Samodzielne czytanie – poziom trzeci

samodzielne czytanie

Samodzielne czytanie niesie ze sobą wiele korzyści: rozwija słownictwo, ułatwia wyrażanie myśli, rozwija wyobraźnię. Pierwsze, odpowiednio dobrane książki sprawiają, że maluchy nabierają zaufania do swoich możliwości. Kolejny poziom poszerza słownictwo i zawiera bardziej skomplikowane zdania i zwroty. Poziom trzeci poszerza także wiedzę dziecka, zawiera długie i złożone zdania.

Samodzielne czytanie

Naukę czytania polecamy rozpocząć z Elementarzem Mariana Falskiego. Do pierwszej biblioteki dziecka rekomendujemy pozycje zebrane w artykule: Co po Elementarzu? Pierwsze książki dziecka.

Jeśli jeszcze nie masz biblioteczki odpowiedniej dla dziecka, które już dość dobrze czyta, to przygotowaliśmy dla Ciebie kilka ciekawych i sprawdzonych propozycji. Które z nich wybierzesz? Te, które uważasz za odpowiednio dopasowane do umiejętności dziecka.

Trzeci poziom zaawansowania

Na rynku są dostępne różne serie dla młodych czytelników, którzy nie są juz początkującymi bibliofilami. Na tym poziomie zaawansowania polecamy:

  1. Czytam sobieHarperCollins / Egmont Sp z. o.o.
  2. KsiążkożercyFoksal Sp. z o.o.
  3. Mali wielcySmart Books

Szamodzielne czytanie – polecane książki

Pan Fortepianek

TYTUŁ: Pan Fortepianek
AUTOR: Dorota Suwalska
ILUSTRACJE: Tomek Kozłowski
WYDAWNICTWO: Egmont
SERIA: Czytam sobie

Ta książka to poziom trzeci, czyli POŁYKAM STRONY. Na średnio co drugiej stronie znajdują się czarno-białe ilustracje. W tekście użytych zostało od 2500 – 2800 wyrazów, wszystkie głoski i zdania są bardziej złożone niż w poprzednich poziomach.

Z serii polecamy także takie tytuły jak: Apollo 11, Wakacje w Waszyngtonie, Bitwa Warszawska 1920 roku czyli Cud nad Wisłą.

Jak zostać mistrzem świata

TYTUŁ: Jak zostać mistrzem świata
AUTOR: Anna Paszkiewicz
ILUSTRACJE: Łukasz Silski
WYDAWNICTWO: Foksal
SERIA: Książkożercy

Dużo więcej ilustracji (są kolorowe), sporo tekstu, ale mniej niż w serii Czytam sobie. Na poziomie C użyte są wszystkie wieloznaki i litery ze znakami diakrytycznymi. Zdania są także złożone i długie. Wprowadzone zostały trudne ortograficznie wyrazy. Na końcu książki znajduje się słowniczek trudniejszych pojęć i kilka pytań dotyczących treści.

Z tej serii polecamy także książkę: Bądź jak Martyna – o Martynie Wojciechowskiej.

Steve Jobs

TYTUŁ: Steve Jobs
AUTOR: Maria Isabel Sanchez Vegara
ILUSTRACJE: Aura Lewis
WYDAWNICTWO: Smart Books
SERIA: Mali Wielcy

W serii Mali wielcy nie znajdziemy poziomów trudności, lecz różne znane postaci. W tej książce dzieci poznają skróconą historię życia twórcy Apple. Tekstów na stronie jest niewiele, wzboagacają je spore i kolorowe ilustracje.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *