Układanka kompozytorzy to rewelacyjne narzędzie do:
- zabawy;
- pierwszych kroków w nauce czytania (zgodnie z metodologią Montessori, aby najpierw łączyć wyrazy);
- nauki najważniejszych światowych kompozytorów (oczywiście jest to lista subiektywna, zakłada osiem postaci, aby nie przytłoczyć dziecka);
- kojarzenia ludzi z miejscami na świecie (jest to świetne uzupełnienie do oglądania map i atlasów lub Biblioteczki Montessori ŚWIAT i MAPA ŚWIATA);
- utrwalania wyglądu flag.
Wprowadzenie do muzyki dla dzieci
Układanka kompozytorzy wprowadza dzieci w świat muzyki, pokazując, że tworzą i tworzyli ją zwykli ludzie. Mieszkali oni w miastach jak my, pracowali, chodzili do szkoły. Dziecko dzięki niej, będzie kojarzyć kompozytorów z ich dziełami, krajami, z których pochodzą, utrwali flagi. Układanka daje ogromne spektrum możliwości dalszego rozwoju.
Jak się bawić?
Przykład:
- Idziemy z dzieckiem do Opery na “Dziadka do orzechów” lub “Jezioro łabędzie”, jeśli nie ma takiej możliwości odtwarzamy mu ten balet na laptopie lub włączamy sam dźwięk.
- Opowiadamy dziecku, że balet skomponował Piotr Czajkowski, który już w wieku 4 lat napisał swój pierwszy utwór — piosenkę pt. Nasza mama w Petersburgu.
- Pokazujemy dziecku na mapie, gdzie jest Rosja i wspomniany Petersburg i Moskwa (tam pracował i jest to stolica Rosji).
- Rozsypujemy karty i omawiamy każdą po kolei: to jest Piotr, jego imię, zaczyna się na “P”, to jest Czajkowski, jego nazwisko, zaczyna się na “Cz”, rozmawiamy o naszych imionach i nazwiskach. Pokazujemy zdjęcie Piotra oraz flagę Rosji.
Ważne, aby na początku dziecko kojarzyło kompozytora z jednym konkretnym utworem. Można (jak w przykładzie) zacząć od oglądania, słuchania, czy Opery. Można też rozmawiać o kompozytorze podczas słuchania jego wielkiego dzieła. Ważne, aby za każdym razem wracać do tego samego utworu.
Materiały dodatkowe
- Wszyscy Ci kompozytorzy są narysowani w atlasie MAPY ŚWIATA dostępnym TUTAJ. Dzieci, które obeznają się z tymi ośmioma postaciami, chętnie szukają ich na mapach, zaczynają kojarzyć kraje z konkretną muzyką i flagą.
Pobierz układankę
Zobacz inne muzyczne karty pracy:
- Zabawy z nazwami dźwięków – karty pracy
- Zabawy z wartościami nut – karty pracy
- Nuty na polach i liniach
- Kodowanie – muzyka
- Pisanie – klucz wiolinowy
- Układanka – wartości nut
- Układanka – nazwy nut i znaki chromatyczne (klucz wiolinowy i basowy)!
- Układanka – nazwy nut (klucz wiolinowy i basowy)
- Układanka – kompozytorzy
Brawo tak trzymac. Widac, ze dbasz o merytoryczne wpisy na Twoim blogu, Dzieki i zapraszam do siebie…
🙂 Dziękujemy! 🙂
Książka jest wspaniała i bardzo wartościowa. Grattuluję!