“Spokojni rodzice, szczęśliwe dzieci. Bliskość zamiast krzyku” to książka pełna praktycznych porad i konkretnych rozwiązań dla tych, którzy nie chcą krzyczeć na swoje dzieci ani ich karać. Zamiast ogólników i pouczania dostajemy scenariusze, gotowe zwroty i mnóstwo przykładów.
TYTUŁ: Spokojni rodzice, szczęśliwe dzieci. Bliskość zamiast krzyku
TYTUŁ ORYGINAŁU: Peaceful Parent, Happy Kids. How to Stop Yelling and Start Connecting
AUTOR: Laura Markham
WYDADWNICTWO: Agora
Laura Markham
Laura Markham jest doktorem psychologii, mieszka w Nowym Jorku, ma dwójkę dorosłych dzieci. Radzi i szkoli na swojej stronie internetowej: www.ahaparenting.com. Jest autorką wielu książek i artykułów.
Spokojni rodzice, szczęśliwe dzieci
Czy zdarza Ci się krzyczeć na Twoje dziecko? Może nie rozumiesz czasem emocji, jakie Wami targają? Albo uciekasz się do kary, przekupstwa lub szantażu, gdy chcesz na przykład przyspieszyć wyjście z domu? Jeśli doskonale wiesz, o czym mowa – ta książka jest dla Ciebie. Nawet jeśli zdarza się to od czasu do czasu. Nawet jeśli zawsze tego żałujesz, ale nie widzisz innego rozwiązania – ta książka pokazuje rozwiązania! Daje Ci gotowe zdania, których możesz skutecznie użyć zamiast wymuszać coś na dziecku podniesionym głosem. Daje gotowe scenariusze postępowania w różnych stresowych sytuacjach. A przede wszystkim Laura Markham nie każe Ci wierzyć na słowo, że te rozwiązania są lepsze. Autorka przytacza najnowsze badania nad rozwojem mózgu, a także opinie rodziców, którzy, idąc za jej radami, spróbowali zmienić swoje podejście do wychowywania dzieci.
Czy będzie łatwo? Nie będzie! Czy warto? Warto!
Struktura książki
Książka podzielona jest na 5 części. Pierwsza wprowadza do zagadnienia, jakim jest łączność. Autorka zwraca uwagę, że dzieci nie wymuszają na rodzicach nic ze złośliwości ani nie buntują się, bo zaplanowały sobie taką strategię. W takich momentach brakuje im łączności, czyli bliskości. Czują się odtrącone, czasami może głodne, zmęczone czy przebodźcowane. W drugiej części książki otrzymujemy praktyczne wskazówki jak taką łączność utrzymywać, pielęgnować i rozumieć jej wartość. W trzeciej części autorka przeprowadza nas przez temat złości. Każdy z nas się czasami złości, warto bliżej przyjrzeć się tej emocji. W kolejnej części prezentowane są sposoby na to, jak unikać dyscyplinowania i karania dzieci. Piąta to zasady wspierania dzieci w dążeniu do mistrzostwa, bez wyręczania ich.
Słowami Laury Markham
Najlepszym sposobem wspierania dziecka w dążeniu do mistrzostwa jest pełna szacunku obserwacja, w których aspektach potrzebuje ono pomocy, a potem otoczenie tych miejsc rusztowaniem.
Dzieci nie potrzebują sztucznych stymulatorów, takich jak płyty DVD czy elektroniczne zabawki, by wykształcić bystrość i inteligencję. Jest wręcz przeciwnie.
Jeżeli uspokajasz dziecko, gdy płacze, będzie nabierało coraz większej wprawy w samodzielnym panowaniu nad stresem i coraz rzadziej wpadało w panikę.
Książkę możecie kupić tutaj.