Wiedeń to niezwykłe miasto, które może kojarzyć się z piękną architekturą, wspaniałymi zabytkami, parkami i Dunajem. To miasto, w którym na przestrzeni wieków żyli i tworzyli wielcy kompozytorzy, malarze, pisarze. Przez lata Wiedeń był stolicą Cesarstwa Austrii, a później Austro-Węgier. Dla wielu osób z tym miastem kojarzy się również piękna księżniczka Elżbieta Bawarska, znana jako cesarzowa Sisi. Wyjątkowym zaś miejscem związanym z austriacką rodziną cesarską jest Pałac Schönbrunn.
Do Pałacu udaliśmy się w minione wakacje, aby przekonać się, czy jest to miejsce, które zainteresuje dorosłych, jak i dzieci.
1. Pałac Schönbrunn
Pałac z ogrodami znajduje się w 13. dzielnicy Wiednia. Został wybudowany na przełomie XVII i XVIII wieku. Obiekt jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Cały kompleks pałacowy znajdujący się w Parku Schönbrunn przez wieki zmieniał swych właścicieli i wygląd. Od roku 1740 posiadłość należała do cesarskiej rodziny Habsburgów, natomiast obecnie jest własnością państwa austriackiego.
To wyjątkowe miejsce, w którym znajduje się wiele obiektów: cesarski Pałac, Muzeum dla dzieci, ogrody, park, klimatyczne kawiarnie, palmiarnia, a nawet najstarsze na świecie zoo. Wystarczy spojrzeć na kilka zdjęć, aby zauroczyć się całym terenem i ogrodami, nie wspominając już o niesamowitych pałacowych wnętrzach.
DOJAZD
Pałac Schönbrunn zlokalizowany jest poza centrum miasta, w dzielnicy Schönbrunn. Z racji na brak czasu, nie korzystaliśmy z komunikacji publicznej i postanowiliśmy zaparkować auto w pobliżu Pałacu. Bez problemu udało nam się znaleźć miejsce na parkingu, który znajdował się przy Pałacu. Był to „Parkplatz Schönbrunn APCOA”. Koszt: 4,20 euro/godzina. W porównaniu do kosztów parkingu w ścisłym centrum miasta, cena była na akceptowalnym poziomie. Oczywiście istnieje także możliwość komfortowego dojazdu do Pałacu komunikacją publiczną (polecam w przypadku kilkudniowego zwiedzania stolicy Austrii). Przy Pałacu mieści się stacja metra (U4) o nazwie „Schönbrunn”. Możemy także wybrać dojazd autobusami linii 10A oraz tramwajami nr: 10, 52, 60.
Informacje ogólne:
- muzeum oferuje kilka tras zwiedzania (szczegółowy opis znajduje się na oficjalnej stronie);
- ceny zwiedzania Pałacu Schönbrunn: dorośli od 20 euro do 44 euro/osobę; dzieci (od 6. r.ż.) od 13 euro do 30 euro/osobę, (ceny zależne są od trasy zwiedzania);
- czas zwiedzania (zależny od trasy) od 25 min. do 60 min.;
- cena zwiedzania Muzeum dla dzieci: dorośli i dzieci 8,5 euro, dzieci do 3 r.ż. bezpłatnie;
- bilety są dostępne na stronie pałacu (należy wskazać konkretną godzinę zwiedzania).
2. Muzeum dla dzieci
Do Wiednia wybraliśmy się rok temu z naszą pięcioletnią wówczas córką. Na swoim koncie miała wtedy już niejedno muzeum, ale dotychczas nie zwiedzała żadnego pałacu. Do tego nie trzeba było jej w ogóle namawiać. Czekała na tę wizytę z niecierpliwością, bo która dziewczynka nie chciałaby choć przez chwilę poczuć się jak księżniczka? Przechadzanie się bogato zdobionymi korytarzami, przymierzanie pięknych sukien i zasiadanie na tronie to typowe wyobrażenia małych dziewczynek o roli księżniczki. Na szczęście taką właśnie możliwość zapewnia Pałac Schönbrunn.
Muzeum dla dzieci (Kindermuseum Schönbrunn) znajduje się w bocznym skrzydle Pałacu i jest zagospodarowane tak, aby każde dziecko mogło poczuć się jak jego zamożny mieszkaniec.
Twórca tego muzeum miał rewelacyjny pomysł! Już od samego wejścia na zwiedzających czeka szatnia z szafami wypełnionymi kostiumami w różnych rozmiarach. Dzieci i dorośli mogą przebierać się w stylowe stroje. Do wyboru są suknie, fraki, korony, rękawiczki, peruki oraz tron, na którym można poczuć się jak prawdziwy członek cesarskiej rodziny.
A to dopiero początek atrakcji, które czekają na zwiedzających. W kolejnych pomieszczeniach możemy zobaczyć, jak wyglądały niegdyś pokoje dzieci w Pałacu Schönbrunn. Jednakże najważniejsze w Muzuem dla dzieci jest to, że wszystko jest dla nich dostępne i większość eksponatów można dotykać. To wielki atut, gdyż każde dziecko chce z bliska penetrować to, co wpadnie w oko, a tutaj wszystko jest dozwolone.
W kolejnych pomieszczeniach czekają na dzieci dawne zabawki, którymi można się bawić wraz z rodzicami. Przygotowane są również manekiny z włosami do czesania.
Jest wiele szafek, szuflad i innych zakamarków, do których można zaglądać. Natomiast w ostatniej sali czeka na wszystkich suto zastawiony stół i uczta w obecności cesarskiej pary.
Tutaj każdy może przenieść się w czasie. To doskonała zabawa dla dużych i małych oraz świetna opcja na zagospodarowanie czasu w oczekiwaniu na wizytę w głównej części Pałacu Schönbrunn.
3. Zwiedzanie głównego budynku Pałacu Schönbrunn
W Pałacu na zwiedzających czeka 45 komnat. To przepiękne, zachwycające wyposażeniem, dekoracjami i ornamentami pomieszczenia. W poznawaniu historii ukrytej w murach Pałacu pomagał nam doskonale opracowany audioprzewodnik w języku polskim. Moja pięciolatka przeszła całą trasę samodzielnie korzystając z audioprzewodnika. Byłam zaskoczona, gdyż ani razu o nic nie zapytała. Wchodząc do kolejnych pomieszczeń wsłuchiwała się w historię budynku wybierając kolejno właściwe numery nagrań. Córka była pochłonięta poznawaniem Pałacu Schönbrunn, a ja byłam dumna, że tak bardzo była wszystkim zainteresowana. To wyjątkowe miejsce na mapie Wiednia. To tutaj możemy zobaczyć, jak żyła cesarzowa Maria Teresa oraz jej syn – cesarz Franciszek Józef I wraz z żoną Elżbietą, zwaną Sisi.
Zwiedzający mogą podziwiać stroje z epoki, które nosili członkowie cesarskiej rodziny, dzieła sztuki malarskiej, niepowtarzalne dekoracje, meble oraz przedmioty codziennego użytku. Na mnie ogromne wrażenie wywarła sala zwana Dużą Galerią. To ogromne pomieszczenie, w którym odbywały się niegdyś dworskie uroczystości. Bogate zdobienia, ornamenty, złocone sztukaterie i niesamowite freski – to uczta dla oczu.
Niestety podczas zwiedzania obowiązuje zakaz robienia zdjęć. Bardzo żałuję, gdyż nie mamy pamiątki i nie możemy utrwalać w pamięci tego, co zobaczyliśmy. Fotografowanie zabytków doskonale sprawdza się w późniejszych rozmowach z dziećmi. Dzięki zdjęciom jest łatwiej wracać do miejsc, które widzieliśmy. Warto z dziećmi rozmawiać o tym, co udało się zobaczyć i poznać w muzeach, aby wiedza została, jak najdłużej w pamięci. Przecież podróże kształcą i warto pielęgnować wspomnienia.
Oficjalna strona kompleksu pałacowego pozwala zainteresowanym zobaczyć namiastkę tego, co dostępne jest w muzeum. Dzięki dostępnym multimediom możemy wybrać się na wirtualny spacer po pałacowych komnatach. Polecam zajrzeć na stronę, aby zobaczyć zdjęcia tych wyjątkowych wnętrz.
Pałac nas zachwycił, a na wszystkich zwiedzających, na końcu trasy, czekał sklepik z uroczymi pamiątkami.
4. Park i ogród
Nie tylko Pałac oczarowuje swoimi atutami, cała przestrzeń wokół jest równie urzekająca. To ogromny teren, który można zwiedzać spacerując lub korzystając z przejażdżki bryczką.
Od strony głównego wejścia na teren Pałacu Schönbrunn czekają na zwiedzających klimatyczne kawiarenki i piękne fontanny. Zaś z drugiej strony zamku znajduje się przestrzeń ogrodowa i park, a w nim wiele atrakcji: labirynt, ogród różany, wzgórze z widokiem na pałac i cały ogród, oranżeria, palmiarnia, rzymskie ruiny, glorietta, wiele zachwycających fontann, a nawet najstarsze na świecie zoo. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie. Warto podkreślić, że wejście na teren parku jest bezpłatne, ale do poszczególnych miejsc należy kupić bilety. Warto sprawdzić pakiety wejść do różnych atrakcji, często możemy zapłacić mniej kupując bilet „łączony”. Wszystkie szczegóły dotyczące ogrodu pałacowego znajdują się tutaj tutaj.
Możliwości jest tak wiele, że należałoby zaplanować cały dzień na teren Schönbrunn. Nam niestety nie starczyło czasu, ani siły na zwiedzenie całego parku. Tego samego dnia musieliśmy wyruszyć w dalszą podróż, a zwiedzanie Muzeum dla dzieci oraz komnat w Pałacu zmęczyło córkę. Deszczowa pogoda również skróciła nasz pobyt w parku, aczkolwiek nie zniechęciła do zabaw w labiryncie i krótkiego spaceru wokół Pałacu.
Mam nadzieję, że zachęciłam Was do wizyty w Pałacu Schönbrunn, na nas zrobił wielkie wrażenie i liczę na to, że jeszcze tam wrócimy, aby dokończyć spacer w cesarskich ogrodach.
Jako dopełnienie opisu naszej wizyty dołączam krótki film z Pałacu Schönbrunn.
5. Co jeszcze warto zobaczyć w Wiedniu?
Wiedeń to piękne miasto z wieloma zabytkami, muzeami i miejscami, które warto zobaczyć. To m.in.: Belweder, Ratusz, Muzeum Historii Sztuki, Muzeum Historii Naturalnej, Motylarnia, wiele kościołów, w tym Katedra św. Szczepana, budynek Musikverein, czy Opera. To tylko kilka z wielu wyjątkowych wiedeńskich miejsc. Spacer po Starówce również dostarczy wielu miłych wrażeń, gdzie na każdym kroku możemy podziwiać secesyjne budynki, zaś parki i ogrody pozwolą odpocząć i zrelaksować się wśród zieleni.
Podróże to także niejednokrotnie czas czekania w kolejkach, korkach, bądź restauracjach, kiedy to dzieci zaczynają marudzić i się nudzić. My mamy na to sprawdzone sposoby – książki, gry i zagadki. Podczas naszych podróży po Europie sprawdziły się m.in.: książka “Czytaj z Albikiem”cz. Atlas świata, CzuCzu “Zagadki z dziurką”, Atlas Europy z naklejkami oraz książka “Znajdź różnice i poznaj stolice – Europa”.
Jestem ciekawa, co u Was sprawdza się w dalekich podróżach i w czasie oczekiwania na posiłek w restauracjach? 😉
A w następnym wpisie również zaproszę Was do stolicy Austrii, tym razem będzie to muzeum, do którego trafiliśmy przez przypadek, a teraz polecamy je wszystkim odwiedzającym to miasto.
Tu znajdziesz moje pozostałe relacje z wizyt w muzeach: