Czy muzeum to miejsce dla dzieci?

dzieci w muzeum

Czy dzieci w muzeum to dobry pomysł?

Odpowiedź jest jedna: oczywiście, że tak!

Wielokrotnie moi rozmówcy dziwią się, dlaczego zabieram swoją kilkuletnią córkę do muzeum. Ja natomiast zastanawiam się, co miałoby stanowić jakąkolwiek przeszkodę? Dzieci chłoną wszystko, czym ich zainteresujemy. To od nas – rodziców zależy, jak to zrobimy i jakie będziemy mieć nastawienie do wizyty w muzeum. Dzisiaj podpowiem, jak każdy rodzic może przygotować się na bliskie spotkanie kilkulatków ze sztuką w muzeum.

Najważniejsze, aby pierwsze wizyty dzieci w muzeum nie trwały zbyt długo oraz aby tematyka wystaw i eksponatów była bliska zainteresowaniom dziecka.

Oto jak ja przygotowuję się, aby wizyta w muzeum była atrakcyjna dla mnie i mojej sześcioletniej córki.

1. Rodzicu – najpierw Ty poznaj muzeum

Warto samodzielnie zapoznać się z ofertą wybranego miejsca. Zawsze najpierw sprawdzam, jakie eksponaty dostępne są w wybranym muzeum. Dokładnie zapoznaję się ze stroną internetową. Niestety nie wszystkie oficjalne strony muzeów prowadzone są w czytelny sposób, dlatego na serwisie YouTube szukam filmów, bądź relacji z wizyt w muzeach.

Na przykład taki FILM z wizyty w Muzeum van Gogha w Amsterdamie. Oglądanie tego rodzaju filmów jest kolejną metodą, aby zaciekawić dziecko wybranym miejscem i zaostrzyć apetyt na spotkanie ze sztuką.

2. Przygotuj materiały, wprowadź dziecko do świata sztuki

Świetnie sprawdzi się:

  • wydrukowanie jednego, czy dwóch obrazów ze zbioru muzeum, pocięcie na kawałki i przygotowanie dziecku puzzli;
  • w Internecie można odnaleźć darmowe pliki do pobrania przybliżające dzieciom dzieła wybranych malarzy;
  • można także pokusić się o samodzielne przygotowanie wyszukiwanki z wybranymi obrazami dostępnymi w muzeum – to świetna opcja na urozmaicenie zwiedzania.
wyszukiwanka obrazów w muzeum
Autorska wyszukiwanka obrazów

W naszych przygotowaniach do wspólnego zwiedzania muzeów poświęconych sztukom plastycznym doskonale sprawdzają się również gry, puzzle i zagadki.

Oto sprawdzone przez nas:

  • GRA PIOTRUŚ z obrazami wielkich malarzy. Poprzez zabawę dziecko zapamiętuje obrazy i nazwiska malarzy. Zauważenie w muzeum obrazu z kart i rozpoznanie przez dziecko gwarantuje wielką radość i satysfakcję.

gra karciana z obrazami wielkich malarzy

  • PUZZLE z wybranymi obrazami – to kolejna forma utrwalenia w pamięci wielkich dzieł podczas zabawy.
  • ZNAJDŹ RÓŻNICE – zabawa rozwijająca spostrzegawczość, ćwicząca wzrok i jednocześnie utrwalająca w pamięci obrazy wielkich malarzy.

znajdź różnice na obrazach van Gogha

3. Bądź, jak malarz

A może warto najpierw pobawić się z dzieckiem w malarza? Tematyka obrazu może być dowolna, aczkolwiek może także nawiązywać do dzieł malarza, na którym nam zależy. Dla dzieci, które lubią kolorować polecają się KOLOROWANKI “Pokoloruj obrazy wielkich malarzy” . Istotna w tej zabawie jest rozmowa dotycząca pracy artystów. Warto porozmawiać z dzieckiem na temat emocji, jakie towarzyszą podczas malowania, ale także, jaka była niegdyś rola malarzy.

4. Książki o sztuce

W sprzedaży możemy znaleźć coraz więcej książek skierowanych do dzieci o tematyce związanej ze sztuką i malarstwem. My polecamy serię książek Malarze Dzieciom, w których wybrane obrazy splatają się z krótkimi dziecięcymi historiami.

książki malarze dzieciom, Baletnice Degas, Czyj to domek? van Goghawnętrze książki malarze dzieciom, Baletnice Degas, Czyj to domek? van Gogha

Inna propozycja to “Zagadkowe muzea w Warszawie”, opracowana w formie przewodnika. Czytając ją od razu można planować zwiedzanie muzeów w stolicy.

książka Zagadkowe muzea w Warszawie

Dzięki takim formom przygotowania się do wizyty w muzeum również my dorośli odczujemy większą radość i satysfakcję ze zwiedzania. Nie bójmy się tego! Dzieci chłoną wiedzę i poszerzają swoje zainteresowania najlepiej poprzez zabawę, to w nas dorosłych pojawiają się ograniczenia. Potraktujmy wizytę w muzeum, jako kolejną formę na wspólnie spędzony czas. Zaś podczas podróży warto zapoznać się z ofertą muzealną w odwiedzanych przez nas miastach, gdyż wizyta w muzeum to również świetna alternatywa na niepogodę.

5. Muzeum to miejsce dla dzieci

Muzea oferują szeroką tematykę wystaw, coraz częściej wychodzą na przeciw młodym odbiorcom i opracowują różnego rodzaju broszury, zagadki, wyszukiwanki, których celem jest umilenie i uatrakcyjnienie zwiedzania. Często w muzeach odbywają się warsztaty dla rodzin z dziećmi, które również są doskonałym wprowadzeniem do pierwszych wizyt. My bardzo często korzystamy z adioprzewodników dostępnych w większości miejsc. Niektóre muzea oferują specjalnie przygotowane nagrania dla dzieci.

Poniżej kilka propozycji muzeów o tematyce bliskiej dzieciom:

Nie musimy być znawcami sztuki, czy malarstwa, bądźmy otwarci na to, co proponują muzea i poszerzajmy zainteresowania naszych dzieci. Dzięki temu podarujemy dzieciom nasz czas, a także wpłyniemy na rozwój ich wrażliwości, kreatywności, poszerzenie wiedzy o świecie i kulturze oraz rozbudzimy ciekawość świata.
Warto! Ponieważ każde muzeum to doskonałe miejsce dla dzieci.

A jakie muzea warto odwiedzić z dziećmi w Polsce i za granicą podpowiem w najbliższych wpisach.

Jestem ciekawa, czy macie swoje sprawdzone sposoby na wspólną wizytę w muzeum z dzieckiem.

Sztuka bez zadęcia, geografia i szachy

loader-image
kalendarz ze sztuką 2025

NOWOŚĆ!

Pierwotna cena wynosiła: 34,99 zł.Aktualna cena wynosi: 29,99 zł.

Najniższa cena z ostatnich 30 dni.

5.00 out of 5
zakładka z obrazami
4,99 
4.82 out of 5

Wybierz opcje Ten produkt ma wiele wariantów. Opcje można wybrać na stronie produktu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *