Szachy – podstawowe ruchy

szachy - podstawowe ruchy

Czy małe dzieci mogą grać w tak skomplikowaną grę? Jak najbardziej! Niektóre dzieci zaczynają od nauki nazw poszczególnych figur. Inne zaczynają od poprawnego ułożenia ich na szachownicy. Jeśli w dodatku opanują podstawowe ruchy, można rozgrywać z nimi bardzo ciekawe partie.

Na końcu wpisu znajduje się infografika do pobrania: Szachy – podstawowe ruchy. Pobierz ją i powieś na ścianie przy łóżku dziecka, aby codziennie utrwalało możliwe ruchy.

Jak grać z dzieckiem w szachy?

Na początku można ruszać się wyłącznie pionami i prowokować bicia. Pierwsze próby mogą nie przynieść oczekiwanych rezultatów, ale z czasem dziecko zacznie zauważać, że może zbić pion przeciwnika. Następnie można dołożyć do rozgrywki jakąś figurę i grać tylko pionami i nową figurą do momentu, aż dziecko opanuje jej ruchy i zacznie zauważać bicia. Oczywiście każdy rodzic ma inną strategię, dopasowaną do dziecka, jego umiejętności skupienia się oraz chęci.

Szachy – podstawy

Na szachownicy, która składa się z 64 pól (32 białych i 32 czarnych) ustawiamy figury i piony:

  • 8 pionów białych i 8 pionów czarnych,
  • czarnego i białego króla,
  • czarnego i białego hetmana (potocznie nazywanego królową),
  • dwa i czarne i dwa białe skoczki (potocznie nazywane końmi),
  • dwa czarne i dwa białe gońce oraz
  • dwie czarne i dwie białe wieże.
figury na szachownicy
Poprawne ułożenie figur na szachownicy

Szachy – podstawowe ruchy

Figury i piony poruszają się po szachownicy tak jak na infografice, którą możesz pobrać na dole artykułu. Nie mogą jednak, za wyjątkiem skoczka, przeskakiwać nad innymi. Gdy na polu docelowym (tym, na które Twoja figura zamierza stanąć) znajduje się figura (lub pion) przeciwnika, można ją zabrać i w jej miejsce postawić własną.

Pion, który dotrze do ostatniego pola, może być zamieniony na dowolną figurę.

Angielskie nazewnictwo figur

Jeśli Twoje dziecko uczy się języka i dodatkowo gracie razem w szachy, warto wykorzystywać do nauki też tę okazję. Poniżej znajdują się angielskie nazwy figur.

POLSKA NAZWA Angielska nazwa
PION PAWN
KRÓL KING
HETMAN QUEEN
WIEŻA ROOK
GONIEC BISHOP
SKOCZEK KNIGHT

 

Pobierz infografikę: Szachy – podstawowe ruchy

Liczba komentarzy: 2

  1. Bardzo podobają mi się ćwiczenia do nauki gry w szachy. Uważam, że jest to duża pomoc w uczeniu dziecka, tej pięknej, mądrej gry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *