Wartościowe kołysanki dla najmłodszych – 5 propozycji

Kołysanki dla dzieci

Po każdym aktywnym dniu pełnym zabaw i odkrywania nowych rzeczy przychodzi czas, aby w końcu odpłynąć w ramiona Morfeusza. Jednak mimo wieczorowej pory naszym pociechom zazwyczaj wcale nie śpieszy się do łóżka. W praktyce, choć rodzice zazwyczaj sami chętnie zapadliby już w błogi sen, maluszkom trudno się wyciszyć i zrezygnować z radosnych aktywności.

Z pomocą przychodzą więc kołysanki, których magia sprawdza się już od pokoleń.

Wybierając te najbardziej wartościowe nie tylko sprawiamy, że dziecięcy sen staje się spokojniejszy i bardziej regenerujący, ale także wzmacniamy swoją więź z dzieckiem oraz pozytywnie wpływamy na rozwój jego wrodzonego potencjału muzycznego i zdolności (więcej na temat muzycznych zdolności dzieci, przeczytasz tutaj).

Oto kilka propozycji wyjątkowych kołysanek dla dzieci, które oprócz przyjemnych doznań dźwiękowych będą mieć również pozytywny wpływ na rozwój dziecka.

1. “Kołysanki-Utulanki” Grzegorz Turnau i Magda Umer

Kołusankia-Utulanki
Źródło: empik.com

Tytuł albumu mówi sam za siebie. Utwory na nim zawarte już od pierwszych dźwięków wręcz otulają słuchacza. Płyta jest niczym ciepła, muzyczna kołderka, w której wygodnie można ułożyć się do snu. Oprócz tradycyjnych kołysanek znanych nam jeszcze z czasów dzieciństwa znajdziemy tam kilka autorski propozycji. Piękne aranżacje oraz świetna jakość wykonania zdecydowanie plasują płytę na topowej pozycji domowej biblioteczki muzycznej. Co najważniejsze – kołysanki zawarte w albumie są po prostu przyjemne i wyciszające zarówno dla dzieci jak i rodziców. Płyty posłuchasz tutaj.

2. “Szukaj w snach” Natalia Kukulska i Marek Napiórkowski

Szukaj w snach
źródło: www.nataliakukulska.pl

Płyta, na której znajdziemy przepiękne, niebanalne i bardzo bogate muzycznie aranżacje. Powstałe one dzięki wspaniałemu pianiście jazzowemu Markowi Napiórkowskiemu. To album, którego słucha się jak płyty dla osoby dorosłej. Od razu widać w niej ogrom szacunku dla małego odbiorcy. Cudowna warstwa dźwiękowa jest przyjazna w odbiorze, ale nie infantylna. Ciepły głos Natalii Kukulskiej idealnie wpasowuje się w klimat utworów. Całość tworzy razem wartościową muzykę, która wycisza i kołysze do snu. Wybrane utwory z albumu znajdziesz tutaj.

3. “Moje pierwsze kołysanki” od Pomelody

Kołysanki Pomelody
źródło: pomelody.com

Pomelody jak zawsze odczarowuje popularne aranżacje dziecięcych piosenek nadając im wyjątkowego i bogatego charakteru. W albumie znajdziemy nie tylko piosenki w języku polskim, ale także angielskim. Oprócz tradycyjnych piosenek znajdują się w nim również “mruczanki” bez słów. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, szczególnie dla najmłodszych, którzy podczas fazy wrażliwej na rozwój mowy będą mogli skupić się tylko na muzyce, a nie na tekście utworu. Więcej informacji o albumie znajdziesz na stronie Pomelody.

4. Classical Baby: The Lullaby Show

Kołysanki z różnych stron świata
źródło: en.wikipedia.org

Wspaniała seria wypuszczona w 2017 roku przez HBO. Obecnie dostępna jest w internecie. Znajdziemy tam przepiękne kołysanki z różnych stron świata, z różnych kultur i w różnych językach. Piękne, ciepłe utwory, przepełnione różnorodnością, w bardzo dobrych wykonaniach. Każda melodia wzbogacona jest spokojną animacją. Osoby, które wolą unikać ekranów mogą natomiast puścić muzykę w tle i skupić się jedynie na warstwie dźwiękowej.  Warto również zwrócić uwagę na drugą serię “Classical Baby” od HBO, gdzie w podobnym tonie prezentowane są krótkie, popularne utwory muzyki klasycznej.

5. Muzyka klasyczna

Kołysanki w muzyce klasycznej

Wartościowej muzyki do wyciszenia przed snem warto również poszukać wśród utworów muzyki klasycznej. Spokojne i przyjemne dźwięki utworów Mozarta, kojące walce lub nokturny Chopina, czy nawet popularna “Kołysanka” J. Brahmsa bez wątpienia pozwolą maluszkowi spokojnie zasnąć w otoczeniu pięknych dźwięków.

Sztuka bez zadęcia, geografia i szachy

loader-image

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *