Czy moje dziecko nadaje się do gry w szachy?

dziecko szachy

Wielu rodziców zadaje sobie pytania:

  • Czy moje dziecko nadaje się do gry w szachy?
  • Jest wystarczająco inteligentne, aby grać w szachy?
  • Czy sobie poradzi?

W zasadzie w tym momencie można napisać jedno słowo: “Tak” i zakończyć artykuł. Pociągniemy jednak temat dalej i opowiemy o wielu korzyściach płynących z gry w szachy oraz o tym, jak wspierać dziecko, które chętnie siada nad szachownicą.

Dziecko i szachy

Jak powinny brzmieć pytania rodziców, którzy stają przed okazją zapisania dziecka na kurs/zajęcia z gry w szachy lub takich, którzy wahają się, czy pokazać dziecku podstawowe zasady gry w domowym zaciszu? Zupełnie inaczej niż te przedstawione powyżej.

Te pytania powinnyśmy zamienić na jedno kluczowe: Co gra w szachy da mojemu dziecku?

A każdemu dziecku gra w szachy da bardzo wiele.

Co gra w szachy da mojemu dziecku?

Szachy to rozrywka i możliwość rywalizacji. Jednak każdy, kto choć raz zetknął się z tą grą, z pewnością wie, że szachy to przede wszystkim okazja do rozwoju intelektualnego. Grając w
szachy, Twoje dziecko:

  • Ćwiczy umiejętność rozwiązywania problemów. Jest szachownica, jest dziecko i jest przeciwnik – nic więcej. Jedyne miejsce, do którego może sięgnąć po pomoc, to jego głowa. Musi przeanalizować sytuację, zagrożenia, szanse i podjąć jakąś decyzję. Odwrotu nie ma, dlatego szachy to znakomita lekcja ponoszenia konsekwencji swoich działań.
  • Uczy się zdrowej rywalizacji, szacunku dla przeciwnika, radzenia sobie z porażkami. Natomiast wygrana to bardzo satysfakcjonująca nagroda za wysiłek włożony w trening i samą grę.
  • Analizując każdą partię. uczy się na swoich błędach. Dzieci szybko potrafią ocenić, co mogłyby zrobić lepiej. Nie ma tutaj krytyki czy poniżania, ale samodzielne wyciąganie wniosków i planowanie strategii.
  • Panuje nad emocjami i stresem, a to kolejna bardzo ważna umiejętność. Rozwija się ona wtedy, gdy dziecko zaczyna brać udział w turniejach. Dokładnie tak samo jak podczas nauki gry na instrumencie. Najlepsi nauczyciele od najmłodszych lat organizują dzieciom koncerty. Właśnie po to, aby oswajały się z tremą, opanowały ją i zagrały tak, jak potrafią najlepiej. W im młodszym wieku dzieci będą stawać przed wyzwaniem, tym lepiej będą sobie z nim radzić później.

Szachy wspomagają koncentrację, pamięć i logiczne myślenie, a także porządkują myśli. Efektem ubocznym jest wzrost ilorazu inteligencji. Oczywiście można wymieniać jeszcze długo. Do czego zmierzamy? Do tego, że dzieci są inteligentne, a szachy tę inteligencję biorą na warsztat, szlifują i robią z niej diament.

Jak wspierać dziecko w nauce gry w szachy?

Wsparcie rodziców jest bardzo ważne w rozwoju młodego szachisty. Idealnie jest (jeśli dziecko będzie chodzić na kurs szachowy), kiedy dzieci grają także z rodzicami w domu. Przykład wyniesiony z domu to najlepszy motywator do pracy. Zachowanie rodziców wręcz programuje się również u dziecka. Młodsze dzieci, których rodzice grają w szachy, obserwują, naśladują, bawią się figurami, zaczynają od poznawania nazw figur i ich ruchów, a następnie powoli wkraczają z nimi w rywalizację na szachownicy.

Niektórzy rodzice decydują się samodzielnie uczyć swoje pociechy gry w szachy. W takiej sytuacji dobrze jest uczyć się razem z nimi, np. oglądając partie mistrzów. Warto sięgać też po materiały edukacyjne przeznaczone specjalnie dla najmłodszych szachistów, np. kolorowanki czy układanki na papierze.

Przygotowaliśmy dla Was materiały do ćwiczeń poza szachownicą – pomogą nieco zmienić otoczenie i formę nauki. Wśród nich dostępne są też pomocne infografiki do powieszenia w pokoju dziecka.

  1. Szachy – podstawowe ruchy
  2. Układanka – szachy (ruchy i nazwy)
  3. Zadania szachowe na papierze – kolorowanki

Szukasz zadań szachowych dla dzieci?

Polecamy naszą książkę Zadania: szach mat w jednym ruchu, w której młodzi szachiści znajdą 100 zadań, w których trzeba wykonać matujące ruchy. Książka dostępna jest na papierze lub w formie e-booka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *