Chwile z książką to bezcenne momenty zarówno w życiu dorosłych jak i dzieci. Czytanie książek bardzo korzystnie wpływa na rozwój małego czytelnika. Warto więc zaszczepić w dzieciach miłość do literatury już od najmłodszych lat. Na rynku istnieje wiele różnorodnych pozycji, dlatego każdy może znaleźć coś dla siebie, bez względu na ulubiony gatunek literacki. W ofercie księgarni i bibliotek na szczególną uwagę zasługują książki dla dzieci, z muzyką w tle. Dzięki nim, pod osłoną ciekawych i barwnych historii, możemy przemycić dzieciom wiedzę muzyczną lub biografie kompozytorów. Oto kilka propozycji, po które warto sięgnąć.
“Symfonia zwierząt” Dan Brown
Twórca popularnych książek dla nieco starszych czytelników tym razem postawił na literaturę dziecięcą. Nie tylko napisał książkę dla dzieci, ale także skomponował do niej warstwę dźwiękową. Książka składa się z wierszyków opowiadających historie poszczególnych zwierząt, z komentarzami Maestro Myszy. Za pomocą specjalnej aplikacji (lub poprzez serwis Spotify) możemy podczas czytania odtwarzać muzykę dedykowaną konkretnej historii. Utwory są ciekawe, krótkie (a przez to idealne do domowej playlisty dla malucha), wykonywane przez orkiestrę symfoniczną. Jedna z kompozycji zawiera nawet oryginalny odgłos śpiewu wieloryba. Książka jest dość gruba i wzbogacona barwnymi ilustracjami. Jak na autora przystało, książka zawiera też w sobie ukryte kody i zagadki, co dodatkowo pobudzi instynkt poszukiwawczy u małych detektywów i zachęci do spędzania czasu z lekturą.
“Henio i cztery struny” Katarzyna Huzar-Czub
To piękna bajka opowiadająca wierszem historię wybitnego polskiego kompozytora oraz skrzypka – Henryka Wieniawskiego. Wspaniałą opowieść Katarzyny Huzar-Czub wzbogacają ilustracje Pauliny Wyrt. Poszczególne strony przyciągają wzrok, jednocześnie nie zawierając zbyt wiele tekstu. Dzięki temu nawet młodszemu dziecku łatwiej jest utrzymać uwagę i zainteresowanie podczas czytania książki. Pozycja ta w prosty i przyjemny sposób pozwala nie tylko poznać historię życia i rozwoju talentu Henryka Wieniawskiego, ale także przyjrzeć się bliżej budowie skrzypiec.
“Frycek i żyrafa” Agą Pietrzykowska
O Fryderyku Chopinie każdy z nas słyszał już zapewne od najmłodszych lat. Niestety wielu osobom kojarzy się on z trudną, niezrozumiałą muzyką, przepełnioną patosem. Na szczęście autorka Aga Pietrzykowska odczarowuje ten mit i przedstawia małemu czytelnikowi równie małego Frycka. Dzieci poznają w niej sympatycznego małego chłopca i jego rodzinę. Dopiero stopniowo rozwija on swój muzyczny talent i przemyca muzykę do swojego życia, tak samo zgrabnie jak autorka wpłata wiedzę muzyczną do książki. Książka jest pięknie i pomysłowo wydana, bogata w niebanalne ilustracje, które stworzyła sama autorka. “Frycek i żyrafa” to książka z pomysłem i zaskakującym zakończeniem, którą warto dodać do swojej biblioteczki.
“Freddie’s birthday” Aga Pietrzykowska
Kolejna książka z serii o Fryderyku Chopinie autorstwa Agi Pietrzykowskiej, która tym razem została również przetłumaczona na język angielski przez Johna Combera (dostępna jest również polska wersja językowa). Niesie ze sobą nie tylko wiedzę muzyczną, ale także walory edukacyjne. W tej części mały Frycek wybiera się wraz z siostrą na wycieczkę, świętując w ten sposób swoje urodziny. Jest to fantastyczna pozycja dla tych, którzy wprowadzają swoje dzieci również w świat języka angielskiego.
Seria “Pakuś” Magali le Huche
Bohaterem serii tych dźwiękowych książek dla dzieci jest piesek Pakuś. Odbywamy z nim muzyczną podróż, odkrywając różne instrumenty. Co ważne – nie są to jedynie instrumenty przypisane do muzyki klasycznej. Owszem, w jednej z książek poznajemy świat symfoniczny, ale już w kolejnych Pakuś oprowadza nas po krainie muzyki rozrywkowej, a nawet cyrkowej. Polski rynek, w przeciwieństwie do książęk w języku angielskim, jest niezwykle ubogi w książki dźwiękowe w ogóle. Dodatkowo, jeśli natrafimy już na takie pozycje, jakość dźwięku pozostawia zazwyczaj wiele do życzenia. “Pakuś” stanowi tutaj przyjemny wyjątek. Jest to pierwsza seria, powstała z dbałością o jakość odtwarzanej w niej muzyki. W każdej książce umieszczone są nagrania aż kilkunastu instrumentów. Najważniejsze, że są to “żywe”, prawdziwe nagrania, a nie dźwięki wygenerowane komputerowo.
Seria “Uwerturki” Kalina Cyz
“Uwerturki” to seria książek dedykowana już najmłodszym dzieciom, stworzona przez autorkę Kalinę Cyz i zilustrowana przez Jagodę Charkiewicz. Książki przemycają ogrom muzycznej wiedzy w bardzo merytorycznym choć niezwykle przystępny dla dzieci sposób. Bardzo ważny jest fakt, że nie zawierają żadnych błędów ani w tekście ani w ilustracjach, co niestety zdarza się bardzo często w innych tego typu książeczkach. Łatwo dostrzec w nich jakość i dbałość o szczegóły wydawnictwa PWM. Mimo, że te książki dla dzieci są przeznaczone dla czytelników już od drugiego roku życia, to wprowadzają sporą dawkę całkiem konkretnej wiedzy. Pojęcia typowe dla słownictwa muzycznego i zagadnienia teoretyczne przekazywane są w łatwy sposób, przez co stają się dla dziecka naturalne. Książeczki składają się z grubych kartonowych stron, dzięki czemu są łatwa w obsłudze nawet dla najmniejszych rączek.