Polskie malarki, które warto znać – 5 kobiet

Świat sztuki jest zdecydowanie zdominowany przez mężczyzn. W historii polskiego malarstwa zdarza się jednak, że spotykamy wspaniałe artystki. Polskie malarki, które zdobywały rynek sztuki na przestrzeni wieków były utalentowane i wszechstronne. Poniżej lista polskich malarek, które warto znać.

Polskie malarki – 5 wyjątkowych kobiet

1. Olga Boznańska

Jedną z najbardziej znanych polskich malarek, która osiągnęła światową sławę była Olga Boznańska. Artystka zasłynęła swoimi przejmującymi portretami, które pokazują nie tylko modela, ale również wnętrze człowieka. Jej obrazy możemy podziwiać w Muzeum Narodowym w Warszawie oraz w KrakowiePoznaniu. W Krakowie znajduje się jej najsłynniejsze dzieło: “Dziewczynka z chryzantemami”.

Zachęcam do przeczytania tekstu o Boznańskiej na naszym blogu oraz wykonania pracy inspirowanej jej twórczością.

Boznańska, Autoportret polskie malarki
Olga Boznańska, Autoportret, Muzeum Narodowe w Krakowie; www.zbiory.mnk.pl

2. Tamara Łempicka

Kolejną malarką, która jest znana w wielu krajach jest Tamara Łempicka. Ta artystka prezentowała swoje prace na wielu wystawach w Europie, Ameryce Północnej i Południowej. Jej obrazy prezentowane są w wielu muzeach w Polsce i na świecie.

polskie malarki
Fotografia malarki Tamary Łempickiej w Krakowie, Karel Frydrýšek, https://pl.wikipedia.org/wiki/

3. Anna Rajecka

Jedną z najwcześniej docenianych artystek polskich jest Anna Rajecka, która była stypendystką króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Malowała portrety w technice pastelu. Jej obrazy możemy podziwiać w Muzeum Narodowym w Warszawie.

polskie malarki
Dziewczyna z gołąbkiem, Anna Rajecka, https://cyfrowe.mnw.art.pl/

4. Zofia Stryjeńska

Kolejną wielką polską malarka jest jest Zofia Stryjeńska. Jej przedstawienia strojów ludowych pojawiały się zapewne w każdym domu w PRL. Opakowania czekoladek Wedla z jej obrazami były obiektem pożądania wielu młodych kolekcjonerów. Jej obrazy można podziwiać między innymi w Muzeum Narodowym w Warszawie.

polskie malarki
Zofia Stryjeńska, Prządka , https://cyfrowe.mnw.art.pl/

5. Katarzyna Kołodziej

Ostatnią w tym zestawieniu malarką jest Kasia Kołodziej. Współczesna artystka – przede wszystkim ilustratorka. Jej ilustracje możemy oglądać w wielu wspaniałych książkach dla dzieci oraz jako kolorowanki. Zachęcam do obejrzenia strony artystki.

Polskie malarki w naszych publikacjach

Obrazy Olgi Boznańskiej znajdziesz w naszych puzzlach dla maluchów (mają 9 elementów) oraz w kolorowankach. Dwa dzieła Zofii Stryjeńskiej znajdziesz w memory z obrazami polskich malarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *