Polscy kompozytorzy w światowym kinie

polscy kompozytorzy w światowym kinie

Muzyka filmowa porusza serca wielu widzów. To ona wpływa na nastrój i atmosferę oglądanych kadrów. Odpowiednio dobrana potrafi całkowicie zmienić sposób postrzegania danego obrazu. W tym magicznym procesie syntezy sztuk na ekranach światowego kina mają swój zasłużony udział polscy kompozytorzy. 

Niewielu wie, że podczas oglądania największych dzieł kinematografii, to właśnie muzyka polskich kompozytorów pozwala wczuć się w oglądaną historię. Poznajmy nazwiska, dzięki którym obraz na ekranie nabiera kształtu i głębi dźwiękowej.

Wojciech Kilar

Wojciech Kilar
Źródło: wikipedia.org

To jeden z najbardziej zasłużonych kompozytorów muzyki współczesnej i filmowej, o ogromnym dorobku artystycznym. Jego muzyka została wykorzystana nie tylko w polskich filmach, ale także w największych dziełach światowego formatu. Kompozycje Wojciecha Kilara usłyszymy m.in. w takich filmach jak: „Dziewiąte wrota”, „Pianista”, „Drakula”, „Truman Show”, czy Śmierć i Dziewczyna”. Jego nazwisko pojawia się obok nazwisk tak znanych reżyserów jak Roman Polański, Peter Weir czy Francis Ford Coppola.

Muzyki Wojciecha Kilara nie mogło oczywiście zabraknąć w polskich produkcjach. Do najbardziej znany filmów i seriali należą: „Pan Tadeusz”, „Ziemia obiecana”, „Trędowata” oraz „Sami swoi” czy „Rejs”.

Kompozytor dostał również od reżysera Petera Jacksona propozycję napisania muzyki do filmu „Władca Pierścieni”, jednak finalnie do współpracy nie doszło.

Wojciech Kilar to wyjątkowy artysta, który świetnie odnajdywał się nie tylko w muzyce filmowej. Warto przyjrzeć się jego pozostałej twórczości, a której można przeczytać w artykule na temat wybitnych kompozytorów XX wieku.

Zbigniew Antoni Preisner

polscy kompozytorzy
Źródło: wikipedia.org

Zbigniew Preisner to urodzony w Bielsku-Białej polski kompozytor i producent muzyczny, związany ze słynną „Piwnicą pod Baranami”, a także członek Francuskiej Akademii Sztuki i Techniki. W 2006 roku zasiadał w jury na 59 Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes.

Kompozytor napisał łącznie muzykę do ponad 80 filmów. Na światowych ekranach jego twórczość można podziwiać w takich produkcjach jak: „Prominent” Johna Irvinga, „Zabawy w Boga” Hectora Babenco, „Skaza” Louisa Malle, „Kiedy mężczyzna kocha kobietę” Luisa Mandokiego oraz w filmach Agnieszki Holland.

Artysta współpracował również z Krzysztofem Kieślowskim, tworząc z nim wiele wspaniałych projektów, które na stałe zapisały się w historii polskiego kina. Niestety udaną współpracę przerwała śmierć reżysera. Na cześć jego pamięci, Zbigniew Preisner napisał osobisty utwór „Requiem dla przyjaciela”.

Ciekawostką na temat kompozytora jest fakt, że choć zaczął on komponować już jako nastolatek, to w rzeczywistości nigdy nie ukończył żadnej szkoły muzycznej. Studiował historię i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jako muzyk był samoukiem, ale jego pasja i determinacja otworzyły mu drogę do współpracy z największymi artystami w Polsce i na świecie. 

Krzysztof Komeda

Krzysztof Komeda
Źródło: muzeumjazzu.pl

Polscy kompozytorzy to nie tylko wybitni twórcy tzw. muzyki poważnej, ale także opisywanej tutaj muzyki filmowej oraz jazzowej. Ikoną obu tych gatunków był Krzysztof Komeda (Trzciński). Kompozytor urodził się w 1931 roku w Warszawie i zmarł na skutek tragicznego wypadku w 1969 roku.

Od najmłodszych lat interesował się muzyką i pobierał lekcje gry na fortepianie, jednak z wykształcenia był lekarzem laryngologiem. Na szczęście kariera muzyczna była mu pisana. Od 1956 roku występował z własnym sekstetem jazzowym i był pionierem muzyki jazzowej w Polsce. Jeśli chodzi o muzykę filmową, jego twórczość wybrzmiała łącznie w 65 filmach. Jedną z najbardziej znanych kompozycji jest “Kołysanka” z filmu Romana Polańskiego “Dziecko Rosemary”.

Krzysztof Komeda odnosił spektakularne sukcesy jako muzyk jazzowy i kompozytor filmowy w Polsce, w krajach skandynawskich i USA. Tworzył nowe style, przecinał szlaki, współpracował z najlepszymi muzykami, a jego twórczość do dziś pozostaje ogromną inspiracją dla nowych pokoleń artystów.

Jan A. P. Kaczmarek 

Kaczmarek
Źródło: filmweb.pl

Polscy kompozytorzy mają również w swoim zacnym gronie zdobywcę Oskara. Mowa tutaj o Janie A.P. Kaczmarku, który otrzymał tę prestiżową nagrodę w 2005 roku za muzykę do filmu “Marzyciel” Marca Forster’a. Ten urodzony w 1953 roku w Koninie twórca, może pochwalić się wyjątkowo bogatym dorobkiem artystycznym. Napisał muzykę do ponad 70 filmów długometrażowych oraz dokumentalnych, a także spektakli teatralnych.

Wraz z przyjaciółmi lutnikami stworzył instrument muzyczny o nazwie “niewkacz”, oparty na Fidoli Fischera – instrumencie pochodzącym z XIX wieku. Na całym świecie istnieje tylko jeden egzemplarz tego instrumentu.

Wychował się w muzykalnej rodzinie, jednak marząc o karierze dyplomaty wybrał studia prawnicze. Swoje pierwsze poważne kroki jako muzyk stawiał w obszarze muzyki teatralnej. W 1989 roku zamieszkał w Los Angeles, gdzie jego kariera zaczęła nabierać tempa, a jego muzyka została doceniona przez krytyków.

Jan A.P. Kaczmarek jest członkiem Amerykańskiej Akademii Filmowej oraz Europejskiej Akademii Filmowej. Muzyka do filmu “Marzyciel” przyniosła mu nie tylko Oskara, ale także nominacje do Złotego Globu oraz nagrodę National Board of Review dla najlepszego kompozytora oraz nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej.

Inne znane filmy z muzyką kompozytora to m.in.: “Quo Vadis” Jerzego Kawalerowicza, “Wojna i pokój” , “Wojna i pokój” (serial), czy “Dzieci Ireny Sendlerowej” Johna Kenta Harrisona.

Artysta od 2011 jest pomysłodawcą i dyrektorem “Transatlantyk Festival” – odbywającego się w Łodzi miedzynarodowego festiwalu muzyki i filmu.

Sztuka bez zadęcia, geografia i szachy

loader-image
pokoloruj władców polski

NOWOŚĆ!

Original price was: 29,99 zł.Current price is: 14,99 zł.
pocztówka z obrazem
4,99 
5.00 out of 5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *