Zabawa – podstawowa forma aktywności dziecka

Zabawa - podstawowa forma aktywności dziecka

Zabawa to podstawowa forma aktywności każdego dziecka i ma ogromny wpływ na jego rozwój. Patrząc w przeszłość widzimy, że zabawa towarzyszy dzieciom od zawsze. Chyba każdy odniósł kiedyś wrażenie, że dzieci w zabawie odpoczywają, a na pewno się nie męczą. Świadomość rodziców w tym zakresie zwiększa się coraz bardziej. Obecnie to nie “tylko” zabawa, a aktywność, która spełnia wiele ważnych funkcji w rozwoju dziecka.

Dziecko w zabawie

Zabawa to główna aktywność każdego malucha i starszaka. Wczesne lata życia dziecka to manipulowanie rączkami, poznawanie świata poprzez wszystkie zmysły. W okresie średniego dzieciństwa przybiera ona coraz bogatsze formy i zmienia się razem z dorastającym dzieckiem. Co rodzice powinni wiedzieć o zabawie swoich pociech?

Zabawa poprawia ogólną sprawność motoryczną i przyczynia się do prawidłowego rozwoju fizycznego. Zabawy na placach zabaw, korzystanie z huśtawek, chodzenie po krawężnikach, lepienie babek z piasku to również rozwój społeczny twojego dziecka. Dziecko w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym podczas takich zabaw spotyka się z rówieśnikami i kształtuje swój charakter oraz decyzyjność. Poprzez kontakt z innymi określa zasady zabawy i dostosowuje się do norm społecznych.

Dziecięce zabawy tematyczne

Możemy zaobserwować, że często są to zabawy tematyczne, tzn. dziecko odtwarza czynności dorosłych, pozwala to na przyswojenie sobie wiadomości o różnego rodzaju zawodach i funkcjach pełnionych w społeczeństwie. Ruch, który jest tutaj głównym źródłem radości pozwala na rozładowanie napięcia mięśniowego. Zabawy z wykorzystaniem sprzętu sportowego takie jak: gra w piłkę nożną, jazda na hulajnodze, jazda na rowerze, rzucanie do celu itp. działają profilaktycznie również na powstawanie wad postawy.

Dziecięce zabawy badawcze

Zabawy, które pobudzają naturalną ciekawość dziecka to zabawy badawcze, które możemy podejmować na dworze, jak i w domu. Dają one okazje do poznawania i odkrywania interesującego świata przyrody i techniki. Wycieczka do lasu jest taką formą aktywności, dziecko uczy się poprzez doświadczenie, lepiej zapamiętuje poprzez bezpośredni kontakt i obcowanie z danym zjawiskiem. Dlatego warto z nich korzystać, dają one również możliwość budowania z dzieckiem naszej relacji, bliskości.

Dziecko, aby bawiło się samo, i aby ta zabawa była wartościowa musi “podpatrzeć” to u dorosłego. Wiemy, że maluchy uczą się poprzez naśladownictwo i stąd zabawy w dom czy w przedszkole. Jeśli chcemy, aby nasze dzieci umiały spędzać czas same ze sobą musimy im pokazać jak to robić.

Wspólne muzykowanie

Dziecięce zabawy logopedyczne

Jeśli brakuje pomysłów na wspólną zabawę z dzieckiem, możemy wybrać zabawy logopedyczne. Często dzisiejsza rozmowa to krótkie proste zdania. A powinniśmy wymagać od siebie i od dzieci używania poprawnej polszczyzny. I tu znowu wracamy do nauki poprzez naśladownictwo. To jak my zwracamy się do dzieci, ile im czytamy, opowiadamy i śpiewamy możemy później zaobserwować w ich spontanicznej mowie.

Dziecięce zabawy paluszkowe

Zabawy paluszkowe to kolejna ciekawa forma wspólnej zabawy. Przyczyniają się one do kształtowania orientacji w schemacie własnego ciała, usprawnianiu małej motoryki i rozwijaniu koncentracji uwagi. Polegają na powtarzaniu z dzieckiem prostych, często rymowanych wierszyków.

Warto aby zabawy przez nas proponowane były różnorodne i ciekawe. Dzięki temu dziecko samodzielnie będzie wracało do tych zabaw, które najbardziej mu się spodobały.

Pamiętajmy, że czas spędzony z dzieckiem to czas bezcenny, zwracajmy uwagę, aby zabawy były mądre, przemyślane, co nie znaczy, że nie mogą być spontaniczne. Dla kilkulatka to rodzice są drogowskazem w otaczającym go świecie. Kiedy dziecko po raz kolejny prosi nas o wspólną zabawę – z punktu widzenia dorosłego być może nudną – pamiętajmy o słowach amerykańskiego pisarza M. Twain’a:

Ludzie nie dlatego przestają się bawić, że się starzeją, lecz starzeją się, bo przestają się bawić.

Sztuka bez zadęcia, geografia i szachy

loader-image

Liczba komentarzy: 1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *