Bernardo Bellotto – mistrz weduty

Bernardo Bellotto

Bernardo Bellotto zwany Canaletto to niewątpliwie najbardziej znany w Polsce wedutysta. Ale w zasadzie co znaczy wedutysta? Jak mówi Słownik Języka Polskiego weduta to „obraz, rysunek lub sztych z widokiem miasta”. Zatem Bernardo Bellotto malował obrazy przedstawiające miasta. Polakom szczególnie bliskie są widoki Warszawy, które dumnie są prezentowane w Zamku Królewskim w Warszawie.

Młodość Bernardo Bellotto

Bernardo Bellotto urodził się 300 lat temu w Wenecji. Był siostrzeńcem malarza Giovanniego Antonio Canal’a. To właśnie w pracowni wuja Bernardo Bellotto uczył się podstaw rysunku i malarstwa. Pracując z wujem dużo się nauczył – malował przede wszystkim obrazy przedstawiające Wenecję – jej architekturę, ale również zwracał uwagę na tkankę społeczną miasta. Nieraz na jego obrazach znajdziemy ludzi, którzy rozmawiają, zajmują się codziennymi pracami (np. rozwieszają pranie), spacerują czy odpoczywają. Bernardo Bellotto zaczyna podpisywać się nazwiskiem wuja – Canaletto, nazwiskiem, które ma swoją renomę i jest doskonale znane.

Bernardo Bellotto
Bernardo Bellotto, Wenecja

Podróże Bernardo Bellotto

Młody Canaletto rozpoczyna swoją Grand Tour, zwiedza Rzym, który dokładnie dokumentuje, wykonując szkice i rysunki. Zwiedził też Turyn, Weronę, a następnie trafia do Drezna na zaproszenie Augusta III, a w 1748 roku zostaje jego nadwornym malarzem.

Ważny przystanek – Drezno

Artysta maluje ważne miejsca w Dreźnie, pokazuje potęgę i piękno miasta, ale zajmuje się również mniejszymi miejscowościami i sielskim krajobrazem Saksonii. Niestety Drezno zostało całkowicie zniszczone w wyniku wojny 7-letniej. Canaletto wraz z synem Lorenzo musi poszukać innego domu. Trafiają do Wiednia, a po wykonaniu kilku zleceń, wracają do Drezna, gdzie Bernardo Bellotto podejmuje pracę jako nauczyciel malarstwa.

Droga do Petersburga

Canaletto chciał malować na dworze carycy Katarzyny II, wybrał się w drogę do Sankt Petersburga, ale zatrzymał się u króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Artysta został nadwornym malarzem króla i nigdy nie „ukończył” swojej podróży do Rosji.

Polski Canaletto

To właśnie okres na dworze króla Stanisława Augusta Poniatowskiego jest najbardziej znany polskiemu odbiorcy sztuki. Kto nie zna „Widoku Warszawy od strony Pragi”, czy „Pałacu w Wilanowie od strony ogrodu”. Jego obrazy są tak precyzyjne i dokładne, że były wsparciem przy odbudowie warszawskiej starówki po zniszczeniach II wojny światowej.

Bernardo Bellotto
Bernardo Bellotto, Ulica Miodowa

Urodziny Canaletta

W tym roku rocznicę jego 300 urodzin hucznie obchodzi Zamek Królewski w Warszawie, prezentując wystawę gromadzącą przekrój prac artysty. Prace, które są prezentowane na wstawie pochodzą nie tylko ze zbiorów polskich, ale również z Drezna. Wystawie towarzyszy bogata oferta wykładów, warsztatów i innych wydarzeń dla dorosłych i dla dzieci. Zachęcam do obejrzenia tej ciekawej wystawy i zapoznania się z ofertą Zamku Królewskiego w Warszawie. 

Bądź jak Canaletto

Zapraszam do zrobienia pracy inspirowanej pracami Canaletta.

Przygotuj:

  • zdjęcie przedstawiające architekturę Twojego miasta (format a4, w poziomie),
  • białą kartkę a3 z bloku technicznego,
  • klej,
  • nożyczki,
  • kredki,
  • czarny cienkopis,
  • niebieską i białą farbę,
  • gąbeczkę.

Instrukcja:

  1. Pospaceruj po swojej miejscowości i zrób kilka zdjęć architektury. Wydrukuj jedno zdjęcie w formacie A4 w poziomie.
  2. Wytnij budynki ze zdjęcia.
  3. Naklej zdjęcie na biały papier.
  4. Za pomocą gąbki namaluj niebo.
  5. Cienkopisem dorysuj ludzi (pracujących, odpoczywających, bawiących się).
  6. Pokoloruj dorysowane elementy.
1. Pospaceruj po swojej miejscowości i zrób kilka zdjęć architektury i wydrukuj jedno zdjęcie w formacie A4 w poziomie.
2. Wytnij budynki ze zdjęcia.
3. Naklej zdjęcie na biały papier.
4. Za pomocą gąbki namaluj niebo.
5. Cienkopisem dorysuj ludzi (pracujących, odpoczywających, bawiących się).
6. Pokoloruj dorysowane elementy.
Gotowe!

Prace wykonane przez dzieci

Agatka 9 lat
Agatka 11 lat
Karolinka 10 lat
Lenka 9 lat
Łucja 9 lat
Szymon 11 lat

Chcę wiedzieć więcej

Dodatkowe informacje o artyście znajdziesz w książkach:

  • “Canaletto. Malarz Warszawy” Justyna Mrowiec
  • “Sala Canaletta w Zamku Królewskim w Warszawie” (Publikacja Zamku Królewskiego w Warszawie)

oraz w filmach:


Źródła zdjęć:
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Bernardo_bellotto,_venezia,_imbocco_del_canal_grande_davanti_santa_croce,_1740-50_ca._03.jpg
https://garystockbridge617.getarchive.net/amp/media/bernardo-bellotto-miodowa-street-in-warsaw-google-art-project-58c76b
https://garystockbridge617.getarchive.net/amp/ru/media/bernardo-bellotto-church-of-the-holy-cross-in-warsaw-google-art-project-eeb7d5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *