Amedeo Modigliani – oryginalne portrety

Amedeo Modigliani

Amedeo Modigliani był włoskim malarzem, którego styl jest doskonale rozpoznawalny. Mimo krótkiego życia, namalował wspaniałe portrety, których postacie mają długie szyje, wydłużony kształt twarzy oraz co charakterystyczne oczy jak migdały i często bez źrenic.

Rodzina Amedeo Modigliani

Amedeo Modigliani urodził się 12 lipca 1884 roku w Livorno we Włoszech. Jego rodzice Flaminio i Eugenia, zajmują się handlem oraz są właścicielami kopalni srebra. Kiedy rodzi się ich czwarte dziecko – Amedeo, są w ciężkiej sytuacji finansowej. Dedo (przezwisko nadane mu przez domowników) jest chorowitym dzieckiem. Kiedy choruje, lekarze nie pozostawiają wątpliwości i nadziei matce – choroba może doprowadzić nastolatka do śmierci. Wtedy właśnie Amedeo odkrywa swoją pasję – malarstwo.

Amedeo Modigliani
Portret Luni Czechowskiej

Nauka

W czasie choroby matka obiecuje Amedeo, że będzie mógł pobierać lekcje rysunku. Gdy ma 14 lat zaczyna naukę w akademii w Livorno oraz uczy się malarstwa od Gina Romitiego. Uczy się z wielką pasją i oddaniem.

Nawrót choroby

Kiedy Amedeo Modigliani ma 16 lat znów podupada na zdrowiu. Wyjeżdża z matką na południe Włoch, gdzie panuje łagodniejszy klimat. Mniej maluje, za to zwiedza muzea – ogląda i zachwyca się dziełami mistrzów. W 1901 roku uczęszcza do Otwartej Szkoły Aktu. Podróżuje do Florencji, Rzymu i Wenecji – w tej ostatniej spędza dwa lata.

Paryż – cel Amedeo Modiglianiego

Amedeo Modigliani, tak jak inni malarze, chciał tworzyć i mieszkać w artystycznej stolicy świata – w Paryżu. Malarz wynajmuje pracownię, potem szopę, w której maluje. Nie powodzi mu się najlepiej, często nie miał pieniędzy na podstawowe potrzeby. Poza malarstwem zajął się również rzeźbą. Wystawia swoje prace na X Salonie Jesiennym. Jego rzeźby to przede wszystkim kamienne głowy. Zdarza się, że rzeźbi całe postacie kobiece, jako kariatydy. Amedeo Modigliani rzeźbi w kamieniu oraz drewnie.

Amedeo Modigliani
Portret Leopolda Zborowskiego

Powrót do malarstwa

Amedeo Modigliani wraca do malowania portretów w 1914 roku. Maluje znajomych i przyjaciół oraz akty. Wtedy też zaprzyjaźnił się z Leopoldem Zborowskim – polskim poetą. Wspiera on artystę finansowo. Amedeo Modigliani ma pracownię w mieszkaniu Zborowskich (Leopolda oraz jego żony Hanny). Artysta bierze udział w wystawach zbiorowych oraz w jednej wystawie indywidualnej w Paryżu. Jego obrazy sprzedaje marszand Guillaume (między innymi do USA).

Miłość życia

Amedeo Modigliani
Portret Jeanne Hébuterne

Amedeo Modigliani wraz ze swoją ukochaną Jeanne Hébuterne opuszcza Paryż na rok. Po powrocie Amedeo cały czas intensywnie pracuje – maluje pejzaże, ale przede wszystkim portrety. Wśród nich znajduje się około 30 portretów Jeanne. Ze związku Amedeo i Jeanne w 1918 roku rodzi się córka – nadają jej imię Jeanne (po matce). Modigliani obiecał ożenić się z ukochaną, niestety nie spełnił swojej obietnicy – zmarł w wieku 36 lat – 24 stycznia 1920 roku w paryskim szpitalu. Dwa dni po jego śmierci ciężarna Jeanne popełnia samobójstwo. Ich małą córeczką zajmuje się ciotka – siostra Amedeo.

Krótkie życie Amedeo Modigliani wypełnione było pasją malowania. Pozostawił po sobie wspaniałe portrety podziwiane do dzisiaj. Mimo, iż minęło już ponad 100 lat od śmierci artysty, jest nadal podziwiany, jeden z jego obrazów został sprzedany w XXI wieku za 170 mln dolarów.

Bądź jak Amadeo Modigliani

Zapraszam do zrobienia pracy inspirowanej pracami Amedeo Modigliani.

Przygotuj:

bądź jak modigliani
Potrzebne materiały
  • drewnianą łopatkę do naleśników,
  • farby akrylowe,
  • pędzelek,
  • wodę,
  • ręczniki papierowe,
  • ołówek.

Instrukcja:

  1. Na drewnianej łopatce do naleśników naszkicuj ołówkiem portret inspirowany twórczością Amedeo Modiglianiego.
  2. Zacznij od malowania farbami twarzy oraz szyi. Pamiętaj, żeby zmieniając kolor farby dokładnie wypłukać i osuszyć pędzel (przydadzą Ci się do tego ręczniki papierowe).
  3. Pomaluj włosy i tło. Pracę możesz zabezpieczyć lakierem akrylowym.
bądź jak modigliani
1. Na drewnianej łopatce do naleśników naszkicuj ołówkiem portret inspirowany twórczością Amedeo Modiglianiego.
bądź jak modigliani
2. Zacznij od malowania farbami twarzy oraz szyi.
bądź jak modigliani
3. Pomaluj włosy i tło.

Gotowe!

Prace wykonane przez dzieci

prace dzieci
Agatka, 9 lat
prace dzieci
Zosia, 9 lat
prace dzieci
Hania, 9 lat
prace dzieci
Agatka, 11 lat

Chcę wiedzieć więcej

Dodatkowe informacje o artyście znajdziesz w książkach:

  1. ” Lunia i Modigliani” Sylwia Zientek  (dla starszych czytelników)

na stronie muzeum:  casanatalemodigliani

zachęcam do obejrzenia z dziećmi:


Źródła zdjęć:
https://picryl.com/media/amedeo-modigliani-028-ca6b2ahttps://commons.wikimedia.org/wiki/File:Amedeo_modigliani,_ritratto_di_leopold_zborowski,_1916-19,_02.JPGhttps://jenikirbyhistory.getarchive.net/amp/media/jeanne-hebuterne-by-amedeo-modigliani-294100

Sztuka bez zadęcia, geografia i szachy

loader-image

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *