Święte pomysły na nastolatka to kilka dobrych wskazówek, jak postępować z młodym człowiekiem w tym pędzącym świecie. Każdy rodzic chce jak najlepiej dla swojego dziecka, ale czy każdy rodzic wie, jak rozmawiać z nastolatkiem? Niezależnie od tego, jaka jest wasza relacja, z pomocą przychodzi Jan Bosko. Święty, który przez wielu nazywany był ojcem i nauczycielem młodzieży.
Święty Jan Bosko i nastolatkowie
Jan Bosko to włoski duchowny i założyciel zgromadzenia salezjanów. Żył w latach 1815 – 1888.
Pracował on z potrzebującą młodzieżą. System wychowania, jaki stworzył Jan Bosko, jest systemem prewencyjnym. Potwierdzają to słowa świętego, który mówił: lepiej jest zapobiegać złu niż zło naprawiać. Wiele z tego systemu można wykorzystać w relacjach rodzinnych.
Ważnymi punktami opartymi na myśli św. Jana Bosko są:
- jasne określenie norm i zasad panujących w domu,
- zaangażowanie rodzica w wychowanie,
- rodzic jako obecny przewodnik – towarzysz,
- wzajemne zaufanie,
- okazywanie serdeczności i miłości.
Zatem rodzic powinien dać swojemu dziecku przestrzeń, aby ono poznało siebie i mogło rozwijać swoje talenty, jednak stale być blisko, służąc pomocą i radą. Rodzic musi pozwolić dziecku na rozwijanie pasji, aby nastolatek samodzielnie odnalazł drogę, jaką chce kroczyć przez dalsze życie.
Skuteczność świętego systemu
Podsumowując, relacja oparta na takich zasadach, nie kończy się na słowach, a jest żywa. Wychowanie nie kończy się na zapewnieniu dóbr materialnych, a jest wspólnym dzieleniem czasu rodziców i nastolatka. Czerpiąc z zasad opracowanych przez św. Jana Bosko, rodzice nie stosują kar wobec nastolatków, ponieważ nie zachodzi taka potrzeba.
I choć od śmierci świętego minęło ponad sto lat, jego wartości są aktualne nie tylko w ośrodkach salezjańskich.
Św. Stanisław Kostka
Stanisław Kostka to polski jezuita, patron ministrantów, dzieci i młodzieży. Żył w latach 1550 – 1568.
Obecnie trudno o prawdziwy autorytet, nastolatkowie, choć świetnie odnajdują się w wirtualnym świecie, wydają się coraz bardziej zagubieni w życiu realnym. Dlatego dobrym przykładem do naśladowania jest święty Stanisław Kostka. Jego krótkie życie było w pełni oddane Maryi i panu Bogu. Wszystkie trudne chwile zawierzał właśnie im.
Ze względu na to, że dzisiejsza młodzież jest pod ciągłą presją. Ze strony rówieśników, nauczycieli, a nawet rodziców, postać tego świętego może pomóc nastolatkom jak poradzić sobie z napotykanymi trudnościami. Propozycją na wyjście z frustrujących sytuacji dla nastolatka jest modlitwa ze wstawiennictwem św. Stanisława Kostki. Kilka propozycji znajdziesz na tej stronie: https://cqq.pl/3kd
Carlo Acutis, przykład błogosławionego nastolatka
Błogosławiony Carlo Acutis żyjący w latach 1991 – 2006 najprawdopodobniej będzie najbardziej przemawiającym do nastolatków przykładem.
Jego życie było podobne do życia obecnych nastolatków. Zmarł niespełna dwadzieścia lat temu. Co robił jak żył? Interesował się informatyką, pomagał innym. Był chłopakiem, który angażował się w działalność charytatywną. Na pierwszym miejscu zawsze stawiał pana Boga.
Bez wątpienia słowa tego młodego błogosławionego powinny być dla nas ważne: Naszym celem powinna być wieczność, a nie doczesność. Wieczność jest naszą ojczyzną. Niebo czeka na nas od zawsze.
Carlo Acutis w swoim krótkim życiu pokazał, że mocna wiara i jasno określony cel może dać młodym ludziom spełnienie.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o życiu błogosławionego Carla Acutisa koniecznie obejrzyj zwiastun filmu pt. “Niebo nie może czekać”. Film opowiada o życiu nastolatka. Link do filmu: https://www.youtube.com/watch?v=Mpobw7HKhDU
Podsumowując, stosowanie się do powyższych wskazówek to część sukcesu, bardzo ważnym aspektem w zbudowaniu dobrej relacji z nastolatkiem jest świadectwo rodzica, jego sposób postępowania i podejmowane przez niego życiowe decyzje.