Ile jest obrazów Rafaela w Polsce?

ile jest obrazów rafaela

Ile jest obrazów Rafaela w Polsce? Rafael Santi to włoski malarz i architekt. Jego dzieła są znane na całym świecie, są też bardzo cenne. Czy można zobaczyć jego obraz w Polsce, bez konieczności wyjeżdżania na zagraniczne wystawy?

Jednymi z najsłynniejszych obrazów Rafaela są:

  • Madonna Sykstyńska,
  • Madonna ze szczygłem,
  • Przemienienie Pańskie,
  • Portret Maddaleny Doni.

Stworzył także freski w Stanza della Segnatura (Stanze Watykańskie – reprezentacyjne apartamenty papieskie w północnym skrzydle Pałacu Watykańskiego), z których najsłynniejszy to: Szkoła ateńska.

Madonna Sykstyńska
Madonna Sykstyńska

Muzea z dziełami Rafaela

Dzieła Rafaela Santi znajdują się w wielu muzeach na całym świecie!

  1. Wspomniane już apartamenty papieskie w Watykanie są wypełnione freskami Rafaela i nazywa się je przez to: stanzami Rafaela (Stanze di Raffaello).
  2. Słynna Madonna Sykstyńska znajduje się w Galerii Obrazów Starych Mistrzów w Dreźnie.
  3. Portret Maddaleny Doni i inny znany portret Agnola Doniego – dwa portrety namalowane przez Rafaela znajdują się w Pałacu Pitti we Florencji.
  4. Madonnę ze Szczygłem można podziwiać we Florencji w Galleria degli Uffizi.
  5. Przemienienie Pańskie – obraz przedstawiający Przemienienie Chrystusa na Taborze, znajduje się w jednym z watykańskich muzeów: w Pinakotece Watykańskiej.

Ile jest obrazów Rafaela w Polsce?

Ile jest obrazów Rafaela w Polsce? Jeden, dwa czy trzy?

W Polsce był jeden obraz Rafaela: Portret młodzieńca. Zaginął podczas II wojny światowej i do dziś nie wiadomo, co się z nim stało. W Muzeum Książąt Czartoryskich wisi pusta rama po tym obrazie.

Portret młodzieńca trafił do polskich zbiorów dzięki Izabeli Czartoryskiej, która stworzyła muzeum w Puławach (dziś zbiory z tego miejsca znajdują się w Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie). Jej syn, podczas jednej ze swoich podróży, zakupił dzieło Rafaela, aby wzbogacić zbiory matki.

Wielka trójka

Ten obraz oraz “Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci i “Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta van Rijn stanowiły perłę kolekcji Czartoryskich! Nazywano je Wielką Trójką!

Rafael Santi Portret młodzieńca
Portret młodzieńca

II wojna światowa

W 1939 roku gestapo przejęło ukryte obrazy i wiele innych zabytków. Zostały one wywiezione z Polski do Berlina. Obrazy zmieniały swoją lokalizację, w 1945 roku trafiły na Dolny Śląsk, do pałacu w Morawie koło Strzegomia. Stamtąd, “Dama z gronostajem” i “Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” zostały wywiezione do Neuhaus (miasta w Niemczech), w transporcie nie było “Portretu młodzieńca”. Wszystko wskazuje na to, że dzieło Rafaela zaginęło na Dolnym Śląsku.

W 2014 roku w jednej ze scen filmu George’a Clooneya Obrońcy skarbów obraz Rafaela został spalony przez członków nazistowskiego komanda ukrywającego zrabowane dzieła sztuki. Czy tak było? Do dziś nie wiadomo.

Sztuka bez zadęcia, geografia i szachy

loader-image

Liczba komentarzy: 1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *