Karnawał z muzyką – czego warto posłuchać z dzieckiem

karnawał z muzyką

Początek roku to czas radości i świętowania. Na całym świecie, przez kilka tygodni hucznie obchodzi się karnawał. Jest to wspaniała okazja do tańca, śpiewów, a także poznania barwnych kultur i zwyczajów z innych krajów.

Cały świat garnie się do wyrażania radości poprzez muzykę i ruch. Dzięki temu jest to piękny czas, w którym wspólne muzykowanie wspaniale ukazuje całą swoją istotę – przynosi radość, pomaga wyrazić siebie, zacieśnia więzi.

Karnawałowa muzyka może być nie tylko świetnym tłem do zabawy i tańca, ale stanowić również wartość samą w sobie i wnieść dużo dobrego do kreatywnego rozwoju dziecka. Oto kilka przykładów utworów, po które warto sięgnąć w tym radosnym okresie.

“Karnawał zwierząt” – Camille Saint-Saëns

"Karnawał zwierząt"
Źródło: empik.com

“Karnawał zwierząt” słynnego francuskiego kompozytora Camille Saint-Saënsa to topowy utwór muzyki klasycznej. Powstał on w styczniu 1886 r. i już za sprawą samej nazwy jest od razu kojarzony z karnawałem. Przez samego kompozytora dzieło zostało nazwane fantazją zoologiczną.

W rzeczywistości to cykl 14 miniatur przedstawiające świat zwierząt. Utwory są krótkie, ciekawe, różnorodne i wykonywane przez różne zespoły instrumentów. Dzięki temu cykl ten sam w sobie jest idealną playlistą dla dzieci (więcej o tym jak stworzyć dobrą playlistę przeczytasz tutaj). Tak prezentuje się cały zbiór i jego instrumentacja:

  1.  „Wstęp i marsz królewski lwa” – dwa fortepiany i instrumenty smyczkowe
  2.  „Kury i koguty” – klarnet, dwa fortepiany, instrumenty smyczkowe
  3.  „Kułany” (osły) – dwa fortepiany
  4. „Żółwie” – instrumenty smyczkowe i fortepian
  5. „Słoń”- kontrabas i fortepian
  6. „Kangury” – dwa fortepiany
  7.  „Akwarium” – flet, harmoniką szklana, instrumenty smyczkowe, dwa fortepiany
  8. „Osobistości z długimi uszami” – dwoje skrzypiec
  9. „Kukułka w głębi lasu” – klarnet i fortepiany
  10. „Ptaszarnia” – flet, fortepian, instrumenty smyczkowe
  11. „Pianiści” – instrumenty smyczkowe i dwa fortepiany
  12. „Skamieliny” – ksylofon, klarnet, instrumenty smyczkowe, 2 fortepiany
  13. „Łabędź” – wiolonczela i fortepian (najbardziej popularny utwór)
  14. „Finał” – pełny skład
Camille Saint-Saens
Źródło: pl.wikipedia.org

Ciekawostką jest fakt, że kompozytor pisał ten utwór jako żart muzyczny i tak naprawdę wstydził się wykonywać go publicznie. Pierwsze publiczne wykonanie odbyło się w Paryżu już po śmierci artysty, gdyż ten zakazał wykonywania utworu w obawie o swoją reputację. Zupełnie nie spodziewał się, że to właśnie to dzieło przyniesie mu największą sławę i rozpoznawalność.

Po “Karnawał zwierząt” warto sięgać przez cały rok. Jest to idealny utwór do słuchania przez dzieci. Dodatkowo wspólne słuchanie można urozmaicić zagadkami ze świata zwierząt, rozpoznawaniem charakterystycznych brzmień instrumentów czy odnajdowaniem odgłosów zwierząt w dźwiękach.

Polki, galopy, marsze i walce, czyli karnawał rodziny Straussów

Johann Strauss

Ktokolwiek oglądał kiedyś słynny “Koncert noworoczny” z Wiednia ten wie, że jest to właściwie festiwal muzyki Johanna Straussa ojca i syna. Choć dzieła tego drugiego grywane są częściej, to obaj panowie zapisali się w historii jako królowie polek, galopów i walców.

Trudno wyobrazić sobie powitanie nowego roku bez słynnego walca “Nad pięknym, modrym Dunajem” (syn), “Marsz Radetzky’ego” (ojciec), czy “Trish-Trash Polki” (syn). Utwory są zazwyczaj krótkie, łatwe w odbiorze i porywające do tańca. Wiele z nich zawiera elementy humorystyczne lub ilustracyjne.

Wspólne słuchanie dzieł Johanna Straussa ojca i Johanna Straussa syna to świetna okazja do zabawy i spożytkowania dziecięcej energii.

Arie i operetki

arie i operetki
Źródło: empik.com

Utwory pochodzące z operetek kompozytorów takich jak Franz Lehár i Imre Kálmán to znane i lubiane utwory, śpiewane często nie tylko przez artystów scenicznych ale i publiczność. Jednymi z najbardziej popularnych są “Księżniczka czardasza” Imre Kálmána i “Wesoła wdówka” Franza Lehára.

Do największych przebojów z tej pierwszej należą “Choć na świecie dziewcząt mnóstwo” ,  “Artystki, artystki, artystki z variété”  oraz “W rytm walczyka serce śpiewa – kochaj mnie”. Natomiast najbardziej rozpoznawalnym utworem z “Wesołej wdówki” jest słynny walc “Usta milczą, dusza śpiewa”.

Karnawał to czas, w którym w  repertuarze filharmonicznym często spotykamy również tzw. “turnieje tenorów” czy też inne koncerty, gdzie w programach  dominują popularne arie ze znanych oper. Mowa tutaj o takich dziełach jak “Libiamo, ne’lieticalici” z “Traviaty”, “La donna e mobile” z opery “Rigoletto” czy “Nessum dorma” z opery “Turandot”. Warto również wspomnieć o znanej i lubianej pieśni neapolitańskiej “O sole mio”. Wszystkie te utwory będą przyjemnym wstępem do zapoznania dziecka ze światem muzyki operowej.

Musicale

musicale
Źródło: pl.wikipedia.org

Karnawał to świetny moment na wprowadzenie muzyki musicalowej. Utwory te nie tylko dostarczają muzycznych przeżyć, ale też przedstawiają ciekawe historie. Mogą być świetną bazą do opowiadania baśni z warstwą muzyczną w tle.

Warto wyróżnić tutaj takie pozycje jak: “Koty” i słynny utwór “Memory” oraz “Upiór w Operze” – oba musicale z muzyką A.L. Webbera, a także “Skrzypek na dachu”z muzyką J. Bocka. Kolejne interesujące pozycje to “Amerykanin w Paryżu” powstały na podstawie poematu symfonicznego G. Gershwina oraz “West Side Story” z muzyką L. Bernstaina.

Dla dzieci interesującą pozycją będzie również musical “Czarnoksiężnik z krainy Oz” wraz ze słynnym utworem “Over the Rainbow”. Repertuar muzyki musicalowej jest naprawdę bardzo szeroki i różnorodny, więc wśród mniej lub bardziej znanych utworów każdy znajdzie coś dla siebie, nie tylko w okresie karnawału.

Sztuka bez zadęcia, geografia i szachy

loader-image

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *