Muzyka otacza nas przez całe życie. Nie zawsze jesteśmy tego w pełni świadomi, bo przecież muzyka, to nie tylko ukształtowane dźwięki w słuchawkach czy głośnikach. Może nią być także szum drzew, plusk strumienia, krople deszczu na parapecie, czy też odgłosy miasta. Jest jednak wiele osób, które muzykę upodobały sobie w sposób szczególny. Są to nie tylko zawodowi muzycy, ale także melomani, lokalni artyści czy też po prostu muzyczni pasjonaci. Zazwyczaj lubią oni otaczać się nie tylko samą muzyką, ale także wzbogacać swoją przestrzeń o gadżety z nią związane. Jeśli z jakiegoś powodu chcemy obdarować taką osobę, idealnym prezentem będą dla niej muzyczne prezenty dla dorosłych.
Co więc wybrać, kiedy chcemy sprawić przyjemność bliskiej nam osobie, dla której świat dźwięków jest niezwykle ważny? Oto kilka sprawdzonych propozycji.
1. Płyty – muzyczne prezenty z duszą
Ponadczasowym prezentem będą płyty z odpowiednio dobraną muzyką. Choć żyjemy w czasach, w których rządzi muzyka w formacie cyfrowym, płyta jest jednak ciągle czymś namacalnym, będącym symbolem samym w sobie. To troszkę tak, jakby porównać książkę papierową do e-booka. Zagorzali tradycjonaliści i fani analogowych brzmień, jeszcze bardziej od popularnych płyt CD docenią płyty winylowe.
Czym najlepiej kierować się przy zakupie? Oprócz wyboru odpowiedniej muzyki warto postawić na renomowane wytwórnie płytowe oraz najwyższej klasy wykonawców. Dzięki temu uzyskamy pewność, że nasze muzyczne prezenty niosą za sobą najlepszą jakość wykonania i nagrań. W przypadku muzyki klasycznej, jazzowej lub filmowej na szczególną uwagę zasługują takie wydawnictwa jak “Deutche Grammophon” czy “EMI Music”.
2. Książki – historia muzyki zapisana na kartkach
Jeśli bliski nam meloman jest również molem książkowym, na pewno ucieszą go muzyczne prezenty w postaci książek. Choć temat muzyki klasycznej i jazzowej może wydawać się niszowy w literaturze, to wbrew pozorom na rynku znajdziemy bardzo wiele ciekawych pozycji w tych tematach. Trzeba jedynie zadać sobie pytanie, jakiego rodzaju publikacje najbardziej przypadną do gustu potencjalnemu czytelnikowi.
Historia muzyki
Osobom, które pragną poszerzyć swoją wiedzę ogólną na temat muzyki i zrozumieć jej zagadnienia, na pewno przypadną do gustu książki o historii muzyki, takie jak “Historia muzyki” Oskara Łapety. Jeśli natomiast ktoś dodatkowo ceni sobie poczucie humoru lub chciałby poczytać książkę razem z dziećmi, z pewnością ucieszy się z takich pozycji jak: “Bach, Beethoven i inne chłopaki, czyli historia muzyki wyłożona wreszcie jak należy” D. W. Barbera lub “Muzyka klasyczna. Historia ilustrowana” R.Bratby’a (z aplikacją).
Biografie i autobiografie
Warto również pamiętać o książkach biograficznych. Historie ulubionych twórców niejednokrotnie potrafią być bardzo burzliwe i wciągające niczym najlepsza powieść. Szeroką ofertę publikacji na temat artystów zarówno muzyki klasycznej, jazzowej, jak i tzw. “popularnej” znajdziemy w ofercie Państwowego Wydawnictwa Muzycznego. Tym, którzy wolą mniej standardową, a za to bardziej intymną formę, mogą spodobać się także książki zawierające listy i osobiste wspomnienia artystów, jak np. “Korespondencja Fryderyka Chopina z G.Sand i jej dziećmi”.
Przy okazji książek biograficznych, a w tym przypadku autobiograficznych, można również wspomnieć o “Karmieni miłością” S. Suzuki. Choć jest to książka oparta na temacie muzycznego rozwoju dzieci, to warto sięgnąć po nią również w innym kontekście. Autor zabiera czytelnika w podróż, opowiadając historię swojego życia i narodzin jego “Metody języka ojczystego”. Jednocześnie pokazuje swoją wrażliwość i piękną filozofię na temat dzieciństwa, edukacji, życia, szczęścia i człowieczeństwa. Więcej szczegółów na temat tej książki znajduje się w tym artykule.
Muzyka i sztuka w życiu codziennym
Ostatnią ciekawą pozycją do rozważenia będzie “Rok wychowania przez sztukę” Anny Weber. Choć napisana w dużej mierze pod kątem rodziców, nie jest skierowana jedynie do osób, które posiadają dzieci. Książka pomaga wydostać na światło dzienne schowaną pod codziennymi obowiązkami wrażliwość, trenuje zachwyt nad drobnymi rzeczami i pokazuje, że sztuka dostępna jest dla każdego na wyciągnięcie ręki.
3. Gry i puzzle – muzyczne prezenty na długie wieczory
Obdarowując bliską nam osobę muzycznymi prezentami w postaci gier i puzzli nie tylko przynosimy jej miły upominek, ale także ciekawą propozycję na wspólnie spędzenie czasu. Wakacyjne wyjazdy lub długie jesienno-zimowe wieczory to idealny moment na aktywności w gronie najbliższych.
Fanom tradycyjnych gier można zaproponować grę karcianą “Piotruś” z wizerunkami wielkich kompozytorów. Dla tych, którzy chcą potrenować swoją pamięć, sprawdzi się gra “Memo” z symbolami muzycznymi, instrumentami lub światowymi kompozytorami. Idealnym uzupełnieniem zabawy będzie grająca w tle muzyka mistrzów widocznych na kartach.
Jeśli chcemy obdarować prezentem cierpliwego i ambitnego fana puzzli, możemy wybrać takie, które po złożeniu zmienią się we fragment partytury. Trzeba jednak zaznaczyć, że będzie to zadanie dla wyjątkowo wytrwałych amatorów układania.
4. Muzyczne prezenty na co dzień i na wielką okazję
Miłośnicy muzyki lubią otaczać się nią w wielu sytuacjach dnia codziennego. Dlatego ciekawą propozycją prezentu dla nich będą drobiazgi z muzycznym akcentem, towarzyszące im podczas zwykłych czynności.
Artykuły piśmiennicze
Długopisy, ołówki i notesy mogą być nie tylko ładnym, ale też bardzo praktycznym prezentem. Jeśli więc osoba, którą chcemy obdarować korzysta z tradycyjnych form organizowania i zapisywania istotnych spraw, warto pomyśleć nad akcesoriami lub całą kolekcją papierniczą. Bogatą ofertę tego typu produktów można odnaleźć m.in. w internetowym salonie muzycznym “Henglewscy”.
W ulubionym kubku…
Nie od dziś wiadomo, że kawa i herbata najlepiej smakują w ulubionym kubku. Dlatego więc do popijania wybranego napoju przy dźwiękach ulubionej muzyki przyda się odpowiedni kubek lub filiżanka. Wybierać można pomiędzy motywami nut, instrumentów , czy też symboli muzycznych. Bardziej wyrafinowani melomani docenią także serie nawiązujące do twórczości konkretnych kompozytorów, np. kolekcja nawiązująca do twórczości Pendereckiego lub Bacha.
Biżuteria i dodatki
Motyw muzyczny często staje się również inspiracją do stworzenia wyjątkowej biżuterii, która może dodać blasku codziennym i okazjonalnym stylizacjom. Ciekawą propozycją dla mężczyzn są spinki do mankietów z motywem nut lub ulubionych instrumentów. Niebanalnym uzupełnieniem może okazać się też muszka, krawat lub zegarek z muzycznym wzorem. Natomiast Panie mogą wybierać w szerokiej ofercie dodatków w postaci broszek, naszyjników, kolczyków, bransoletek, apaszek oraz innych akcesoriów.