Wielokrotności – wprowadzenie do mnożenia

wielokrotności

Zanim jeszcze Twoje dziecko zacznie na poważnie mnożyć, zacznijcie od nauki wielokrotności. Będą to ćwiczenia głównie pamięciowe, ale są świetnym wprowadzeniem do tematu. Dzięki nim, pierwsze zderzenie z mnożeniem okaże się bardzo przyjemne.

Przygotowaliśmy infografikę do powieszenia przy łóżku dziecka.

Wielokrotności – jak to ugryźć?

 1. Możesz wykorzystać pieniądze (papierowe lub prawdziwe). Zacznijcie od dwóch złotych. Opowiedz dziecku historię, że trzeba zamknąć sklep i policzyć ile dzisiaj zarobiliście.
  • Przesuwajcie dwójki i liczcie razem na głos: 2, 4, 6, 8, 10 złotych. Warto wprowadzać wiedzę partiami, czyli zacząć od kilku dwójek.
  • Innego dnia policzcie przychód, na który składać się będą dwuzłotówki i pięciozłotówki.
  • Później dodaj banknoty lub zestawiajcie ze sobą dwie dwuzłotówki, aby ćwiczyć wielokrotności czwórek (lub dwu i jednozłotówki, aby ćwiczyć wielokrotności trójki) itd. Po krótkim czasie będziecie mogli łatwo sumować przychód, na który będzie się składać wiele nominałów.
 2. Czytajcie infografikę przed snem lub rano.
 3. Utrwalajcie wielokrotności podczas niezobowiązujących sytuacji np. liczcie:
  • drzewa w szpalerze,
  • kawałki kanapek,
  • palce wszystkich domowników,
  • ręce wszystkich domowników itp.

Co dalej?

Kiedy już dziecko będzie znało na pamięć wielokrotności: 2, 3, 4, 5 i 10 będziecie mogli zacząć wprowadzać tabliczkę mnożenia. Również powoli i partiami, na początku bazując na wielokrotnościach, które dziecko już doskonale zna. W osobnym artykule (Tabliczka mnożenia) znajduje się pusta tabliczka mnożenia i kilka ilustrowanych przykładów działań.

Pobierz infografikę

Przygotowaliśmy dwie infografiki do powieszenia przy łóżku:

Sztuka bez zadęcia, geografia i szachy

loader-image

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *