Tradycje wielkanocne

tradycje wielkanocne

Przygotowania do Świąt Wielkanocnych zazwyczaj trwają wiele dni, jednak najintensywniejszy czas to ten chwilę przed samymi świętami. Zwalniamy, chcemy aby ten czas był pełen spokoju i rodzinnych chwil. Tradycje wielkanocne często przypominają nam nasze dzieciństwo i choć są z nami od lat, to kultywujemy je na co raz różniejsze sposoby.

Tradycje wielkanocne formą zabawy

Palemki na Niedzielę Palmową – kiedyś ludzie tworzyli palmy z roślin: bazich kotków, gałęzi leszczyny i kwiatów rosnących na łąkach, dodatkowo ozdabiali je kolorowymi wstążkami. Palmy do dziś upamiętniają wjazd Jezusa do Jerozolimy. Dzisiejsze palemki są równie kolorowe, możemy się spotkać z warsztatami organizowanymi w szkołach, centrach i domach kultury. Palemki wielkanocne z łatwością możemy wykonać również w domu z ogólnie dostępnych materiałów. Z młodszymi dziećmi możemy zrobić palemki z kolorowego papieru i gotowych ozdób, z nieco starszymi z gałązek bukszpanu i bibuły.

Pisanki – są symbolem nowego życia i przyrody budzącej się na wiosnę. Choć kiedyś tworzono je z wiarą, że przyniosą szczęście i zdrowie domownikom to dziś kolorowe pisanki powstają dla uciechy oka. Dla dzieci malowanie wzorów flamastrami, farbami jest świetną formą zabawy. Pisanki można również ozdabiać gotowymi elementami, oklejać włóczką czy muliną. Wśród ozdobnych jajek jest miejsce również na kraszanki. Kraszanki są jednokolorowe, farbowane naturalnymi produktami, na nich wydrapywane są wzory. Dziś tworzenie pisanek to głównie zabawa dla najmłodszych.

Koszyczek wielkanocny – kolejna tradycja wielkanocna, do koszyczka dawniej wkładano wszystkie pokarmy jakie miały znaleźć się na stole wielkanocnym. Dziś święcenie pokarmów jest bardziej symboliczne, w koszyczku oczywiście nie może zabraknąć: jajek, chleba, kawałka kiełbasy czy cukrowego baranka. Równie często jak tradycyjne pokarmy w koszyku możemy znaleźć czekoladowe jajka, słodkiego zająca i inne pokarmy wykonane z czekolady.

Śmigus – dyngus – tzw. lany poniedziałek. Ta tradycja wielkanocna sięga XV w. Ta tradycja miała przynieść zdrowie i urodę młodym kobietom, które były oblewane wodą. Dziś trudno już spotkać kogoś z wiadrem wody biegającego po ulicy. Oblewanie wodą stało się bardziej symboliczne, a dla dzieci to przyjemna zabawa. Specjalnie w tym celu pojawiają się w sklepach zabawki, które ułatwiają oblewanie innych wodą podczas lanego poniedziałku.

Nowe zwyczaje świąteczne

To co z początku wydawało się chwilową modą na dobre zagościło w naszych domach. Zabawy dziecięce przeniknęły do Świąt Wielkanocnych i stały się nowym zwyczajem, a może nawet nową tradycją.

Szukanie czekoladowych jajek – najprawdopodobniej ten zwyczaj przyszedł do nas z Niemiec. Dzieci często mówią, że to jedna z ciekawszych form aktywności w okresie świątecznym. Na czym polega? Na szukaniu i zbieraniu czekoladowych jajek ukrytych w trawie. Co jest potrzebne by dobrze się bawić? Wystarczy koszyczek i spostrzegawczość. Taką zabawę można zorganizować również w domu, nie tylko na świeżym powietrzu.

Prezent od zajączka – kiedyś ten zwyczaj był połączony z szukaniem czekoladowych jajek, a jajka były dla dzieci prezentem. Słodycze były przeznaczone na wyjątkowe okazje. Oprócz czekoladowych jajek dzieci dostają też prezenty – zabawki. Skąd taki zwyczaj? Najprawdopodobniej z samej przyrody, to ptaki składały swoje jaja w trawach.

Podsumowując, są takie tradycje i zwyczaje wielkanocne bez, których nie wyobrażamy sobie świąt. Ich piękno kryje się w tym, że możemy je kultywować na własny sposób.

Katarzyna Sychowska

Autorką artykułu jest Katarzyna Sychowska. Kasia ukończyła studia pedagogiczne z elementami psychologii. Od ponad dekady pracuje jako wychowawca w przedszkolu. Kilka lat temu podjęła studia podyplomowe z teologii ogólnej i jest katechetką. W pracy ma kontakt zarówno z dziećmi i młodzieżą.

Prywatnie jest żoną i mamą dwóch synów Mateusza (15 lat) i Kamila (9 lat). W wolnej chwili lubi czytać książki, głównie biograficzne, obyczajowe i powieści. Czas wolny wspólnie z rodziną spędza aktywnie: zwiedzają ciekawe zakątki Polski.

Sztuka bez zadęcia, geografia i szachy

loader-image

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *