie i polecamy ją ze względu na wyjątkowe doświadczenia. To ciekawa propozycja dla dzieci i dorosłych. Ja od wielu lat jestem fanką secesji. Klimt od dawna mnie interesował, a ta wystawa pozwoliła mi bliżej poznać tego artystę. Nie miałam nigdy możliwości zobaczenia oryginalnych dzieł Klimta, a po tej wystawie mam coraz większą chrapkę na odwiedzenie Muzeum Gustava Klimta w Wiedniu.

Jestem pełna podziwu dla wszystkich twórców takiej wystawy, gdyż opracowanie tego typu multimedialnych projekcji jest efektem kreatywności, wyobraźni i pracy inspirowanej dziełami wielkiego malarza. To niesamowita synteza sztuk i technologii.
Tutaj możecie zobaczyć krótki film promujący tę wystawę.

Wystawy immersyjne stają się coraz popularniejsze. Dotychczas odbyły się w Warszawie wystawy poświęcone van Goghowi, Monetowi, a teraz także Klimtowi oraz Fridzie Kahlo. Więcej informacji znajdziecie na stronach: Wystawa Klimt Warszawa i Artbox Experience. Doczytałam się także, że 13 września startuje wystawa poświęcona twórczości Salvadora Dali, może również uda się ją zobaczyć.

Jeśli jesteście fanami twórczości Gustava Klimta i szukacie gadżetów przedstawiających jego obrazy, to zapraszam do sklepu edukacja-dzieci.pl. Znajdziecie tutaj Klimta na puzzlach, filiżankach, kubku, a nawet na plakatach.

Jestem ciekawa, czy byliście na którejś z wystaw immersyjnych w Polsce lub za granicą. Jeśli tak, to dajcie znać w komentarzach, chętnie poznam Wasze opinie.

Sztuka bez zadęcia, geografia i szachy

loader-image
zakładka z obrazami
4,99 
4.80 out of 5

Wybierz opcje This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

abecadło ze sztuką

NOWOŚĆ!

Original price was: 34,99 zł.Current price is: 24,99 zł.

Najniższa cena z ostatnich 30 dni.

abecadło ze sztuką - karty

NOWOŚĆ!

Original price was: 34,99 zł.Current price is: 24,99 zł.

Najniższa cena z ostatnich 30 dni.

plakat z obrazem A4
19,99 

Wybierz opcje This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

plakat z obrazem
24,99 

Wybierz opcje This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *