Ile jest obrazów Rafaela w Polsce?

ile jest obrazów rafaela

Ile jest obrazów Rafaela w Polsce? Rafael Santi to włoski malarz i architekt. Jego dzieła są znane na całym świecie, są też bardzo cenne. Czy można zobaczyć jego obraz w Polsce, bez konieczności wyjeżdżania na zagraniczne wystawy?

Jednymi z najsłynniejszych obrazów Rafaela są:

  • Madonna Sykstyńska,
  • Madonna ze szczygłem,
  • Przemienienie Pańskie,
  • Portret Maddaleny Doni.

Stworzył także freski w Stanza della Segnatura (Stanze Watykańskie – reprezentacyjne apartamenty papieskie w północnym skrzydle Pałacu Watykańskiego), z których najsłynniejszy to: Szkoła ateńska.

Madonna Sykstyńska
Madonna Sykstyńska

Muzea z dziełami Rafaela

Dzieła Rafaela Santi znajdują się w wielu muzeach na całym świecie!

  1. Wspomniane już apartamenty papieskie w Watykanie są wypełnione freskami Rafaela i nazywa się je przez to: stanzami Rafaela (Stanze di Raffaello).
  2. Słynna Madonna Sykstyńska znajduje się w Galerii Obrazów Starych Mistrzów w Dreźnie.
  3. Portret Maddaleny Doni i inny znany portret Agnola Doniego – dwa portrety namalowane przez Rafaela znajdują się w Pałacu Pitti we Florencji.
  4. Madonnę ze Szczygłem można podziwiać we Florencji w Galleria degli Uffizi.
  5. Przemienienie Pańskie – obraz przedstawiający Przemienienie Chrystusa na Taborze, znajduje się w jednym z watykańskich muzeów: w Pinakotece Watykańskiej.

Ile jest obrazów Rafaela w Polsce?

Ile jest obrazów Rafaela w Polsce? Jeden, dwa czy trzy?

W Polsce był jeden obraz Rafaela: Portret młodzieńca. Zaginął podczas II wojny światowej i do dziś nie wiadomo, co się z nim stało. W Muzeum Książąt Czartoryskich wisi pusta rama po tym obrazie.

Portret młodzieńca trafił do polskich zbiorów dzięki Izabeli Czartoryskiej, która stworzyła muzeum w Puławach (dziś zbiory z tego miejsca znajdują się w Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie). Jej syn, podczas jednej ze swoich podróży, zakupił dzieło Rafaela, aby wzbogacić zbiory matki.

Wielka trójka

Ten obraz oraz “Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci i “Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta van Rijn stanowiły perłę kolekcji Czartoryskich! Nazywano je Wielką Trójką!

Rafael Santi Portret młodzieńca
Portret młodzieńca

II wojna światowa

W 1939 roku gestapo przejęło ukryte obrazy i wiele innych zabytków. Zostały one wywiezione z Polski do Berlina. Obrazy zmieniały swoją lokalizację, w 1945 roku trafiły na Dolny Śląsk, do pałacu w Morawie koło Strzegomia. Stamtąd, “Dama z gronostajem” i “Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” zostały wywiezione do Neuhaus (miasta w Niemczech), w transporcie nie było “Portretu młodzieńca”. Wszystko wskazuje na to, że dzieło Rafaela zaginęło na Dolnym Śląsku.

W 2014 roku w jednej ze scen filmu George’a Clooneya Obrońcy skarbów obraz Rafaela został spalony przez członków nazistowskiego komanda ukrywającego zrabowane dzieła sztuki. Czy tak było? Do dziś nie wiadomo.

Liczba komentarzy: 1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *