Instrumenty muzyczne dla dzieci – jak dobrze je wybrać?

instrumenty muzyczne dla dzieci

Nie ukrywajmy, że nadchodzące Święta Bożego Narodzenia to nie tylko wyjątkowe chwile spędzone z bliskimi, ale także radość z obdarowywania się upominkami. Cieszą one szczególnie tych najmłodszych członków rodziny. Najlepsze prezenty dla maluchów to takie, które nie tylko bawią, ale także uczą i zostają z nami na dłużej.

Instrumenty muzyczne dla dzieci to zawsze dobry wybór, który nie dość, że pobudza wyobraźnię oraz kreatywność i rozwija zdolności dziecka, to dostarcza mu również wiele dobrej zabawy. Ich uniwersalność sprawia, że sprawdzą się one także poza okresem świątecznym.

Problem jednak pojawia się w chwili, kiedy zaczynamy przeglądać bogate oferty sklepów. Jak wśród nich znaleźć odpowiedniej jakości instrumenty, które faktycznie wniosą wartość do rozwoju muzycznego dziecka? Jaki rodzaj instrumentów muzycznych dla dzieci wybrać? Poniżej kilka wskazówek, którymi warto kierować się przy zakupie.

muzykowanie z dzieckiem

Instrumenty muzyczne dla dzieci – jakość i bezpieczeństwo

To chyba główne kryteria, którymi rodzice kierują się podczas zakupów jakichkolwiek produktów dla swoich pociech. Dotyczy to również instrumentów muzycznych dla dzieci. Pod względem bezpieczeństwa, warto dobrać instrumenty do wieku i temperamentu maluszka. Niektóre instrumenty, np. janczary, posiadają wiele drobnych elementów. Przed zabawą należy sprawdzić, czy wszystko jest dobrze przymocowane, a muzykowanie z takimi instrumentami zawsze powinno odbywać się pod czujnym okiem opiekuna.

instrumenty muzyczne dla dzieci

Materiały użyte do wykonania

Instrumenty muzyczne dla dzieci muszą być zrobione z trwałych materiałów wysokiej jakości. Może to być np. drewno lub metal, wszystko zależy od specyfiki instrumentu. Wpływa to przede wszystkim na jakość i barwę brzemienia, co jest niezwykle ważne. Dodatkowym atutem jest fakt, że instrumenty wykonane z takich materiałów posłużą nam na dłużej i będą bardziej odporne na dziecięce eksperymenty 🙂

jakość instrumentów

Instrumenty muzyczne dla dzieci to nie zabawki

Choć dostarczają wiele radości, instrumenty muzyczne dla dzieci nie są zabawkami. Z tego właśnie powodu na zakupy najlepiej wybrać się do sklepu muzycznego. Instrumenty można oczywiście kupić także przez internet, ale w takim przypadku również należy wybrać profesjonalny sklep muzyczny. W przeciwnym razie istnieje spore prawdopodobieństwo, że nie tylko przepłacimy, ale także otrzymamy produkt które niewiele ma wspólnego z instrumentem. Brzmienie takich zabawek wniesie do rozwoju muzycznego dziecka więcej szkody niż pożytku. Lepiej w ogóle nie kupować instrumentu niż kupić coś, co tylko go udaje.

instrumenty to nie zabawki

Prostota i minimalizm

Jeżeli dziecko nie potrzebuje dodatkowej zachęty do odkrywania świata dźwięków, dobrze postawić na prosty, minimalistyczny i estetyczny wygląd instrumentów. Najlepiej, żeby przypominały one właśnie instrumenty muzyczne, a nie zabawki. Dzięki temu dziecko skupi się na tym, do czego naprawdę są przeznaczone, a nie na dodatkowych elementach i wizualnych “atrakcjach”, które tak naprawdę odwracają uwagę od tego, do czego naprawdę służą instrumenty.

proste instrumenty

Instrumenty dopasowane do dziecka

Wybór instrumentów muzycznych dla dzieci warto dopasować do ich wieku, upodobań i temperamentu. Instrumenty muszą być atrakcyjne, ale też odpowiednio dobrane do wieku dziecka pod względem rozmiaru lub trudności użytkowania.  Dzięki temu dziecko nie zniechęci się przy pierwszych próbach zabawy i eksplorowania, mogąc jednocześnie w pełni wykorzystać możliwości instrumentu.

instrumenty dopasowane do dzieci

Instrumenty muzyczne dla dzieci, a różnorodność

Tak samo jak przy wyborze odpowiedniej playlisty muzycznej dla dzieci, tak samo przy wyborze instrumentów, podstawą jest różnorodność. Nie należy bać się eksperymentowania z brzmieniem. Oprócz znanych i klasycznych instrumentów warto sięgnąć po bardziej “nietypowe”, występujące np. w innych kulturach lub zakątkach świata. Fajnym pomysłem jest przywiezienie jakiegoś wyjątkowego instrumentu jako pamiątki z podróży lub wakacyjnego wyjazdu.

różnorodność instrumentów

Radość i twórczość

W muzykowaniu z dziećmi najważniejsza jest spontaniczność i radość ze wspólnie spędzonego czasu. Dobrze posiadać w domu kolekcję ciekawych i odpowiednio dobranych instrumentów. Koniecznie trzeba jednak pamiętać o tym, że brak profesjonalnego sprzętu nie powinien blokować nikogo przed rozpoczęciem muzycznych aktywności w domowym zaciszu.

Tak naprawdę instrumenty są wszędzie wokół nas i możemy znaleźć je w najprostszych akcesoriach domowego użytku. Perkusja zrobiona z garnków czy marakas z pudełeczka wypełnionego ziarenkami to zupełnie wystarczająca opcja na początek wspólnego muzykowania. Co więcej, z procesu tworzenia własnych instrumentów można również stworzyć dodatkową zabawę i okazję do wspaniałego spędzenia czasu z rodziną.

 

 

 

 

Sztuka bez zadęcia, geografia i szachy

loader-image

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *