Muzyka na polskich obrazach

muzyka na polskich obrazach

Sztuka niejedno ma imię i w niejeden sposób możną ją przedstawić światu. Wraz z biegiem lat, rozwojem możliwości, technologii oraz społecznej otwartości nieustannie wzrasta również ilość obszarów, w których artyści dają upust swojej kreatywności.

Fascynujące jest to, że dziedziny te nie są dla siebie konkurencją – wręcz przeciwnie: współpracują i inspirują się wzajemnie. Tak jak obraz może być namalowany dźwiękiem, tak samo nasze oczy może cieszyć muzyka na polskich obrazach.

Muzyka pobudza wrażliwość, inspiruje, wyraża i intensyfikuje emocje. Nic więc dziwnego, że jej motyw często wykorzystywany jest przez artystów w innych dziedzinach sztuki, jak choćby w malarstwie. Oto przykłady jedynie kilku dzieł, w których to muzyka na obrazach odgrywa rolę pierwszoplanową.

Muzyka na polskich obrazach – artyści i ich dzieła 

Tadeusz  Makowski 

muzyka na obrazach
Źródło: obrazy.org

Tadeusz Makowski to polski artysta, który żył na przełomie XIX i XX wieku. Działał aktywnie w całej Europie, głównie w Paryżu. W swojej twórczości inspirował się wieloma stylami i technikami malarstwa. 

W jego dziełach dość wyraźnie można zauważyć fascynację geometrią i wpływy kubistyczne. Motyw muzyki pojawia się u niego nie na jednym, lecz kilku obrazach. Do najsłynniejszych należą: “Kapela dziecięca” (1922), “Chłopcy z fujarkami” (ok. 1928), “Czworo dzieci z trąbą” (1929), “Kobziarze” (1929), “Trzej grajkowie” (1928) oraz “Jazz” (1929).

Józef Mehoffer

muza
Źródło: pl.wikipedia.org

Józef Mehoffer to uczeń samego mistrza: Jana Matejki, a także jeden z ważniejszych artystów okresu Młodej Polski. Tworzył obrazy, witraże i grafiki. Postulował odejście od „kopiowania natury” na rzecz wyrażania własnej prawdy i indywidualnego stylu.

Na jego słynnym obrazie „Muza” z 1897 roku została sportretowana Wanda Janakowska – siostra przyszłej żony artysty. Obecnie obraz ten znajduje się w Muzeum Narodowym w Poznaniu.

Henryk Siemiradzki

muzyka na polskich obrazach
Źródło: commons.wikimedia.org

„Chopin w salonie księcia Antoniego Radziwiłła w roku 1829” to obraz Henryka Siemiradzkiego, przedstawiciela nurtu akademizmu. Choć z korespondencji Fryderyka Chopina łatwo wywnioskować, że bywał on gościem u Radziwiłłów i pozostawał z nimi w ciepłych relacjach, według opinii badaczy scena na obrazie jest wyimaginowana. 

Pierwotnie rozkład postaci na obrazie miał być inny, jednak finalnie centralną część dzieła zajmuje nie Fryderyk Chopin, a Henryk Antonii Radziwiłł wraz z córką. Był on nie tylko politykiem, ale także kompozytorem (twórcą muzyki do dramatu „Faust” Goethego), wiolonczelistą i mecenasem sztuki. 

Dzieło należy do prywatnej kolekcji mieszkającego w Nowym Jorku Johna Radziwiłła. 

Jerzy Duda-Gracz 

muzyka na polskich obrazach
Źródło: pl.pinterest.com

“Maluję świat, który odchodzi, umiera, gdzie więcej jest snu, zdarzeń z dzieciństwa, świat w pejzażu przedindustrialnym. Na moich obrazach nie ma drutów telefonicznych, kabli, anten satelitarnych, samochodów, samolotów – tego wszystkiego, co zaprowadzi człowieka z powrotem na drzewo, jeżeli nadal będzie się tak intensywnie rozwijał pod tym względem.”

Tak mawiał o sobie Jerzy Duda-Gracz – polski malarz, rysownik, grafik, pedagog i profesor, a także twórca scenografii. Był satyrykiem, a jego twórczość charakteryzuje się mocnym wydźwiękiem moralizatorskim.

Jednym z jego słynniejszych dzieł jest obraz “Skrzypek” z 1993 roku, jednak nie jest to jedyny przejaw miłości do muzyki u tego artysty. Jerzy Duda-Gracz stworzył bowiem cały cykl “Chopinowi“, na który składa się 313 dzieł, które są interpretacją 295 dzieł wielkiego kompozytora. Pracę nad cyklem artysta rozpoczął w 1999 roku, a ukończył jesienią 2003. Multimedialna wystawa tych wyjątkowych dzieł miała miejsce m.in. na Światowej Wystawie EXPO 2005 w Japonii.

Jacek Malczewski

obrazy polskie
Źródło: pikoteka.com

Jacek Malczewski był znanym i cenionym polskim malarzem-symbolistą, który żył i tworzył na przełomie XIX i XX wieku. Wywodził się z rodziny szlacheckiej, a niektóre źródła podają, że był daleko spokrewniony ze słynnym kompozytorem: Karolem Szymanowskim.

Oprócz 2000 obrazów stworzył również liczne szkice i rysunki. Jednym ze słynniejszych jego dzieł jest “Portret siostry artysty Heleny z lutnią”, który powstał ok. 1906 roku, a także “Portret kobiety z lutnią”, gdzie tym razem w rolę muzy wcieliła się żona artysty.

muzyka na obrazach
Źródło: obebid.pl

Sztuka bez zadęcia, geografia i szachy

loader-image
pokoloruj władców polski

NOWOŚĆ!

Original price was: 29,99 zł.Current price is: 14,99 zł.
pocztówka z obrazem
4,99 
5.00 out of 5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *