Ile jest obrazów Vincenta van Gogha w Polsce?

van gogh w polsce

Ile jest obrazów Vincenta van Gogha w Polsce? Vincent van Gogh był holenderskim malarzem, który za życia nie odniósł sukcesu. Dziś większość ludzi zna jego nazwisko i przynajmniej jedno dzieło!

Urodził się w 1853 roku w Holandii, a zmarł w wieku 37 lat we Francji. Jego dzieła rozsiane są dziś po muzeach na całym świecie.

Jednymi z najsłynniejszych obrazów Vincenta van Gogha są:

  • Gwiaździsta noc,
  • Słoneczniki,
  • Sypialnia van Gogha w Arles,
  • Autoportret.

W jakich muzeach są dzieła Vincenta van Gogha?

  1. Gwiaździsta noc jest w Museum of Modern Art w Nowym Jorku.
  2. Powstało jedenaście wersji Słoneczników. Jedna z nich znajduje się w National Gallery w Londynie inna w Muzeum van Gogha w Amsterdamie – pozostałe w wielu innych muzeach.

Ile jest obrazów Vincenta van Gogha w Polsce? Zero, jeden, trzy czy pięć?

W Polsce znajduje się jeden obraz Vincenta van Gogha! Dzieło to: Wiejskie chaty pośród drzew i można je podziwiać w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie. UWAGA! To jest wiadomość nowa, bowiem obraz można podziwiać na wystawie dopiero od 26 kwietnia 2024 roku!

Wiejskie chaty pośród drzew

Jest to pierwszy i jedyny obraz Vincenta van Gogha w Polsce!

Wiejskie chaty pośród drzew
Wiejskie chaty pośród drzew

Trafił do Polski w latach 80. ubiegłego wieku. Od 2020 roku jest w depozycie Muzeum Jana Pawła II i Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Jest to dzieło zupełnie inne niż te, z którymi kojarzymy malarza. To bardzo realistyczny pejzaż, delikatnie malowany (bez grubych warstw farby i szybkich pociągnięć pędzla). Powstał we wczesnym okresie twórczości Vincenta.

Obraz przeszedł badania i dziś mamy pewność, że jest to dzieło mistrza i powstało w 1883 roku, gdy artysta mieszkał w Holandii.

“To jest taki van Gogh przed van Goghiem”

Tak mówi o obrazie Anna Biskupska: kuratorka wystawy z Muzeum Jana Pawła II i Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, która opowiada o nim w mediach.

Widziałaś obraz Vincenta van Gogha na żywo?

Zapraszamy do naszego sklepu! Znajdziesz w nim puzzle z Gwiaździstą nocą, zakładki i kolorowanki pełne dzieł van Gogha. Zobacz też naszą nową książkę o historii życia i twórczości Vincenta, ilustrowana jego własnymi pracami.

Byłaś już w muzeum w Warszawie? Widziałaś ten obraz? A może widziałaś inne dzieła Vincenta? Daj znać w komentarzu! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *