Muzea to wyjątkowe miejsca, w których dzieci mogą rozwijać swoją wiedzę i rozbudzać ciekawość świata. To w muzeach mamy możliwość bezpośredniego zbliżenia się do sztuki i historii. Muzea i sztuka to także wdzięczny temat wielu książek dla dzieci.
Książki dla dzieci o muzeach – poznaj kilka propozycji, które w ostatnim czasie przeczytałyśmy z moją siedmiolatką. Przygotujcie się na sporą dawkę fajnych książek dla dzieci w różnym wieku.
1. Przygoda Fenka. Muzeum
Autor: Magdalena Gruca, Ewa Zontek
Wiek: 3-5 lat
Fenek wybiera się z rodzicami do muzeum dinozaurów, które tak bardzo go interesują. Książka wyjaśnia młodym czytelnikom, co to są muzea, po co tam możemy chodzić oraz jak należy się zachowywać. Natomiast wszyscy fani dinozaurów, razem z tytułowym Fenkiem, zapoznają się ze spinozaurem, diplodokiem, czy pterodaktylem.
Bardzo lubię książki z serii o Fenku, gdyż kształcą u dzieci umiejętność słuchania ze zrozumieniem. Na dole każdej strony znajdują się pytania podsumowujące to, co przed chwilą przeczytaliśmy. Jest to rewelacyjny pomysł i pedagogiczne podejście do czytelnika. Zaś dla wszystkich rodziców, którzy chcą kontynuować temat opisany w książce, na końcu podany jest link do darmowych materiałów.
Książkę kupisz tutaj.
2. Basia i urodziny w muzeum
Autor: Zofia Stanecka, Marianna Oklejak
Wiek: 3- 6lat
Basia to kilkuletnia dziewczynka, która wraz ze swoim bratem Jankiem i miśkiem Zdziśkiem wybiera się do muzeum na urodziny koleżanki. Nasza bohaterka bierze udział w warsztatach, podczas których dowiaduje się, jak wyglądało niegdyś życie i co na głowach nosili rycerze i księżniczki. Basia poznaje również zasady właściwego zachowania się w muzeum.
To jedna z książeczek z serii o Basi i jej ciekawych, zabawnych oraz pouczających przygodach. Mojej siedmiolatce książka bardzo się spodobała. Mnie natomiast zainteresowała opcja organizacji urodzin w muzeum. Ciekawa jestem, czy jest to rzeczywiście możliwe. Spróbuję się tego dowiedzieć 🙂
Książkę kupisz tutaj.
3. W muzeum
Autor: Susan Verde, Peter H. Reynolds
Wiek: 3+
To książka, w której znajdziecie niewiele tekstu. Dlatego uważam, że można ją czytać już z najmłodszymi dziećmi. Książka jednocześnie porusza dwa ciekawe tematy – są to: sztuka i emocje.
Główna bohaterka zwiedza muzeum, gdzie czekają na nią dzieła malarskie, zaś one wzbudzają w dziewczynce wiele emocji.
Książka podsuwa sporo tematów do rozmów z dzieckiem. Nas zainteresowały obrazy, próbowałyśmy z córką poprawnie wskazać tytuł lub malarza. Był to także czas na rozmowę o naszych emocjach i porównywanie ich do uczuć bohaterki.
Książka inspirująca, ale brakuje mi w niej informacji dotyczącej obrazów, które pojawiają się w książce.
Moja córka bardzo zainteresowała się dziełami, dopytywała, jacy malarze są ich twórcami. Obrazy, które znała – sama rozpoznawała. Niestety nie znamy ich wszystkich i nie zawsze mogłam odpowiedzieć na pytania córki. Fajny byłby dodatek do książki z informacjami o dziełach i malarzach.
Książkę kupisz tutaj.
4. Linnea w Ogrodzie Moneta
Autor: Christina Björk, Lena Anderson
Wiek: 6+
Jaka to piękna książka. Jak pięknie opisane wrażenia i emocje, jakie przeżywa główna bohaterka o imieniu Linnea. Ta książka bardzo nam się spodobała i wywołała w nas wiele pozytywnych emocji. Tytułowa postać to dziewczynka, która wraz ze swoim przyjacielem wyrusza w podróż do Paryża, śladami wielkiego malarza – Claude’a Moneta. Książka napisana jest pięknym językiem. Czytając ją miałyśmy wrażenie, że podróżujemy wraz z Lineą. Z książki dowiedziałyśmy się wielu ciekawostek o samym malarzu, o nurcie impresjonistycznym w malarstwie, o domu, ogrodzie, a nawet rodzinie Moneta. Przeczytałyśmy ją bez zatrzymywania. Dałyśmy się wciągnąć w opowieść fanki Moneta, która przedstawia wizytę w paryskim muzeum oraz w domu i ogrodzie malarza.
Książkę kupisz tutaj.
5. Muzeum z Pazurkiem. Nocny gość.
Autor: Holly Web
Wiek: 6+
Autorka znana jest z uroczych opowiadań dla dzieci, w których głównymi bohaterami są zwierzęta. Tym razem mamy serię książeczek o kotach, które mieszkają w muzeach. Mają one ważne zadania do wykonania – łapią szczury, pilnują eksponatów i wygrzewają się na muzealnych schodach w słoneczne dni.
Pewnej nocy do muzeum trafia ktoś nowy – mały, czarny kotek o imieniu Piotruś. Wraz z nim pojawiają się również nowe przygody, które przeżywają muzealne koty. Piotruś musi udowodnić, czy pasuje do kotów, które urodziły się w muzeum i żyją tu od dawna. Przed nim spore wyzwanie, a dla czytelnika – wciągająca historia. My planujemy już przeczytanie kolejnych książek z tej serii: “Klątwa faraona”, “Mapa skarbów” i “Zagadka po zmroku”.
Książkę pt. “Nocny gość” kupisz tutaj.
6. Zagadka ducha Chopina
Autor: Marta Guzowska
Wiek: 6+
To wyjątkowa pozycja z serii “Detektywi z Tajemniczej 5”. Dzieci, które lubią wątki detektywistyczne będą miały niezłą gratkę, gdyż wszystkie książki z tej serii wciągają niczym detektywistyczny serial. Na końcach rozdziałów są pytania, zaś odpowiedź na nie pojawia się w następnym… rozdziale. Główni bohaterowie opowieści – Anka, Piotrek, Jaga i jej szczurek Sherlock – zawsze mają dużo pracy przy rozwikłaniu zagadek.
Także i tym razem, “Zagadka ducha Chopina” przysporzy naszym bohaterom trochę kłopotów i wiele pytań, na które odpowiedzieć muszą sami (ewentualnie z pomocą czytelnika). Akcja rozgrywa się w Domu urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. To miejsce, które odwiedzamy, co roku jesienią, a zatem jest nam bardzo bliskie i dobrze znane, dlatego byłyśmy bardzo ciekawe, co ten tytułowy duch Chopina tam robił.
My pochłaniamy książki z tej serii w jeden wieczór. Autorka wspaniale tworzy atmosferę niepewności i ciekawości. Aby dobrze wczuć się w atmosferę wszystkich książek z serii, warto zacząć od pierwszej z nich, pt. “Zagadka zaginionej kamei”. Natomiast kolejne części przenoszą czytelników do takich miejsc, jak: dom Olgi Boznańskiej w Krakowie, Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, czy mazurski las (z zagadkową mumią).
Książkę kupisz tutaj.
7. Zagadkowe muzea w Warszawie
Autor: Aleksandra Artymowska
Wiek: od 5-6 lat
To książka, w której znajdziemy zarówno zagadki, jak i wskazówki dotyczące zwiedzania wybranych warszawskich muzeów. Dzięki niej dowiemy się wielu ciekawostek dotyczących takich muzeów, jak: Muzeum Azji i Pacyfiku, Muzeum domków lalek, gier i zabawek, Muzeum ewolucji, geologiczne, wojska polskiego, czy Muzeum Warszawy. Książka skierowana jest do “poszukiwaczy przygód”, jeśli do nich należycie to koniecznie zapoznajcie się z tą książką, gdyż dzięki niej czekają Was wspaniałe muzealne podróże. Moja córka już wybrała sobie kilka muzeów, które planujemy odwiedzić w najbliższym czasie, a książkę zabierzemy oczywiście ze sobą.
Książkę kupisz tutaj.
8. Wiersze o artystach
Autor: Martyna Rejkowicz
Wiek: od 1 roku życia
Na sam koniec – perełka, a ściślej mówiąc – cała seria perełek. Tym razem nie ma tu ani wycieczki do muzeum, ani akcji rozgrywającej się w muzeum. To książki, które przygotują nas do wizyt w muzeum. Wiersze o artystach to skarbnica wiedzy o malarzach, przedstawiona w krótkiej i zwięzłej formie wiersza.
To propozycja wypełniona pięknymi i wyselekcjonowanymi dziełami wielkich malarzy. To książki, które warto prezentować już najmłodszym dzieciom, aby mogły zapamiętywać obrazy, zaś tym starszym świetnie sprawdzą się w nauce czytania. O wszelkich superlatywach tej serii możecie przeczytać tutaj. Natomiast dodatkową opcją jest możliwość posłuchania tych książek na kanale YouTube.
My je czytamy i oglądamy, uczymy się i rozwijamy poczucie estetyki, bo to również istotny element, na który warto zwracać uwagę podczas kształtowania osobowości i wrażliwości młodego człowieka. Warto do takich książek zaglądać z dziećmi, gdyż one przygotują nas do wizyt w muzeach, w których będziemy mogli wspólnie podziwiać obrazy znane właśnie z tej serii.
Książki kupisz tutaj.
Książki dla dzieci o muzeach
Jestem ciekawa, czy któreś z powyższych książek już czytaliście? A może podpowiecie nam, co jeszcze warto przeczytać z wątkiem muzealnym w tle? Czekam na Wasze propozycje.