Co po Elementarzu? Pierwsze książki dziecka

pierwsze książki dziecka

Pierwsze książki dziecka to specjalne pozycje w jego biblioteczce. Zawierają krótkie teksty i intrygujące obrazy. Opowiadają historie w sposób zrozumiały dla dziecka, słowami, które w większości zna i składnią, którą zrozumie bez problemu i nabierze zaufania do swoich umiejętności.

Samodzielne czytanie

Twoje dziecko nauczyło się czytać i przerobiło już cały (lub większość) Elementarza Mariana Falskiego? A może składa wyrazy i zdania, mimo że jeszcze nie idealnie? Może próbuje przeczytać wszystko co widzi na swojej drodze: na znaku, butelce, opakowaniu czy okładce? Jeśli tak, to najwyższy czas na to, aby zaczęło czytać samodzielnie.

Jeśli jeszcze nie masz biblioteczki odpowiedniej dla dziecka, które stawia w czytaniu pierwsze samodzielne kroki, to przygotowaliśmy dla Ciebie kilka ciekawych i sprawdzonych propozycji. Które z nich wybierzesz? Te, które uważasz za odpowiednio dopasowane do umiejętności dziecka.

Pierwsze książki dziecka

Na rynku są dostępne różne serie dla młodych czytelników. My polecamy zwłaszcza:

  1. Czytam samOlesiejuk
  2. Zaczynam czytać z MartynkąPublicat S.A.
  3. Czytam sobieHarperCollins / Egmont Sp z. o.o.
  4. KsiążkożercyFoksal Sp. z o.o.
  5. Mali wielcySmart Books

Każda z serii inaczej podchodzi do szlifowania umiejętności czytania. Niektóre z nich stosują podział na różne etapy, inne skupiają się na wybitnych postaciach, czy popularnych historiach. Jedno jest pewne, w każdej z nich znajdziesz pozycje odpowiednie do poziomu Twojego dziecka. Obserwując je, możesz dobierać coraz trudniejsze książki, lub wracać do wcześniejszych poziomów lub serii. Możesz mieszać książki z różnych serii lub postawić na jedną.

Co czytać po Elementarzu?

My polecamy szczególnie poniższe pozycje.

Planety Pana Mikołaja

TYTUŁ: Planety pana Mikołaja
AUTOR: Anna Czerwińska-Rydel
ILUSTRACJE: Katarzyna Bajerowicz
WYDAWNICTWO: HarperCollins
SERIA: Czytam sobie

W Czytam sobie mamy podział na trzy poziomy. Ta książka to poziom pierwszy, czyli SKŁADAM SŁOWA. Zawiera krótkie zdania na dole strony, spore ilustracje, ćwiczenia głoskowania i do 200 wyrazów w tekście.

Wielki Bal Smerfetki

TYTUŁ: Wielki bal Smerfetki
AUTOR: Justyna Bednarek
ILUSTRACJE: Marta Gierych
WYDAWNICTWO: Egmont Sp. z o.o.
SERIA: Czytam sobie

Dokładnie taka sama sytuacja jak w przypadku Planet pana Mikołaja. Pierwszy poziom, czyli SKŁADAM SŁOWA. W tekście jest 150 – 200 wyrazów, krótkie zdania, ćwiczenia głoskowania, spore ilustracje i tekst na dole strony.

Martynka – W samolocie / Nowa koleżanka

TYTUŁ: Nowa koleżanka / W samolocie
TEKST POLSKI: Liliana Fabisińska
ILUSTRACJE: Marek Nitschke
WYDAWNICTWO: Publicat S.A.
SERIA: Zaczynam czytać z Martynką

W tej serii ilustracje są znacznie mniejsze, a duże litery znajdują się na całej stronie. Można by powiedzieć, że jest to już „prawdziwa” książka. Dzieci, którym rodzice czytali przygody Martynki, będą zachwycone tym, że mogą je teraz śledzić samodzielnie.

Inka ze srebrnej groty

TYTUŁ: Inka ze Srebrnej Groty
AUTOR: Barbara Wicher
ILUSTRACJE: Łukasz Silski
WYDAWNICTWO: Foksal Sp. z o.o.
SERIA: Książkożercy

Książkożercy to kolejna seria podzielona na poziomy. Jest ich trzy: A, B i C. Inka ze Srebrnej Groty to poziom A, w którym znajdują się maksymalnie trzy pojedyncze zdania na jednej stronie, proste słowa i małą liczba dwuznaków. Teksty znajdują się na dole strony z wyjątkiem pierwszej kartki, resztę strony wypełniają ilustracje.

Maria Skłodowska-Curie

TYTUŁ: Maria Skłodowska-Curie
AUTOR: Maria Isabel Sanchez Vegara
ILUSTRACJE: Frau Isa
WYDAWNICTWO: Smart Books
SERIA: Mali Wielcy

W serii Mali wielcy nie znajdziemy poziomów trudności, lecz różne znane postaci. W książce o polce litery są trochę mniejsze a zdania odrobinę trudniejsze niż w powyższych propozycjach – jednak jest to wciąż poziom raczej podstawowy. Może pojawić się konieczność wyjaśnienia dziecku, czym jest wojna, nagroda Nobla czy uniwersytet lub studia.

Królewna śnieżka

TYTUŁ: Królewna śnieżka
TEKST POLSKI: Pamela Lange
ILUSTRACJE: Simona Cordero
WYDAWNICTWO: Czytam sam
SERIA: Czytam sam

Czytam sam to głównie doskonale znane dzieciom bajki i baśnie, ale zaprezentowane w prostszej formie. Teksty znajdują się raz na całej stronie, raz na połowie jednej, a raz na obydwu. Jest to coś trudniejszego niż pierwsze poziomy Czytam sobie czy Książkożerców, jednak wciąż odpowiednio łatwe, aby samodzielnie, lub z drobną pomocą rodzica, je przeczytać.

 

Jakie były pierwsze książki Twojego dziecka? Czy w Twoim domu królowała jakaś szczególna pozycja? A może, któraś z naszych propozycji sprawdziła się w przypadku Twojego dziecka?

Sztuka bez zadęcia, geografia i szachy

loader-image
zestaw pełen sztuki
71,99 
4.88 out of 5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *