Świąteczna muzyka, której warto słuchać z dzieckiem

świąteczna muzyka dla dzieci

Zbliża się przepiękny okres świąt Bożego Narodzenia. W sklepach królują świąteczne dekoracje, a na jarmarkach i w kawiarniach unoszą się słodko-korzenne zapachy. Wszystko to wprowadza nas w wyjątkowy nastrój radosnego oczekiwania na cudowny czas Świąt. Oprócz smaków, zapachów i ozdób, niewątpliwie niezbędnym elementem do stworzenia magicznej atmosfery jest świąteczna muzyka. Coraz więcej osób nuci na spacerach bożonarodzeniowe melodie, które puszczamy w domach lub słyszymy w głośnikach podczas zakupów. Jakiej świątecznej muzyki warto posłuchać w domu z dziećmi, aby nie tylko wprowadzić magiczną atmosferę, ale także przemycić kilka bogatych muzycznie melodii?

Jazzowanki vol. 2 “Piosenki świąteczne”

muzyka świąteczna
Źródło: Spotify.com

To aż 19 nagrań kolęd i pastorałek przeplatanych drobnymi wstawkami słownymi. Cała świąteczna muzyka zawarta na płycie zlewa się w jedną, ciepłą, nastrojową historię do opowiadania, śpiewania i słuchania. Znajdziemy tam nawet kilku muzycznych zagadek do rozwiązania. Pod względem wartości muzycznych Jazzowanki jak zwykle nie zawodzą. Aranżacje są bogate, nieoczywiste, przemyślane i pełne szacunku dla małego odbiorcy.

Czesław Mozil i Grajkowie Przyszłości “Kiedyś to były święta”

muzyka świąteczna
Źródło: Empik.com

Świąteczna muzyka od Czesława Mozila to muzyczny kalendarz adwentowy. Klimat utworów jest specyficzny, ale zdecydowanie wart uwagi. W tym projekcie wraz z Czesławem Mozilem wzięły udział dzieci ze szkół muzycznych z całej Polski. Usłyszymy tam wiele brzmieć i barw – od chóru, przez pojedyncze instrumenty, aż do całej orkiestry. Brzmienia, style, tonacje, skale są bardzo różnorodne i nietypowe co oznacza, że w tym albumie znajdziemy wszystko to, co dobra płyta powinna zawierać. Pod względem tekstowym utwory skierowane są raczej do starszych dzieci. Płyta otrzymała w 2020 roku prestiżową nagrodę “Fryderyk 2020” w kategorii “Album Roku – Muzyka Dziecięca i Młodzieżowa”.

Pomelody – “Kolędy”

kolędy i pastorałki dla dzieci
Żródło: Pomelody.com

10 kolęd i pastorałek utrzymanych w przyjaznej i przystępnej dla dzieci formie. Utwory są skomponowane w różnorodnych stylach. Dominuje folklor oraz wpływ muzyki bałkańskiej, ale znajdziemy tam także jazz oraz swing. Dzięki kontrastom i krótkim czasie trwania utworów, cała świąteczna muzyka na płycie ułożona jest w formie dobrze dobranej playlisty dla dzieci (więcej na ten temat przeczytasz tutaj). Co najważniejsze – większość aranżacji zachęca nie tylko do słuchania, ale także do tańczenia. Dzięki tej płycie nie tylko wzbogacimy język muzyczny dziecka, ale też rozładujemy jego energię w tańcu.

Arcangelo Corelli – Concerto grosso g-moll Op. 6 No. 8  “Na Boże Narodzenie”

concerto grosso
Źródło: Empik.com

Arcangelo Corelli to włoski skrzypek i kompozytor z okresu baroku, twórca gatunku “concerto grosso”. Jego “Koncert na Boże Narodzenie”, a zwłaszcza najbardziej znana część “Pastorale, to już od lat flagowy utwór muzyki klasycznej w okresie świątecznym. Utwór nie jest długi i składa się z kilku mocno kontrastujących ze sobą części, dlatego nie sposób się przy nim nudzić. Świetnie sprawdzi się jako muzyczne tło do świątecznych zabaw czy wspólnego pieczenia pierników.

Piotr Czajkowski – Suita z baletu “Dziadek do orzechów”

muzyka klasyczna dla dzieci
Źródło: Empik.com

Dziadek do orzechów jest nie tylko muzyczny, ale także wizualnym symbolem Bożego Narodzenia. Balet ten, napisany przez Piotra Czajkowskiego, to jeden z najczęściej wystawianych baletów na świecie, a spektakle odbywają się zazwyczaj właśnie w okresie świątecznym. Suita z tego baletu to 20-minutowy utwór z gatunku muzyki klasycznej, który kochają dzieci. Każda z części opowiada magiczną historię. W suicie tej posłuchamy takich utworów jak “Taniec pastuszków”, “Taniec arabski”, “Taniec chiński”, a także jednego z najpiękniejszych walców w historii muzyki – “Walca kwiatów”. W niezwykle popularnym “Tańcu wróżki cukrowej” mamy za to okazję usłyszeć unikatowe brzmienie czelesty. Utwór tez bez wątpienia pozwala słuchaczom poczuć wyjątkową magię świąt.

 

Sztuka bez zadęcia, geografia i szachy

loader-image
zadania poświęcenie
19,99 
5.00 out of 5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *