Kreatywność – czy może nam jej brakować?

Kreatywność

Kreatywność to cecha, która może znacznie ułatwić i ubogacić codzienność. Jest to też kompetencja, która w przyszłości pomoże dzieciom wyróżnić się na nowym rynku pracy (więcej na ten temat przeczytasz tutaj). Kreatywność i duża wyobraźnia przypisywane są dzieciom w sposób wręcz automatyczny. Jeśli jednak zapytamy o nie dorosłych, spotkamy wiele osób które twierdzą, że nie są kreatywne i twórcze. Czy jest to w ogóle możliwe? Czy brak kreatywności to fakt, negatywne przekonanie, a może nieświadoma wymówka?

porównania, a kreatywność

Porównania

W obecnej rzeczywistości, a w szczególności w świecie social mediów mamy do czynienia z natłokiem treści i informacji. Kreatywność to drugie imię wszystkich twórców, którzy aż prześcigają się w coraz to nowszych i ciekawszych inspiracjach, zdjęciach czy filmach. Łatwo w tej sytuacji wpaść w poczucie, że skoro my nie potrafimy stworzyć czegoś podobnego, to nie możemy nazwać siebie osobami kreatywnymi. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, kiedy zapominamy, że świat wirtualny jest często jedynie wycinkiem prawdziwej codzienności.

gdzie objawia się kreatywność

Gdzie objawia się kreatywność

Bycie kreatywnym to cecha zazwyczaj przypisywana artystom. Dla wielu osób kreatywność staje się wręcz synonimem sztuki. Warto jednak zastanowić się, czy aby na pewno jest to konkretna umiejętność, czy raczej sposób wyrażania siebie. Przyglądając się temu bliżej odkryjemy, że sztuka to nie jedyna forma wyrazu i upustu dla kreatywności. Objawia się ona tak samo u kucharza, tworzącego nowe danie, u informatyka piszącego program komputerowy, fryzjera układającego włosy, nauczycielki, która stworzyła kolejny ciekawy materiał na zajęcia, czy u mechanika, który właśnie rozwiązał skomplikowany problem z samochodem. Przykłady można mnożyć praktycznie w każdej dziedzinie.

kreatywność rodzica

Kreatywność rodzica

Dla rodziców kreatywność to jedno z podstawowych narzędzi w sztuce przetrwania 🙂 Wcale nie musi ona objawiać się w tworzeniu z dzieckiem skomplikowanych prac plastycznych czy wymyślaniu zabaw sensorycznych. Dotyczy ona najzwyklejszych czynności życia codziennego. Odkrywamy ją przy wymyślaniu awaryjnego obiadu “z niczego”, przy szukaniu niezliczonych sposobów na skuteczne usypianie, tworząc listę “niezbędników” na przetrwanie długiej podróży samochodem, czy choćby w sztuce robienia kilku czynności naraz. Wynalezienie sposobu na wypicie ciepłej kawy należy już do najwyższych osiągnięć 🙂 Przykładów z życia codziennego można wymieniać jeszcze bardzo dużo. Wszystkie te rzeczy uchodzą pozornie za zwykłe czynności nie warte większej uwagi. Jednak to w nich właśnie odnajdujemy pierwsze objawy użytkowej kreatywności.

nie trzeba być dobrym w każdej dziedzinie

Nie we wszystkim musimy być dobrzy

Nasz potencjał nie musi objawiać się w każdej dziedzinie. Weźmy chociażby za przykład jakiegoś sławnego kompozytora, który spróbowałby namalować obraz. Przypuśćmy, że efekt nie byłby najlepszy. Jeżeli na tej podstawie  stwierdziłby on, że nie ma w sobie wystarczająco kreatywności i porzucił postawę twórczą, najprawdopodobniej świat nigdy nie poznałby jego dzieł. Sytuacja wygląda analogicznie w przypadku malarza próbującego napisać symfonię. A przecież żadnemu z wielkich i sławnych artystów nikt nie odważy się zarzucić braku kreatywności.

czym jest kreatywność

Czym jest kreatywność

“Kreatywność to po prostu łączenie rzeczy. Kiedy pytasz kreatywnych ludzi, jak coś zrobili, czują się trochę winni, ponieważ tak naprawdę nie wiedzą, po prostu coś widzieli. Po chwili wydało im się to oczywiste. Dzieje się tak, ponieważ byli w stanie połączyć doświadczenia, które mieli, i syntetyzować nowe rzeczy.” Takimi słowami kreatywność opisuje Steve Jobs. Bycie kreatywnym to nie przebłysk geniuszu, ani jeden moment. To długi proces i pewnego rodzaju twórcze nastawienie, otwartość na łączenie ze sobą inspiracji, które do nas docierają.

łatwość tworzenia

Łatwość tworzenia

Dlaczego niektórym osobom ciekawe pomysły szybciej i łatwiej przychodzą do głowy? Ma to naprawdopodobniej związek z naszą postawą oraz podsycaniem błędnego przekonania o własnym braku kreatywności. Kreatywność jest cechą, którą trzeba ćwiczyć. Chodzi tutaj głównie o twórczą postawę i otwartość na nowe możliwości, a także wytrwałość. Brak pomysłu dzisiaj nie oznacza, że po głębszym zastanowieniu się i po kilku próbach pewne mechanizmy nie odblokują się, a do przodu nie ruszy lawina pomysłów. Kluczem jest elastyczność i nieszablonowość.

wszyscy rodzimy się kreatywni

 Wszyscy rodzimy się kreatywni

Na pierwszy rzut oka widać jak małe dzieci emanują kreatywnością i twórczą postawą. Jest to dla nich zupełnie naturalne. Nie trzeba im wiele, aby ze zwykłych przedmiotów stworzyć zabawkę, a z prostych czynności wielką atrakcję. Pablo Picasso mawiał: “Wszystkie dzieci rodzą się artystami. Sztuka polega na tym, aby pozostać nimi do końca życia”. Wszyscy rodzimy się kreatywni. Problem nie jest tak naprawdę brak kreatywności w dorosłym życiu, ale zatracanie gdzieś po drodze jej przejawów. Nie pomagają tutaj narzucone szablony, utwierdzanie się w błędnych przekonaniach czy rutyna codziennych obowiązków przykrywająca ciekawość świata. Na kreatywność trzeba więc sobie pozwolić, otwierając się na nią. Jest to naturalna i piękna cecha, drzemiąca w każdym z nas.

Sztuka bez zadęcia, geografia i szachy

loader-image
kalendarz ze sztuką 2025

NOWOŚĆ!

Pierwotna cena wynosiła: 34,99 zł.Aktualna cena wynosi: 29,99 zł.

Najniższa cena z ostatnich 30 dni.

5.00 out of 5
zakładka z obrazami
4,99 
4.82 out of 5

Wybierz opcje Ten produkt ma wiele wariantów. Opcje można wybrać na stronie produktu

kartka składana boże narodzenie
9,99 

Wybierz opcje Ten produkt ma wiele wariantów. Opcje można wybrać na stronie produktu

kartka z obrazem

Ostatnie sztuki!

7,99 
5.00 out of 5

Wybierz opcje Ten produkt ma wiele wariantów. Opcje można wybrać na stronie produktu

Liczba komentarzy: 5

  1. Bardzo fajnie się to czyta 🙂 Dopiero zapoznaje się z tematyką, ale trzeba powiedzieć, że to właśnie ten wpis mnie urzekł najbardziej – jak się już na coś zdecyduje to lubię trochę o tym poczytać. Na pewno będę tu wracał i polecam innym – pozdrawiam.

  2. Ja się czasem zastanawiam jak bardzo moje dziecko jest kreatywne :0 jak powyciąga wszystko ze szafki, to zbuduje takie “sortownice”, że dedykowane zabawki przy tym wymiękają. Mam nadzieje, że tak kreatywność pozostanie z nią do końca życia, a ja będę w niej tą kreatywność. Bardzo ciekawy artykuł, przypadł mi do gustu. Pozdrawiam. Anita

    1. Najważniejsze to jej nie zabić (kreatywności!), a można też ją rozwijać lub pomagać utrzymać. Wiele cennych wskazówek, jak konkretnie pielęgnować tę cechę podaje Angelika Talaga (godmother.pl) – polecamy serdecznie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *