Fizyka to nauka ścisła pojawiająca się jako przedmiot dopiero pod koniec szkoły podstawowej. Niestety! Jeśli dziecko wcześniej przejawia zainteresowania tą dziedziną nauki, warto być przygotowanym.
W dzisiejszych czasach w księgarniach odnajdziesz wiele pozycji o tej tematyce. Można poczuć się przytłoczonym. Dlatego poniżej znajdziesz zestawienie pięciu książek z zakresu fizyki, astronomii czy astrofizyki. Są to książki, które uczą i bawią, każdy znajdzie w nich coś dla siebie.
Fizyka nie tylko dla bobasów
1. Osiem małych planet, Media Rodzina
To książka dedykowana najmłodszym odbiorcom. Należy do serii książek Uniwersytet Malucha autorstwa Chrisa Ferrie z ilustracjami Lizzy Doyle. Jednak niezależnie od wieku powinna ona znaleźć się w biblioteczce każdego młodego fizyka czy astronoma. Osiem małych planet to publikacja w twardej oprawie ze świetnymi ilustracjami oraz rymowanym tekstem. Krótkie wierszyki opowiadające o każdej planecie Układu Słonecznego zachęcają do dalszych poszukiwań wiedzy o otaczającym dziecko świecie i wszechświecie.
Z pewnością ta propozycja będzie idealna dla dziecka w każdym wieku. Malucha przyciągną kolorowe obrazki, przedszkolak bez problemu zapamięta rymowaną treść, starsze dziecko łatwo przyswoi nazwy planet i ich właściwości. Na naukę nigdy nie jest za wcześnie!
Tę książkę i inne z serii Uniwersytet Malucha znajdziesz: tutaj.
2. Atlas dla dzieci. Astronomia, Wydawnictwo Olesiejuk
Następna propozycja to atlas astronomiczny dla dzieci w wieku przedszkolnym. Książka ta jest w twardej oprawie z kartonowymi stronami i mnóstwem okienek do otwierania. Takie rozwiązanie podnosi atrakcyjną wizualność książki, bardziej angażuje dziecko w jej oglądanie. Dzięki temu dziecko rozwija umiejętności manualne i łatwiej przyswaja treść. Dodatkowo element zaskoczenia i radość płynąca z otwierania okienek może zachęcić dzieci do samodzielnego sięgania po książki.
Atlas zawiera wszystkie istotne informacje, których potrzebuje młody astronom. Na pewno jest to dobra pozycja, aby rozpocząć przygodę w eksplorowaniu kosmosu.
Atlas znajdziesz: tutaj.
Fizyka, jakie to fascynujące!
3. Kwarki, fotony i jajko na twardo czyli fizyka kwantowa i jej tajemnice, Adamada
Trzecia propozycja to książka o fizyce kwantowej, dedykowana jest dzieciom od 8 roku życia. Autor Sheddad Kaid-Salah Ferrón to z wykształcenia fizyk i farmaceuta, a z zamiłowania propagator nauki wśród najmłodszych. W środku znajdziesz mnóstwo informacji o dotychczasowych osiągnięciach z zakresu fizyki kwantowej. Dowiesz się również jacy znani naukowcy mieli znaczenie dla tej dziedziny nauki. Autor wspomina o Isaacu Newtonie, Maksie Plancku czy Albercie Einsteinie. W książce pojawia się wiele pytań, ale także pada wiele odpowiedzi.
Mianowicie to książka, która porusza skomplikowane kwestie naukowe w taki sposób, że niejeden dorosły będzie zafascynowany jej treścią. Czytając, dowiesz się: Ile wynosi prędkość światła?, Co to jest promieniotwórczość? A również Na ile kawałków można podzielić ciasto?
Ta książka dostępna jest: tutaj.
4. Kosmos. My i tajemnica nieskończoności, Format
Kolejna książka tak jak poprzednie charakteryzuje się dużą dawką wiedzy. Tematem przewodnim w tej publikacji jest nieskończoność. Oprócz wiedzy autor daje nam również dawkę niekończącego się dobrego humoru. Książka jest tak napisana, aby czytelnik mógł poczuć, że odbywa podróż po całym wszechświecie. Podobnie jak poprzednia pozycja dedykowana jest dzieciom od 8 roku życia. Zagłębiając się wspólnie z dzieckiem w kolejne rozdziały książki dowiesz się, czy podróże w czasie są możliwie? Poznasz świat rzeczy małych, takich jak atomy i cząsteczki. A także świat rzeczy wielkich, takich jak wszechświat i galaktyki. To wszystko z niekończącą się dawką dobrego humoru.
Choć po jej przeczytaniu w głowie może zrodzić się jeszcze więcej pytań, to satysfakcja jest gwarantowana.
Tę publikację znajdziesz: tutaj. Na stronie wydawnictwa są także inne części trylogii tego autora.
Wycieczka w kosmos
5. Planetarium, Dwie siostry
Ostatnia książka to publikacja, która już od pierwszych stron wzbudza zachwyt czytelnika. Wydana jest w wielkim formacie (27,2 x 37 cm), to album pełen pięknych ilustracji autorstwa Chrisa Wormella. Ilustracje wykonane są tak, jakby były zdjęciami z teleskopu Webba. Ta publikacja to perełka dla wszystkich fanów przestrzeni kosmicznej. Podzielona jest na kilka rozdziałów mówiących o Układzie Słonecznym, Słońcu, Gwiazdach czy galaktykach. W każdym rozdziale są konkretne informacje z zakresu astronomii, a także opis do ilustracji.
Album można przeczytać od deski do deski. Jednak zachęcam, aby do niego wracać. Aby stał się bazą wiedzy o kosmosie. Czytać te fragmenty, które w danym momencie są interesujące i oglądać ilustracje, które zdają się działać odprężająco.
Album dostępny jest: tutaj.
Na zakończenie słowa ze wstępu do tej książki:
“Przestrzeń kosmiczna to próżnia, bez powietrza i dźwięku, która zaczyna się jedynie 100 kilometrów nad naszą planetą, ale rozciąga się poza granice wyobraźni.”
Koniecznie podziel się z nami swoją opinią. Co sądzisz o proponowanych książkach? Daj znać w komentarzu.