Tabliczka mnożenia (do wypełnienia) – infografika

tabliczka mnozenia

Tabliczka mnożenia to drugi, ważny krok w nauce mnożenia. Jeśli Twoje dziecko zna już wielokrotności na pamięć (jeśli nie, to wróć do wpisu: Wielokrotności – wprowadzenie do mnożenia oraz Wielokrotności – zadania) warto zacząć wypełniać tabelę, którą możesz pobrać na dole tego artykułu.

Tabliczka mnożenia

Dziecko, które lubi kolorować, pisać i dodatkowo zna wielokrotności może się świetnie bawić podczas poznawania podstaw mnożenia. Przygotowaliśmy dla niego pustą tabliczkę a pod nią dwa proste przykłady. Wydrukuj ją i powieś przy łóżku dziecka, najlepiej w foliowej koszulce, aby można ją było często wyciągać i uzupełniać.

Jak korzystać?

Wydrukuj tabliczkę i – bazując na wielokrotnościach – pozwól swojemu dziecku uzupełnić ją samodzielnie. Zobacz możliwe strategie.

  1. Zacznij od lewego górnego rogu, czyli dokładnie od 2*2. Powiedz dziecku, że wynik mnożenia 2*2 to wielokrotność dwójki, lub inaczej, że są to dwie dwójki. Następnie przejdźcie do 2*3 (czyli dwie trójki) i może 2*4 (czyli dwie czwórki). Od razu wypełnijcie też inne kratki (odpowiednio 3*2 i 4*2). Stopniowo, wypełniajcie coraz więcej kwadratów.
  2. Możecie też zacząć od wielokrotności jednej cyfry np. 2. Dziecko znające wielokrotności jest w stanie wypełnić drugą kolumnę i drugi wiersz do samego końca. Następnym razem wypełnijcie 3 itd.
  3. WAŻNE, aby dziecko wpisywało wyniki samo. Pozwól mu kolorować kratki i wyniki.
  4. Zaznacz swojemu dziecku już na starcie, że może się spotkać z różnymi oznaczeniami mnożenia. Na kartce z pewnością będziecie pisać kropkę, na kalkulatorze spotka się z krzyżykiem a w komputerze z gwiazdką. 

Po wypełnieniu części tabliczki, zacznij odpytywać dziecko na wyrywki w losowych sytuacjach. Zadawaj mu pytania, np.: “W lodówce są dwa pudełka, w każdym po dwa jajka. Ile jest wszystkich jajek?” Niech zadania/pytania dotyczą codziennego życia. Pokaż dziecku, że dodawanie do siebie przedmiotów jest bardziej czasochłonne niż ich pomnożenie.

Pobierz tabliczkę mnożenia

Pobierz tabliczkę i pomóż dziecku wypełnić ją samodzielnie 🙂

Sztuka bez zadęcia, geografia i szachy

loader-image
zadania poświęcenie
19,99 
5.00 out of 5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *