Kulturalny sprint – 5 wystaw wartych uwagi

Utamaro, Księżniczka wysiadająca z powozu / Gissha no bijin, ok. 1801–1804

W bieżącym roku jest kilka wystaw wartych uwagi. Część z nich dopiero się otwiera, część finiszuje i tym bardziej zachęca do odwiedzenia. Oto kulturalny sprint – 5 wystaw wartych uwagi, o których dobrze pamiętać planując wojaże po Polsce i muzealne ekspedycje.

2. Kierunek Paryż. Polskie artystki z pracowni Bourdelle’a, 9 maja – 26 października, Muzeum Narodowe w Warszawie

Mika Mickun Kobieta siedząca na cokole, 1939
Mika Mickun, Kobieta siedząca na cokole, 1939, ceramika szkliwiona, fot. Piotr Ligier / MNW

3. Utamaro, 17 stycznia – 15 czerwca 2025, Muzeum Narodowe w Krakowie

Utamaro, Księżniczka wysiadająca z powozu / Gissha no bijin, ok. 1801–1804
Księżniczka wysiadająca z powozu / Gissha no bijin, ok. 1801–1804, Nishiki-e – drzeworyt barwny na papierze, https://mnk.pl/wystawy/utamaro

Wystawa prezentuje drzeworyty japońskie z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, jednego z najwybitniejszych japońskich artystów tej techniki – Kitagawy Utamaro (1754–1806).

 

Uchodzi on za znawcę i piewcę kobiecego piękna, którym świat zachodni zafascynował się już w XIX wieku. Narracja wystawy jest podporządkowana klasycznym kategoriom tematycznym obecnym w japońskiej sztuce: m.in. bijinga – portrety pięknych kobiet, czy boshi-e – obrazy matek z dziećmi, prezentujące ich wspólne zabawy. Na wystawie znajdziemy dwa unikatowej wartości dzieła – jedyne istniejące takie na świecie grafiki Utamaro. Pierwsza z nich, Wódz Minamoto-no Yoritomo na polowaniu, zaliczana jest do kategorii musha-e, czyli obrazów wojowników, druga, zatytułowana Sadzenie ryżu, nawiązuje do pejzażu fukeiga.

Drzeworyty są prezentowane w przestrzeni, która nawiązuje do realiów ówczesnej epoki i jej kultury oraz świata otaczającego mistrza Utamaro. Z tego powodu na ekspozycji znajdziemy też m.in. wyroby z laki, przybory do kaligrafii, instrumenty muzyczne, a także dawne tkaniny, prezentowane w postaci kimon i innych strojów oraz akcesoriów związanych z garderobą. W sumie możemy obejrzeć około 300 obiektów!

4. Skarb Średzki. Korona – symbol panowania, 1 października – 30 grudnia 2025, Muzeum Narodowe we Wrocławiu

skarb średzki
Skarb Średzki, Fot. A. Podstawka, https://mnwr.pl/skarb-sredzki-korona-symbol-panowania/

Na Dolnym Śląsku pojawi się nie lada gratka dla miłośników złotnictwa i prawdziwych skarbów! Na wystawie będzie można zobaczyć najcenniejszą część skarbu ze Środy Śląskiej – największego odkrycia w XX-wiecznej w Europie.

Odwiedzający będą mogli podziwiać m. in. średniowieczną koronę ślubną. Przy okazji będzie można poznać ceremoniały i obyczaje związane noszeniem symbolu władzy królewskiej, a także poznać “historie słynnych średniowiecznych koron, znanych dziś często jedynie z opisów i źródeł wizualnych”.

Sztuka bez zadęcia, geografia i szachy

loader-image
kartka z obrazem

Ostatnie sztuki!

7,99 
5.00 out of 5

Wybierz opcje Ten produkt ma wiele wariantów. Opcje można wybrać na stronie produktu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *