Poznaj zabytki w okolicy – 8 rad, jak się dobrze przygotować

zabytki w okolicy

Planujesz wolny dzień? Myślisz o jednodniowej wycieczce? Niezależnie czy mieszkasz w dużym mieście, miasteczku czy na wsi, na pewno w twojej okolicy są przepiękne zabytki. Chcesz je zwiedzić sam lub pokazać najmłodszym członkom rodziny? Warto skorzystać z poniższych rad.

1. Zrób listę co konkretnie chcesz zobaczyć

Po pierwsze zrób listę. Zapisz, co konkretnie chcesz zobaczyć. Weź do ręki notes i długopis, spisz jakie zabytki w okolicy chcesz zwiedzić. Wypisz miejsca, które cię ciekawią i będziesz mógł je odwiedzić w jeden dzień. Nikt nie lubi biegać podczas wycieczek, marudzące dzieci nie sprzyjają zwiedzaniu. Dlatego lista nie powinna być zbyt długa. Jeśli lista jest zrobiona, to pierwszy krok masz za sobą.

zabytki w okolicy

2. Zabytki w okolicy, poszukaj informacji w internecie

Po drugie, pozyskaj informacje z internetu. Odwiedź strony internetowe wybranych przez ciebie obiektów. Tam będziesz mógł sprawdzić dni i godziny otwarcia poszczególnych miejsc. Zazwyczaj na stronach internetowych konkretnych instytucji są najświeższe informacje.

3. Bilety kup przez internet

zabytki w okolicy

Następnie kup bilety przez internet. Kupując bilety do muzeów, galerii sztuki i innych obiektów kulturowych przez internet masz przejrzyście napisane informacje o zniżkach, jakie mogą cię obowiązywać. Poza tym bardzo często kupując bilety przez internet, są one tańsze niż te kupione na miejscu.

Na plus jest również brak kolejek do kasy (zaoszczędzony czas), a także często możliwość poglądu liczby dostępnych biletów (przy kasie możesz usłyszeć, że biletów po prostu już nie ma).

4. Wybierz środek transportu, aby wygodnie poznawać zabytki w okolicy

Następnym krokiem jest wybranie środku transportu. Jeśli mieszkasz na wsi, a zabytki w Twojej okolicy są niedaleko od siebie, wycieczka może być piesza. Jeśli mieszkasz w małym mieście, musisz wrócić do listy spisanych obiektów, które chcesz odwiedzić i zastanowić się, jaka dzieli je odległość. Wtedy możesz podjąć decyzję o środku transportu. Czy będzie to wycieczka piesza, rowerowa, a może będziesz poruszał się autem?

Jeśli mieszkasz w dużym mieście, a zabytki, które wybrałeś do zwiedzania są oddalone od siebie o kilka kilometrów, możesz przemieszczać się własnym samochodem. Jednak najlepszym wyborem będzie komunikacja miejska.

Dzięki komunikacji miejskiej nie musisz się martwić o:

  1. Korki (rozkład jazdy jasno informują gdzie i o której będziesz),
  2. Miejsce do zaparkowania,
  3. Opłaty parkingowe.

Pamiętaj! Bilety na autobus, tramwaj czy metro możesz kupić przez internet – ułatwiają to aplikacje na telefon.

System android: http://bitly.pl/hS8ta

System iOS: http://bitly.pl/nMEWm

5. Sprawdź dodatkowe informacje o wybranych miejscach

Ważnym krokiem jest, aby o miejscu, które chcesz odwiedzić wcześniej przeczytać. Na stronie internetowej możesz znaleźć interesujące szczegóły, dowiedzieć się, czy w dniu, w którym planujesz wizytę, odbywają się np. warsztaty dla dzieci lub inne wydarzenia tematyczne. Ułatwi ci to podjęcie decyzji, w którym miejscu chcesz spędzić więcej czasu, a które zobaczysz tylko z zewnątrz.

Zaplanowałeś już ponad połowę swojej wycieczki, dobrze ci idzie!

6. Zaplanuj przystanki i odpoczynek

Następnym punktem jest zaplanowanie przystanków i odpoczynku. Tempo zwiedzania nie może być zbyt szybkie, a każda dobra wycieczka uwzględnia też czas na chwile relaksu. Jest to kwestia indywidualna. Zwiedzasz sam, czy może z gromadką dzieci? Każdy z nas ma inne potrzeby.

zabytki w okolicy

Kilkuminutowy odpoczynek na ławce w parku może zdziałać cuda. Mózg będzie chłonął więcej, nabierzesz energii do dalszego zwiedzania, a do tego nie dopuścisz do frustracji. To nic, jeśli nie zwiedzisz wszystkiego, co zaplanowałeś.

Pamiętaj! Lista obiektów, którą zrobiłeś na początku, jest dla ciebie, a nie ty dla listy.

7. Zaplanuj ulubiony prowiant

Krótkie przerwy to czas, aby odetchnąć, ale także czas na przekąski. Możesz je przygotować sam, rozłożyć na trawie koc i urządzić mały piknik.

Równie dobrym pomysłem jest zjedzenie posiłku w restauracji. Wybraną restaurację warto wcześniej odwiedzić w internecie (sprawdzić godziny otwarcia, ceny, menu).

Pomyśl o zarezerwowaniu stolika. Wtedy musisz być w restauracji na konkretną godzinę, ale masz pewność, że dla ciebie i twojej rodziny będzie wolny stolik.

8. Pomyśl o atrakcjach dla dzieci

Jeśli wybierasz się na zwiedzanie okolicy z dzieckiem, pamiętaj, że dzieci odpoczywają w ruchu. Z wyjątkiem spacerów podczas zwiedzania (wtedy nogi bolą już po pięciu minutach). Sprawdź przed wycieczką, czy w pobliżu miejsc, które chcesz zobaczyć, są jakieś place zabaw, aby twoje dziecko mogło odpocząć.

Więcej o dziecięcej zabawie możesz przeczytać w innym artykule na naszej stronie:  https://edukacja-dzieci.pl/zabawa-podstawowa-forma-aktywnosci-dziecka/

Zabytki w okolicy – podsumowanie

Nawet wykonanie wszystkich powyższych punktów, tzn.: konkretna lista, przygotowanie planu i smacznych przekąsek nie zagwarantuje nikomu świetnej zabawy, jeśli na wycieczkę nie zabierzemy dobrego humoru.

Plan jest planem, a życie życiem. Jeśli po drodze spotka cię jakaś przygoda, to dopiero będzie niezapomniana wycieczka!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *