Jak zachować spokój? Dziecko w kościele

dziecko w kościele

Kościół to miejsce wyciszenia, skupienia i modlitwy. Ale jak to osiągnąć, gdy wokół biegają dzieci, przeszkadzają, płaczą i ciągle nie możemy osiągnąć stanu skupienia. Jeśli to właśnie Twoje dziecko zachowuje się w ten sposób? Nie rozumie prostych komunikatów, że jeszcze chwilka i wrócimy do domu.

Poniżej znajdziesz kilka prostych rad jak zachować spokój z dzieckiem w kościele.

Dlaczego dzieci są takie niespokojne?

Dzieci, tak jak z resztą większość dorosłych nie lubi być w niepewnej sytuacji. Dorośli oczekują od dzieci pewnych postaw będąc w konkretnych miejscach, niestety często nie tłumacząc dziecku co się dzieje. Dla kilkulatka to trudna sytuacja do zrozumienia. Niełatwo jest mu przestrzegać zasad, jeśli ich kompletnie nie zna. Pierwszym ważnym krokiem będzie tutaj zapoznanie dziecka z budynkiem kościoła i Mszą Świętą.

dziecko w kościele

Dziecko w kościele

Dobrze jest zabrać dziecko do kościoła w momencie, kiedy nie odbywa się w nim Msza Święta. Wtedy wspólnie z maluchem będziesz miał czas na poznanie samego budynku i tego co w środku – pięknych obrazów, malowideł i zdobień. Dzieci mogą zaskakiwać, trzeba być przygotowanym na lawinę pytań z ich strony i chętnie odpowiadać na te pytania.

Przed taką wizytą należy krótko wytłumaczyć: gdzie idziemy i w jakim celu. Dziecko powinno wiedzieć, że kościół to wyjątkowe miejsce i oczekujesz od niego konkretnego zachowania. Możesz podać przykłady innych miejsc i innego zachowania dziecka, które jest akceptowane społecznie. Nasza postawa w kościele, cisza i skupienie to wyraz szacunku dla pana Boga.

Taka wycieczka, gdzie stawiamy siebie w roli przewodnika, a dziecko w roli zwiedzającego to połączenie trudnej teorii z przyjemną praktyką. Maluchowi natomiast wiele ona rozjaśnia.

Spokój w kościele – działaj w domu

Jak zachęcić dziecko do głębszego przeżywania Mszy Świętej?

Kolejnym działaniem może być skorzystanie z doskonale znanych pomocy jakimi są kolorowanki, np. przedstawiające ołtarz czy sam kościół. Wydrukuj kolorowanki, wspólnie je pokolorujcie i porozmawiajcie o elementach obrazka. Doskonale wiemy, że dzieci świetnie uczą się podczas zabawy – to przecież ich podstawowa forma aktywność.

Oprócz kolorowanek w domowej biblioteczce warto, aby zagościła biblia dla dzieci. Czytanie jej krótkich fragmentów, które później wspólnie usłyszycie w kościele pomoże i da dziecku szanse na zauważenie tego, że to, co w domu i w kościele jest spójne.

dziecko w kościele

Spokojny rodzic – spokojne dziecko

Również ważnym aspektem tego, aby nasze dziecko było spokojne w kościele jest nasz spokój. Niedzielna Msza Święta nie powinna być kojarzona z pośpiechem. Postawa rodzica odgrywa ogromną rolę w tym jak dziecko będzie się czuło i jak będzie odbierało bodźce z otoczenia. Małe dzieci doskonale odczytują nasze emocje, jeśli widzą zdenerwowanego rodzica, który działa chaotycznie, same zaczynają się denerwować zastanawiając się co się dzieje. Czy jest coś, co powinno budzić ich nie pokój?

Pośpiech działa tylko na niekorzyść w całej sytuacji. 

Warto sprawdzić, czy w Twojej parafii odbywają się msze dedykowane dzieciom i udać się właśnie na taką. Zazwyczaj są one trochę krótsze, więcej się śpiewa i samo kazanie jest kierowane do dzieci. Taka Msza Święta dla dzieci jest łatwiejsza w odbiorze dla malucha.

Jak zachować spokój? – dziecko w kościele

Jak zachować ten osiągnięty spokój, aby trwał on dłużej niż jedna niedziela? Warto zwrócić tutaj uwagę, że dzieci potrzebują rutyny i konkretnego planu dnia. Jeżeli chodzi o spokojnie przeżytą Mszę Świętą, mówimy o konkretnym planie całego tygodnia.

Niedziela powinna być dla całej rodziny wyjątkowym dniem. Wyżej wymienione sposoby na przybliżenie dziecku Mszy Świętej nie powinny być przykrym obowiązkiem, tylko przyjemnością i budowaniem z dzieckiem trwałych relacji.

Warto, aby ten dzień był spokojny i wyjątkowy, dajmy dzieciom wspomnienia. Może niedziela to nie tylko tradycyjna Msza Święta, ale lody po wyjściu z kościoła? Czy spacer dłuższą drogą do domu? Takie świeckie tradycje dają szanse na rozmowę o tym, co wspólnie przeżyliśmy w kościele.

A Ty? Jakie masz sposoby na spokojny czas z dzieckiem w kościele? Koniecznie napisz w komentarzu!

Sztuka bez zadęcia, geografia i szachy

loader-image
zestaw pełen sztuki
71,99 
4.88 out of 5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *