Ile jest obrazów Claude’a Moneta w Polsce?

ile jest obrazów moneta w polsce

Claude Monet (czyt. Klod Mone) to francuski malarz, który urodził się w Paryżu w 1840 roku. Jest jednym z twórców i przedstawicieli impresjonizmu.

Jednymi z najsłynniejszych obrazów Moneta są:

  • Impresja, wschód słońca,
  • Kobieta z parasolką,
  • Ogród artysty w Vétheuil,
  • Plaża w Sainte-Adresse,
  • Jean Monet na trójkołowym koniu,
  • Kołyska.

Dzieła te znajdziesz w naszych kolorowankach, kartach do gry w Piotrusia, Wielkiej księdze różnic, drewnianych klockach i kubkach.

Muzea z dziełami Moneta

Dzieła Claude’a Moneta znajdują się w wielu muzeach na całym świecie!

  1. Bardzo znanym muzeum jest to w Giverny, gdzie można zwiedzić dom Claude’a Moneta oraz przyległy mu ogród, który artysta bardzo często uwieczniał na swoich obrazach.
  2. Drugim ważnym miejscem jest Marmottan Monet Museum – to tu znajduje się jego najsłynniejszy obraz: “Impresja, wschód słońca”.

Ile jest obrazów Claude’a Moneta w Polsce?

W Polsce znajduje się jeden obraz Claude’a Moneta. Jest to “Plaża w Pourville”, którą można podziwiać w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Jest to obraz olejny na płótnie, który ma wymiary 60 x 73 cm. 

ile jest obrazów claude'a moneta w polsce
“Plaża w Pourville”, Muzeum Narodowe w Poznaniu

W 1906 roku odbywała się obwoźna wystawa dzieł impresjonistów francuskich zorganizowana przez Paula Cassirera. Wystawa dotarła także do Poznania, właśnie wtedy Niemickie Towarzystwo Artystyczne zakupiło ten obraz i zdeponowało go w muzeum. W 1919 roku muzeum przejęło wszystkie depozyty niemieckiego towarzystwa i od tego czasu “Plaża w Pourville” znajdowała się w stalej ekspozycji.

Podczas II wojny światowej obraz został wywieziony do Niemiec, następnie Armia Radziecka przewiozła go do Związku Radzieckiego. Do Poznania wrócił w 1956 roku w ramach drugiej rewindykacji dzieł sztuki.

Podczas badań dzieła zostały znalezione na nim ziarenka piasku – to pamiątka procesu twórczego, czyli tworzenia w plenerze.

Kradzież obrazu Moneta w Poznaniu

W 2000 roku obraz został skradziony z Muzeum Narodowego w Poznaniu. Złodziej wyciął obraz z ramy, a na jego miejscu umieścił podróbkę. Dopiero w 2010 roku udało się zestawić odciski palców złodzieja, których wcześniej nie było w bazie, z innymi odciskami – człowieka, który nie płaci alimentów. Ustalono jego adres i po przeszukaniu mieszkania, które mieści się w Olkuszu, odnaleziono obraz schowany w szafie. Złodziej ukradł go, aby go podziwiać.

Dziś obraz jest strzeżony i zabezpieczony! Można go jednak podziwiać bez konieczności wyjazdu na zagraniczne wystawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *